Sigma (gamybinis susivienijimas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Susivienijimo pastatas

Lietuvos gamybinis susivienijimas „Sigma“ – gamybinis susivienijimas, įkurtas 1966 m., jo centras buvo Vilnius, Vilniaus skaičiavimo mašinų gamykla. Sunyko atkūrus Lietuvos nepriklausomybę.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iškaba 2007-aisiais

Susivienijimas įkurtas 1966 m., iš pradžių vadinosi Skaičiavimo ir organizacinės technikos įmonių susivienijimas „Sigma“, apjungė septynias įmones ir tris projektavimo-konstravimo organizacijas. Nuo 1971 m. vadinosi Skaičiavimo technikos gamybiniu-techniniu susivienijimu „Sigma“. Nuo to laiko vienijo penkias įmones ir dvi projektavimo-konstravimo organizacijos, visi turėjo juridinio asmens teises. Generalinės direkcijos funkcijas vykdė Vilniaus skaičiavimo mašinų gamykla[1].

1966 m. Vilniaus skaičiavimo mašinų gamykla buvo apdovanota Darbo raudonosios vėliavos ordinu, 1970 m. jai suteiktas Vladimiro Lenino vardas.[2]

1991 m. buvo nutraukta didžiųjų skaičiavimo mašinų gamyba, todėl susivienijimas išnyko.

Struktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Biurai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Skaičiavimo mašinų specialus konstravimo biuras
Biuro tikslas buvo tirti perforacinės skaičiavimo technikos panaudojimo sritis, jų efektyvaus eksploatavimo sąlygas ir kurti naujus skaičiavimo kompleksus, jų komponentus.
  • Automatizacijos priemonių specialus konstravimo-technologinis biuras
Buro tikslas buvo ruošti gamybos kompleksinę technologiją, nestandartinių mechanizacijos ir automatizacijos priemonių kūrimas bei gamyba, cechų ir gamyklų mechanizavimas bei automatizavimas, kitų įmonių ir paties susivienijimo automatizuotos gamybos valdymo sistemos kūrimas ir vystymas. Taip pat tyrė ekonominio efektyvumo kėlimo problemas.

Gamyklos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vykdė visų skaičiavimo kompleksų pirmųjų pramoninių serijų išleidimą, jų generalinį surinkimą, centralizuotą pagalbinę ir aptarnaujančią gamybą.
Gamino perforatorius.
Gamino grafikus skaitantį įrenginį „Siluetas“, atminties įrenginius su magnetiniais diskais, duomenų iš perfojuostų perrašymo į perfokortas įrenginius ir kt. Gamino ir įvairius buitinės paskirties gaminius.
Gamino tipinius pakeitimo elementus, įvairias plataus vartojimo prekes.
Gamino kai kuriuos skaičiavimo mašinų elementus (transformatorius, maitinimo blokus, loginius elementus, laidų pynes ir kt.), plastikinius dirbinius. Gamino ir buitinės paskirties gaminius: lempučių girliandas, litavimo komplektus ir kt.

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Skaičiavimo technikos gamybinis techninis susivienijimas „Sigma“. Sud. A. Paulavičius. Vilnius: Eksperimentinis meninio konstravimo biuras, 1974. – 28 p.:iliustr.
  2. V. Bagočiūnas. Vilniaus skaičiavimo mašinų gamykla. Vilnius: „Mintis“, 1973. – 147 p.:iliustr.