Zaičunas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Zaičunas
Čingų dinastija
Gimė 1856 m. balandžio 27 d.
Pekinas
Mirė 1875 m. sausio 12 d. (18 metų)
Pekinas
Tėvas Jidžu
Motina Imperatorienė Cisi
Sutuoktinis (-ė) Xiaozheyi
Kinijos imperatorius
Ankstesnis Jidžu
Vėlesnis Zaitian

Zaičunas (Zaichun; 1856 m. balandžio 27 d. – 1875 m. sausio 12 d.) buvo dešimtasis Čingų dinastijos imperatorius. Kadangi savo karaliavimo metu 1861–1875 m. jis buvo paauglys, už jį valdė jo motina imperatorienė Cisi. Zaičunas neturėjo įtakos valdant šalį, bet jo vardu pavadinta Tongdži restauracija, nesėkmingas bandymas modernizuoti Kiniją.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Zaičunas buvo vienintelis išgyvenęs imperatoriaus Jidžu ir imperatorienės Cisi sūnus. Jo pirmasis valdymo vardas buvo Čisiangas (祺祥 Qixiang), kol jo motina parinko kitą vardą Tongdži (同歸與治 Tongzhi), kuris reiškia „kartu atstatyti tvarką“, o skaitant alternatyviai „mama ir sūnus imperatoriai“ (母子同治天下), o tai atitiko padėtį šalyje, nes iš tiesų valdė našlė Cisi.

Zaičunas tapo imperatoriumi būdamas 5 metų, kai mirė jo tėvas. Jo tėvo parinktą regentą Sušuną (Sushun) pašalino imperatoriaus našlės Cisi ir Cian bei princas Gongas.

Zaičunas vedė Siaodžeji (Xiaozheyi) iš mongolų klano. Jis mirė nuo raupų, būdamas 18 metų. Jis palaidotas Huilingo mauzoliejuje, Hebėjuje. Jis neturėjo sūnų paveldėti sostą.

Cisi ir Cian toliau valdė kaip regentės, kai nauju imperatoriumi padarė Zaitianą, princo Čuno sūnų, kuris valdė kaip imperatorius Guangsu. Siaodžeji mirė praėjus keliems mėnesiams po vyro mirties.