Yitzhak Yedid

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Yitzhak Yedid, March 2009
Yitzhak Yedid, March 2009

Yitzhakas Yedidas (g. 1971 m. rugsėjo 29 d. Jeruzalėje) – Izraelio kompozitorius ir pianistas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė Sirijos emigranto šeimoje, studijavo džiazą Rubino akademijoje Jeruzalėje bei Naujosios Anglijos konservatorijoje Bostone. Po studijų grįžęs į tėvynę netruko sulaukti plataus pripažinimo kaip vienas originaliausių šiuolaikinės improvizacinės muzikos kompozitorių. Šiandien jo kūrybinę veiklą ženklina sėkmingi koncertiniai turai ir gausūs apdovanojimai.

Kūryba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pianistas ir kompozitorius Yitzhak Yedid yra vienas autoritetingiausių šiuolaikinio džiazo kūrėjų Izraelyje. Jo muzika – džiazo, XX a. akademinės klasikos, ir gimtojo regiono tradicinės muzikos elementų sintezė; čia skamba žydų bei arabų folkloro ar liturginės muzikos melodijos ir ritmai, čia aptiksime ir būdingą mikrotoniką bei netemperuotas dermes, o taip džiazo ir naujosios muzikos struktūrinius principus.

Šalia koncertinės ir kūrybinės veiklos Yitzhakas Yedidas tęsia Gunterio Schulerio pradėtus ir Trečiąja srove (Third stream) pakrikštytus galimų džiazo ir akademinės muzikos lydinių tyrinėjimus. Tam tikslui drauge su Ora Boasson jis įkūrė ir puoselėja Jeruzalės muzikos seriją Swedish Chef, kurios akiratyje – Trečiosios srovės ir originali džiazo muzika.

Šią kryptį atstovauja ir festivalyje Vilnius Jazz pristatomas Yitzhako Yedido projektas Myth of the Cave (Olos mitas). Tai penkių dalių siuita, originaliai sukurta klarnetui, bosiniam klarnetui, kontrabosui ir fortepijonui. Jos idėjiniu pagrindu tapo Platono Valstybėje panaudota Uolos alegorija. Per penkias ryškiu programiškumo ženklu paženklintas siuitos dalis muzikos kalba plėtojama tikrovės pažinimo ir suvokimo idėja. Siuita sukurta 2002 m. Jeruzalėje, jos premjera įvyko tais pačiais metais Frankfurte, Vokietijoje.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]