Guajana Esekiba

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
1819 m. Didžiosios Kolumbijos žemėlapis su įtraukta Guajanos Esekibos teritorija

Guajana Esekiba (isp. Guayana Esequiba) – vakarinė Gajanos valstybės teritorija (į vakarus nuo Esekvibo upės), į kurią pretenduoja Venesuela. Šis terminas naudojamas tik Venesuelos. Teritorija apima 6 Gajanos regionus – Barimą-Vainį, Kujunį-Mazarunį, Pomerūną-Supenamą, Potarą-Siparunį, Aukštutinį Takutu-Aukštutinį Esekvibą ir Esekibo salas-Vakarų Demerarą. Plotas 159 500 km².

Pirmą kartą į šią teritoriją ispanai pretenzijas pareiškė 1788 m., tačiau jokių veiksmų ją užimti nesiėmė. 1840 m. britų komisija Robert Schomburgk pagalba nustatė vakarinę Britų Gvianos ribą. Su šia riba nesutiko Venesuela ir XIX a. su Britanija konfrontavo dėl teritorijų. 1899 m. tarptautinis tribunolas nustatė dabartinę Gajanos-Venesuelos sieną.

1962 m. Venesuela vėl iškėlė sienos klausimą. 1966 m. Venesuela pripažindama Gajanos nepriklausomybę paskelbė savo pretenzijas į Guajanos Esekibos regioną. Nuo 1970 m. Venesueloje leidžiamuose šalies žemėlapiuose greta šalies teritorijos žymima ir Guajana Esekiba, kuri dažnai įvardinama kaip Zona en Reclamación.