Čekiškas kubizmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.

Čekijos kubizmas – terminas apibūdinantis 19101925 m. Čekijos sostinėje Prahoje vykusį avangardinį judėjimą. Šis judėjimas buvo įkvėptas Prancūzijos dailininkų kubistų paveikslų bei skulptūros. Menininkus čekus sužavėjo mintis kubistinių paveikslų pagrindines meno ypatybes (supaprastintas geometrines formas; šviesos ir tamsos kontrastus; prizmės pavidalo briauneles; kampuotas linijas.) pritaikyti 3D erdvėje - architektūroje ir kasdienėje erdvėje - taikomojoje dailėje.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Čekų kubistai tikėjo, kad objekto vidinė energija gali būti paleista tik „sulaužant“ vertikalius ir horizontalius paviršius, kurie sulaiko ir nepaleidžia kūrinių iš įprastos, nuobodžios energijos.1 Įterpdami į kasdienį objektą kampuotų plokštumų, kubistai stengėsi kūrinius paversti dinamiškesniais ir galiausiai, sukūrė neįtikėtinus meno kūrinius. Pačios idealiausios ir natūraliausios figūros kubistams buvo piramidė ir „kristalinė žvaigždė“.2

Skiriamieji čekų kubizmo bruožai architektūroje ir dizaine:

  • Aštrūs kampai;
  • Sukapotos plokštumos;
  • Kristalinės (žvaigždinės) figūros.3

Čekijos kubizmas labiausiai suklestėjo 1910–1914 m. Pirmasis Pasaulinis karas šį judėjimą pristabdė, o po karo gimė nauja kubizmo „versija“ – rondo - kubizmas, kitaip dar vadinamas nacionaliniu stiliumi.4 Rondo - kubizme aštrias, kampuotas, kristalines formas pakeitė apskritimai ir atkos. Čekų kubizmo architektūroje ir dizaine lyderiai buvo S.V.U. (skupina výtvarných umělců (liet. menininkų grupė)), gyvavo 1911–1914 m. Vienas pagrindinių šios grupės kūrėjų buvo skulptorius ir tapytojas Emil‘is Filla. S.V.U. iki pat 1914 m. buvo vienas svarbiausias kubizmo centrų visoje Prahoje. Šiai grupei taip pat priklausė Otto‘as Gutfreund‘as (skulptorius), Pavel‘as Janák‘as (architektas ir dizaineris), Josef‘as Gočár‘as (architektas ir dizaineris), Josef‘as Chochol‘is (architektas ir dizaineris), Vlastislav‘as Hofman‘as (architektas ir dizaineris), Otokar‘as Novotny (architektas ir dizaineris).

Dailė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Čekijos kubistai manė, kad menas neturi vaizduoti regimosios tikrovės, jis turi kurti naują, atskirą paralelinį tikrovės vaizdinį.12 Čekai, kaip ir prancūzai, atsisakė perspektyvos, daiktus jie matė kaip tūrius Jų darbuose buvo gausu „sulaužytų“, spalviškai kontrastuojančių plokštumų, nevikrių zigzagiškai virpančių linijų, visa tai kūrė kaleidoskopišką vaizdą. Čekijos kubizmo vaizduojamoji dailė išsivystė iš post - impresionizmo. Čekų kubistų darbuose jačiama Van Gogh‘o, Cézanne‘o, Picasso, Braque‘o, Gris‘o įtaka. Menininkams darė įtaką primityvusis, kai kuriais atvejais folklorinis menas. Osma‘os (liet. aštuntukas, oktava) grupės nariai (Feigl‘is, Filla, Horb‘as, Kubin‘as, Kubišta, Nowak‘as, Procházka ir Pitermann-Longen‘as) jungė ekspresionizmą su kubizmu13. Apskritai, tai buvo būdinga visai Čekiškai tapybai ir skulptūrai.14 Menininkų savo darbuose vaizdavo socialines, egzistencines, civilizacijos problemas.

Naudota literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]