Vikipedijos aptarimas:Penki stulpai

Page contents not supported in other languages.
Straipsnio aptarimas iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Dėl penktojo stulpo[redaguoti vikitekstą]

Dabar naudojami vertimai „Ignoruok visas taisykles“ (angl. „Ignore all rules“) ir „Būk tvirtas“ (angl. „Be bold“). Gal šiek tiek geriau būtų versti „Nėra taisyklės be išimties“ (lietuviškiau skamba, gal net kiek labiau atitinka prasmę, nors žymiai mažiau - pavadinimą) ir „Drąsos“ ar „Būk drąsus“ (kiek suprantu, turima galvoje - „drąsiai keisk straipsnius“)? --Martynas Patasius 15:49, 2007 liepos 29 (EEST)

Dėl be bold aš supratau kaip siūlymą keisti straipsnius nebijant kad kažką sugadinsi ar kad kažkas ant tavęs už tai supyks (pvz., straipsnio „savininkas“). Gal ir geriau tinka drąsiai. Dėl pirmojo sutinku. --Nomad 13:47, 2007 liepos 30 (EEST)

Dėl penktojo stulpo (II)[redaguoti vikitekstą]

Nuo seniau buvo klausimų kaip interpretuoti nuo ankstyvų Vikipedijos laikų suformuluotą penktąjį stulpą (pvz. žr. čia). Siekiant įnešti daugiau aiškumo, siūlau iš esmės suvienodinti penktojo stulpo formuluote su dabartine en:WP:5P5 redakcija ir išdėstyti taip:

Vikipedija neturi griežtų taisyklių: bendruomenė turi priimtas taisyklės ir gaires, tačiau jos nėra amžinos ar nekeistinos; jų turinys ir interpretacija laikui bėgant gali keistis. Taisyklių principai ir dvasia yra svarbesni nei pažodinė formuluotė, o kartais, norint patobulinti Vikipediją, tenka padaryti išimčių. Būkite drąsūs rašydami ar keisdami straipsnius, tačiau nebūkite nutrūktgalviški. Ir nesijaudinkite dėl klaidų: jas galima lengvai ištaisyti, nes (beveik) kiekviena ankstesnė straipsnio versija yra išsaugoma.

-- Mindaur (aptarimas) 00:59, 19 gegužės 2024 (EEST)[atsakyti]

Manau, aiškesnė formuluotė. Ta proga būtų galima nežymiai pataisyti ir kitų formuluotes: pridėti, kad Vikipedija nėra socialinis tinklas (būna dalyvių, kurie mano kitaip) ir pašalinti nuorodą į neegzistuojančią trijų atmetimų taisyklę. Homo ergaster (aptarimas) 10:41, 19 gegužės 2024 (EEST)[atsakyti]

Dėl antrojo stulpo[redaguoti vikitekstą]

Taip pat siūlau suvienodinti antrojo stulpo formuluote su dabartine en:WP:5P2 redakcija. Naujesnės redakcijos formuluotė yra labiau harmonizuota su pagrindinėmis taisyklėmis. Tad siūlau išdėstyti taip:

Vikipedija yra neutralaus požiūrio: joje siekiama, kad straipsniai būtų nešališki bei aprašytų ir paaiškintų pagrindinius požiūrius, tinkamai suteikiant deramą svorį pagal tų požiūrių žymumą bei svarbą. Vengiama propagavimo, o informacija bei problemos yra apibūdinamos, o ne aptariamos. Kai kuriose srityse gali būti tik vienas gerai pripažintas požiūrio taškas; kitose reikia aprašyti kelis skirtingus požiūrio taškus, kiekvieną pateikiant tiksliai ir su kontekstu, nei vieno nepateikiant kaip „teisingo“ ar „geresnio“. Visuose straipsniuose turi būti siekiama patikrinamo tikslumo, naudojant citatas į patikimus šaltinius, ypač kai tema yra prieštaringa arba kalbama apie gyvą žmogų. Redaktorių asmeninei patirčiai, interpretacijoms ar nuomonėms Vikipedijos straipsniuose ne vieta.

Mindaur (aptarimas) 22:08, 29 gegužės 2024 (EEST)[atsakyti]

„Iškilumas“ skamba kiek neįprastai, gal „požiūrių žymumą bei svarbą“. „problemos yra apibūdinamos, o ne diskutuojamos“ -> „problemos yra apibūdinamos, o ne aptariamos“. Paskutinis sakinys: „Redaktorių asmeninei patirčiai, interpretacijoms ar nuomonėms Vikipedijos straipsniuose ne vieta.“ --Homo ergaster (aptarimas) 22:28, 29 gegužės 2024 (EEST)[atsakyti]
Dėkui, paredagavau aukščiau. Paskutinis sakinys tikrai nesiskaitė. Dėl "iškilumo": taip, dirbdamas prie WP:NP visur nuosekliai panaudojau "svarba" bet pridėliojau pastabų su paaiškinimu kaip ta svarba vertinama. Čia pastabos nedėsim, tai pakeičiau dviem žodžiais; "žymumas" gal ir geriau. --Mindaur (aptarimas) 23:47, 29 gegužės 2024 (EEST)[atsakyti]