Miksingo konsolė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
16 kanalų stereo mikseris, su pajungtais įėjimo kanalais. Kairėje matomi visi 16 įėjimų kanalų reguliatoriai, dešinėje - stereo išėjimo reguliatoriai.

Mikseris (arba Mikšeris, angl. Mixer) – įrenginys arba programa analoginiams arba skaitmeniniams audio signalams sumuoti, apdoroti.

Mikserio apibūdinimai („4 kanalų“, „8 kanalų“ ir t. t.) nurodo, kiek atskirų audio įėjimo signalų vienu metu mikseris gali apdoroti. Tradiciškai mikseriai iki 16 kanalų vadinami tiesiog mikseriais, 16–32 kanalų – mikseriniais pultais, daugiau nei 32 kanalų – miksingo konsolėmis. Tačiau aiškaus skirtumo nėra, tad 2 kanalų mikseris gali būti pavadintas „konsole“. Mikseriai plačiai naudojami radijo stotyse, TV ir garso įrašų studijose, renginiams (sporto, muzikos ir pan.), konferencijoms, klubams, prekybos centrams ir t. t. įgarsinti. Mikserių vertė svyruoja nuo kelių šimtų iki virš 100 000 JAV dolerių.

Mikserių skirstymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mikseriai skirstomi:

  • Analoginiai. Kai apdorojami analoginiai audio signalai.
  • Skaitmeniniai. Kai apdorojami skaitmeniniai audio signalai.
  • Programiniai. Egzistuojantys tik virtualiai kaip kompiuterinės programos ir apdorojantys skaitmeninius audio signalus.

Iš esmės skaitmeniniai mikseriai yra tie patys programiniai, tik veikiantys kaip atskiri įrenginiai su unikalia programine įranga, tuo tarpu programiniai mikseriai veikia įprastose namų kompiuterio sistemose, tokiose kaip Microsoft Windows ar Mac OS X.

Mikserio principinė struktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mikserio paskirtis – apdoroti gaunamus audio signalus ir juos perduoti toliau, pvz., garso atkūrimo sistemoms arba galutiniam audio miksui studijoje. Mikserio vidiniai elementai vadinami kanalais, nes jais audio signalas pereina kaip kanalu pro keletą apdirbimo procesorių. Tipišką įėjimo kanalo eilutę sudaro: pirminis stiprintuvas, audio dinamikos reguliatorius, ekvalaizeris, garso lygio reguliatorius ir stereo pozicionierius. Išėjimo kanalais vadinami tie kanalai, kurie perduoda audio signalus į mikserio išorę. Paprastai mikseris keletą arba ir visus įėjimo sigalus susumuojama ir paverčia stereo arba surround formato signalu. Mikseriai gali turėti ir įvairių vidinių bei specializuotų kanalų, kuriais, pvz., renginio metu audio inžinierius gali kalbėti su atlikėjais, diktoriais ir pan. negirdint publikai. Skaitmeniniai mikseriai paprastai taip pat turi galimybes suteikti audio signalams įvairių audio efektų.