Pereiti prie turinio

Radžiūnų senkapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Radžiūnų senkapis – XVIII a. senkapis, esantis Radžiūnų kaime (Subačiaus sen., Kupiškio r.)

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Senkapio teritorija stipriai apardyta arimų bei kasant žvyrą. 1979 m. buvo vykdomi archeologiniai tyrinėjimai (tyrimų vadovas Stasys Juodelis). Jų metu tyrinėtos dvi senkapio dalys (24 m².) – pietinė ir šiaurinė.

Pietinėje senkapio dalyje įvairiame gylyje maišėsi žmonių kaulai ir puodų šukės, kitokių radinių nerasta. Nustatyta, jog buvę senesni palaidojimai perkasti ir suardyti vėlesnių laidojimų. Šiaurinėje senkapio dalyje aptikti keturi apardyti palaidojimai, kuriuose rasta karsto žymių, monetų, peilis su odinio dėklo liekanomis, keturkampė geležinė sagtis.

Lokalizacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Senkapis yra Suosos upelio kairiajame krante, 400 m. į V nuo Radviliškio-Daugpilio geležinkelio trasos, 3 km į V nuo Rokiškis-Panevėžys kelio Nr. 122.

Radiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Valstybės archeologijos komisijos duomenų žinoma, jog Radžiūnų senkapyje žemės savininkas Domas Markulis rado 1520 metų monetą, kurią pridėjo prie 1935 m. lapkričio 5 d. pasirašyto pasižadėjimo saugoti ir prižiūrėti senkapį, kurie pristatyti į Valstybės archeologijos komisiją Kaune.

Padavimai, pasakojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasakojama, kad buvę rasta žmonių kaulų, monetų su XV a. datomis, peilių-finkų ir kitų radinių. Vieta vadinta karių kapais.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Valstybinės archeologijos komisijos medžiaga, Radžiūnų km., Subačiaus vals., Panevėžio aps., byla: 22, psl. 482–485.
  • S. Juodelis, V. Rastenytė, E. Lenčiskienė,  Čivų, Paprūdžių ir Radžiūnų senkapių, Kupiškio r., 1979 m. tyrinėjimų ataskaita, Rokiškis-Kupiškis, 1980.