Didžioji panda: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
S Atmestas 62.80.225.153 pakeitimas, grąžinta ankstesnė versija (Powermelon keitimas)
Žyma: Atmesti
Laisverobotams (aptarimas | indėlis)
S "Ailuropoda melanoleuca" yra ne iš lotynų kalba, o iš senovės graikų. Ir apskritai biologinės sistematikos moksliniai pavadinimai yra dariniai iš įvairių kalbų, terminas "lotyniškas pavadinimas" yra KLAIDINGAS, nors, lietuvių kalboje kažkodėl dažnai vartojamas.
Eilutė 17: Eilutė 17:
{{Taxobox_pabaiga}}
{{Taxobox_pabaiga}}


'''Didžioji panda''' ({{La|Ailuropoda melanoleuca}}) – [[Lokiniai|lokinių]] (''Ursidae'') šeimos rūšis. [[WWF]] (World Wildlife Fund) organizacijos simbolis, dėl savo riboto paplitimo laikomas bendru nykstančių rūšių apsaugos simboliu. Nors ir priklauso plėšriesiems žinduoliams, pandos yra žolėdės, minta daugiausia [[Bambukas|bambukais]], racioną paįvairina vaisiais ir vabzdžiais ([[Baltymai|baltymų]] šaltinis).
'''Didžioji panda''' (''Ailuropoda melanoleuca'') – [[Lokiniai|lokinių]] (''Ursidae'') šeimos rūšis. [[WWF]] (World Wildlife Fund) organizacijos simbolis, dėl savo riboto paplitimo laikomas bendru nykstančių rūšių apsaugos simboliu. Nors ir priklauso plėšriesiems žinduoliams, pandos yra žolėdės, minta daugiausia [[Bambukas|bambukais]], racioną paįvairina vaisiais ir vabzdžiais ([[Baltymai|baltymų]] šaltinis).


== Požymiai ==
== Požymiai ==

20:40, 9 balandžio 2018 versija

Ailuropoda melanoleuca

Didžioji panda Hong Kong
Apsaugos būklė

Pažeidžiami (IUCN 3.1), [1]
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Potipis: Stuburiniai
( Vertebrata)
Antklasis: Amniotai
( Amniota)
Klasė: Žinduoliai
( Mammalia)
Būrys: Plėšrieji žinduoliai
( Carnivora)
Šeima: Lokiniai
( Ursidae)
Gentis: Panda
( Ailuropoda)
Rūšis: Didžioji panda
( Ailuropoda melanoleuca)
Binomas
Ailuropoda melanoleuca
David, 1869
Paplitimas
Paplitimas

Didžioji panda (Ailuropoda melanoleuca) – lokinių (Ursidae) šeimos rūšis. WWF (World Wildlife Fund) organizacijos simbolis, dėl savo riboto paplitimo laikomas bendru nykstančių rūšių apsaugos simboliu. Nors ir priklauso plėšriesiems žinduoliams, pandos yra žolėdės, minta daugiausia bambukais, racioną paįvairina vaisiais ir vabzdžiais (baltymų šaltinis).

Požymiai

Didžiąsias pandas sunku su kuo nors supainioti. Tankus kailis išmargintas baltos ir juodos spalvos lopais – pagrindinė spalva yra balta, priekinės ir užpakalinės kojos juodos. Juodos spalvos taip pat yra ausys, nosis ir plotai aplink akis.

Suaugusių pandų dydis: ilgis siekia 1,2-1,8 m, įskaitant maždaug 13 cm uodegą, ir nuo 60 iki 90 cm aukščio (iki peties). Patinai gali sverti iki 160 kg. Patelės (paprastai 10-20 % smulkesnės nei patinai) gali sverti labai mažai, kaip 75 kg, tačiau taip pat gali sverti iki 125 kg. Vidutinis suaugusiųjų pandų svoris yra nuo 100 iki 115 kg.

Taksonomija

Pagal naujausius molekulinės genetikos duomenis didžiosios pandos nuo lokių evoliucinės linijos atsiskyrė prieš maždaug 15 milijonų metų. Šiuo metu neginčijamai teigiama, kad didžiosios pandos priklauso lokinių šeimai ir yra vienintelės išlikusios Ailuropodinae pošeimio atstovės.

Paplitimas

Didžiųjų pandų gyvenimo vieta apima tik 5900 km². Tai yra kalnuotos Kinijos Sičuanio, Šansi ir Gansu provincijų teritorijos. Pandos gyvena subtropiniuose kalnuose su tankiu mišku, maždaug 1500-4000 m aukštyje.

Šaltiniai

  1. „IUCN Red List - Ailuropoda melanoleuca“. IUCN Red list. Nuoroda tikrinta 2011-10-26.

Nuorodos