Warren Buffett

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vorenas Bafetas
angl. Warren Buffett
Gimė 1930 m. rugpjūčio 30 d. (93 metai)
Omaha, Nebraska
Veikla JAV verslininkas, investuotojas, filantropas
Vikiteka Warren Buffett
Parašas

Vorenas Bafetas (angl. Warren Buffett; g. 1930 m. rugpjūčio 30 d. Omahoje) – JAV verslininkas, investuotojas, filantropas, vienas turtingiausių planetos žmonių.[1] Jis valdo 87,5 milijardo dolerių vertės turtą (2018 metų duomenimis). Šiuo metu jis yra „Berkshire Hathawayinvesticijų bendrovės vadovas ir pagrindinis jos akcininkas. Voreno Bafeto dalis jo vadovaujamoje bendrovėje „Berkshire Hathaway“ turėtų sumažėti iki 24%. Vieno iš žymiausių pasaulio investuotojų dalis mažėja bendrovei įgyvendinant 26 mlrd. USD vertės JAV geležinkelių bendrovės „Burlington Northern Santa Fe“ perėmimo sandorį. V. Bafetas mažina savo dalį „Berkshire Hathaway“ kapitale nuo 1998 m., kai buvo perimtas draudikas „General Re“. 1996 m.. V. Bafetui priklausė 40% „Berkshire Hathaway“ akcijų, o 2006 m. ši dalis sumažėjo iki 32%. Tuomet dalį savo kontroliuojamų akcijų V. Bafetas pradėjo perleidinėti labdaros fondui.[2] 2006 vasarą B. Geitso ir Melindos Gates fondui (Bill & Melinda Gates Foundation) pervedė per 20 mlrd. JAV dol., taip prisidėdamas prie kovos su ligomis Trečiojo pasaulio šalyse finansavimo.

Jaunystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bafetas gimė 1930 m. Omahoje, Nebraskoje, šeimoje buvo antras vaikas iš trijų. Tėvai - Leila Bafet ir Hovardas Bafetas.[3] Mokėsi Rose Hill pagrindinėje mokykloje, tačiau kai tėvas 1942 m. buvo paskirtas į pirmąją iš keturių kadencijų Jungtinių Valstijų Kongrese, šeima persikėlė gyventi į Vašingtoną, ten Bafetas baigė pradinę mokyklą. Vėliau lankė Alice Deal Junior mokyklą ir 1947 m. baigė Woodrow Wilson vidurinę mokyklą. Mokyklos metraščio nuotraukoje buvo rašoma: „mėgsta matematiką; būsimas biržos makleris".[4] Baigęs vidurinę mokyklą ir supratęs, kad nori užsiimti verslu ir investicijomis, Bafetas nenorėjo studijuoti universitete, tačiau tėvas prieštaravo.[5]

Bafetas domėjosi verslu ir investicijomis dar jaunystėje. Jį įkvėpė knyga, pavadinimu One Thousand Ways to Make $1000,[6] kurią pasiskolino iš Omahos viešosios bibliotekos būdamas septynerių. Didžiąją savo vaikystės dalį praleido kurdamas smulkiuosius verslus: pardavinėjo kramtomąją gumą, Coca-Cola buteliukus ir savaitinius žurnalus, dirbo senelio maisto prekių parduotuvėje. Taip pat, dar besimokydamas vidurinėje mokykloje, užsidirbdavo pristatinėdamas laikraščius, pardavinėdamas golfo kamuoliukus ir pašto ženklus, plaudamas mašinas. 1945 m. Bafetas su draugu už 25 JAV dol. įsigijo naudotą žaidimų automatą bei pastatė jį vietinėje vyrų kirpykloje. Po kelių mėnesių nusipirko dar kelis automatus, vėliau šį verslą sėkmingai pardavė už 1200 JAV dol.[7]

Voreno Bafeto susidomėjimas vertybiniais popieriais ir investicijomis prasidėjo jam būnant dar moksleiviu, kai laiką leido biržos maklerių kontoros klientų poilsio salone, esančiame šalia jo tėvo kontoros. Būdamas dešimties metų kelionės į Niujorką metu, Bafetas aplankė Niujorko vertybinių popierių biržą. Sulaukęs vienuolikos nupirko po tris akcijas sau ir seseriai Dorisai Bafet.[8][9] Penkiolikos metų uždirbdavo daugiau nei 175 JAV dol. per mėnesį, išnešiodamas The Washington Post laikraščius. Besimokydamas vidurinėje mokykloje investavo į tėvui priklausantį verslą ir nusipirko 40 arų ūkį, jį išnuomavo. Baigęs mokslus, Bafetas turėjo sukaupęs santaupų už 9,800 JAV dol. (dabar tai būtų apie 105,000 JAV dol.).[7]

1947 m. Bafetas įstojo į Vartono verslo mokyklą, nors mieliau būtų sutelkęs dėmesį į savo verslo reikalus, tačiau tėvas norėjo, kad jis studijuotų. V. Bafetas ten mokėsi dvejus metus ir prisijungė prie „Alpha Sigma Phi" brolijos.[10] Vėliau perstojo į Nebraskos universitetą, kur devyniolikos metų baigė verslo administravimo bakalauro studijas. Kai Harvardo verslo mokykla nepriėmė jo studijuoti, Bafetas įstojo į Kolumbijos verslo mokyklą, sužinojęs, kad ten dėsto Benjaminas Grahamas. 1951 m. įgijo ekonomikos magistro laipsnį. Baigęs studijas, emė lankyti Niujorko finansų institutą.[11]

Karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Verslo karjeros pradžia[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1951 m.[12] V. Bafetas sužinojo, kad Benjaminas Grahamas yra „GEICO" draudimo bendrovės pirmininkas. Važiuodamas traukiniu į Vašingtoną, Bafetas užsuko į „GEICO" būstinę, kur susipažino su įmonės viceprezidentu Lorimeru Davidsonu,[13] su kuriuo ilgainiui tapo gerais draugais. Vėliau L. Davidsonas teigė, jog vos po penkiolikos minučių pokalbio suprato, kad Bafetas yra „nepaprastas žmogus". Taip pat V. Bafetas norėjo dirbti Volstrite, tačiau jo tėvas ir Benjaminas Grahamas ragino to nedaryti.

Bafetas grįžo į Omahą ir ten dirbo biržos makleriu, taip pat lankė Deilo Karnegio viešojo kalbėjimo kursus.[14] Įgavęs pasitikėjimo savimi, vedė „Investavimo pradmenų" vakarines paskaitas Nebraskos universitete studentams, kurie buvo kur kas vyresni nei jis pats. Tuo metu kaip papildomą investiciją nusipirko „Sinclair“ degalinę, tačiau investicija nepasiteisino.[15] 1952 m.[16] Bafetas vedė Siuzaną Thompson. Kitais metais jie susilaukė pirmagimės Siuzanos Alisos. 1954 m. Varenas Bafetas sutiko dirbti kartu su Benjaminu Grahamu, šis buvo griežtas viršininkas. Bafeto pradinis atlyginimas buvo 12 000 JAV dol. per metus (šiandien tai būtų apie 114 000 JAV dol.). Tais pačiais metais Bafetų šeima susilaukė antrojo vaiko - Hovardo Grahamo. 1956 m. Benjaminas Grahamas išėjo į pensiją ir nutraukė partnerystę. Tuo metu Bafeto asmeninės santaupos viršijo 174 000 JAV dol. (šiandien apie 1,64 mln. JAV dol.) ir jis įkūrė „Buffett Partnership Ltd.".

1957 m. Bafetas sukūrė tris partnerystes. Taip pat už 31 500 JAV dol. įsigijo penkių miegamųjų namą Omahoje, kur gyvena iki šiol.[17][18] 1958 m. Bafetų šeimai gimė trečiasis vaikas - Piteris Endriu. Tais metais Bafetas buvo sudaręs penkias partnerystes, kurios po metų išaugo į šešias bei susipažino su būsimu verslo partneriu Čarliu Mungeriu. Iki 1960 m. Bafetas sudarė septynias partnerystes. Be to, paprašė vieno iš savo partnerių, gydytojo, surasti dar dešimt gydytojų, norinčių į partnerystę investuoti po 10 000 JAV dol. Galiausiai buvo rasta vienuolika investuotojų, norinčių prisidėti, o pats Bafetas prisidėjo 100 JAV dol.

1961 m. Vorenas Bafetas atskleidė, kad 35 proc. bendrijos turto buvo investuota į „Sanborn Map Company“. Jis paaiškino, kad „Sanborn“ 1958 m. buvo parduotos tik už 45 JAV dol. akcijai, tačiau bendrovės investicijų portfelis buvo 65 JAV dol. už akciją. Bafetas galiausiai įsigijo 23 proc. neapmokėtų bendrovės akcijų, taip gaudamas vietą direktorių valdyboje, ir susivienijo su kitais nepatenkintais akcininkais, kad galėtų kontroliuoti 44 proc. akcijų. Siekdama išvengti nemalonumų, valdyba pasiūlė perpirkti akcijas už tikrąją jų vertę, sumokant savo investicinio portfelio dalimi, tuomet buvo grąžinti 77 proc. neapmokėtų akcijų.[19] Bafetas vos per dvejus metus susilaukė 50 proc. investicinės grąžos.[20]

Investicijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Varenas Bafetas 1962 m. tapo milijonieriumi dėka partnerysčių, kurių bendra vertė buvo apie 7,17 mln. JAV dol., iš kurių 1,02 mln. JAV dol. priklausė pačiam Bafetui. Vėliau jis investavo į tekstilės gamybos įmonę „Berkshire Hathaway“ ir galiausiai perėmė jos kontrolę. Šios įmonės akcijas jis pirko iš savininko Syburio Stantono, kurį vėliau atleido. Bafetas su investicine kompanija pradėjo investuoti į akcijas, kurių vertė buvo 7,6 JAV dol. už akciją. 1965 m. pirko akcijas, kurių kaina siekė 14,86 JAV dol. už akciją, o bendrovės apyvartinis kapitalas buvo 19 JAV dol. už akciją. Į kainą nebuvo įtraukta ilgalaikio turto (gamybos ir įrangos) vertė. Bafetas valdybos posėdyje perėmė „Berkshire Hathaway" kontrolę ir įmonei vadovauti paskyrė naują prezidentą Keną Chace. 1966 m. V. Bafetas panaikino partnerystę. Vėliau jis teigė, kad tekstilės verslas buvo blogiausia jo investicija.[21]Tuomet verslą perkėlė į draudimo sektorių.

Bafetas paskelbė apie savo pirmąsias investicijas į privatų verslą - „Hochschild“, „Kohn and Co“, „Baltimore“ universalinę parduotuvę. 1969 m. V. Bafetas likvidavo partnerystę ir perdavė savo turtą partneriams, įskaitant „Berkshire Hathaway" akcijas. 1970 m. rašė savo dabar žinomus metinius laiškus akcininkams, tuo metu gyvendamas tik iš 50 000 JAV dol. dydžio atlyginimo per metus bei iš investicinių pajamų.

1973 m. „Berkshire Hathaway" įsigijo „Washington Post Company“ akcijų. Bafetas artimai susidraugavo su Katerina Graham, kuri vadovavo įmonei bei prisijungė prie jos valdybos. 1974 m. SEC ėmėsi oficialių tyrimų dėl Bafeto ir investicinės kompanijos įsigyto „Wesco Financial“ dėl galimo interesų konflikto, tačiau kaltinimai pareikšti nebuvo. 1977 m. „Berkshire Hathaway" netiesiogiai nusipirko „Buffalo Evening News“ už 32,5 mln. JAV dol. Netrukus prasidėjo antimonopoliniai kaltinimai, kuriuos paskatino konkurentas „Buffalo Courier-Express“.


Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. 2006 m., pagal žurnalo Forbes duomenis
 2. Mažėja Bafeto dalis „Berkshire Hathaway“ bedrovėje.
 3. Blair, Elliot. "Nebraska family clashes over love, money and death" (USA Today leid.). Nuoroda tikrinta gegužės 23 d., 2010 m.. {{cite book}}: Patikrinkite date reikšmes: |accessdate= (pagalba)
 4. „Warren Buffett's High School Yearbook Totally Nailed What He Would Be When He Grew Up“. Business Insider. Suarchyvuota iš originalo rugpjūčio 30d., 2017 m. Nuoroda tikrinta gegužės 15 d., 2017 m.. {{cite news}}: Patikrinkite date reikšmes: |access-date= ir |archive-date= (pagalba)
 5. Robert G., Hagstrom. "The Warren Buffett Way" (Wiley Publishers. p. 29. leid.). Nuoroda tikrinta gegužės 6 d., 2010 m. {{cite book}}: Patikrinkite date reikšmes: |accessdate= (pagalba)[neveikianti nuoroda]
 6. Levere, Jane (30 d m. sausio mėn.., 2017 m.). „New HBO Documentary On Warren Buffett Uses Family Photos, Home Movies To Reveal His Life Story“. Forbes. Suarchyvuota iš originalo rugsėjo 8 d., 2017 m. Nuoroda tikrinta liepos 7 d., 2017 m. {{cite news}}: Patikrinkite date reikšmes: |accessdate=, |date= ir |archive-date= (pagalba)
 7. 7,0 7,1 „Warren Buffett Timeline“. About Money. Nuoroda tikrinta balandžio 30 d., 2015 m. {{cite web}}: Patikrinkite date reikšmes: |accessdate= (pagalba)[neveikianti nuoroda]
 8. „Doris Buffett works one-on-one to help with billionaire brother's charity, May 27, 2014“. The Christian Science Monitor. Suarchyvuota iš originalo sausio 4 d., 2015 m. Nuoroda tikrinta sausio 4 d., 2015 m. {{cite web}}: Patikrinkite date reikšmes: |accessdate= ir |archive-date= (pagalba)
 9. „Special Feature, April 29, 1999: Berkshire and Buffett“. Fool.com. Suarchyvuotas originalas ;liepos 14 d., 2010 m. Nuoroda tikrinta lapkričio 28 d., 2010 m. {{cite web}}: Patikrinkite date reikšmes: |accessdate= ir |archive-date= (pagalba)
 10. Gheen, Kate. „Alpha Sigma Phi comes back to Penn“. Thedp.com. Suarchyvuota iš originalo balandžio 21 d., 2019 m. Nuoroda tikrinta balandžio 21 d., 2019 m.. {{cite web}}: Patikrinkite date reikšmes: |accessdate= ir |archive-date= (pagalba)
 11. „History“. Warrenbuffett.com. Suarchyvuota iš originalo gruodžio 21 d., 2016 m. Nuoroda tikrinta gruodžio 13 d., 2016 m. {{cite web}}: Patikrinkite date reikšmes: |access-date= ir |archive-date= (pagalba)
 12. „GEICO's Story From the Beginning | GEICO“. www.geico.com. Suarchyvuota iš originalo vasario 15 d., 2020 m. Nuoroda tikrinta lapkričio 16 d., 2020 m. {{cite web}}: Patikrinkite date reikšmes: |access-date= ir |archive-date= (pagalba)
 13. Lowenstein, Roger (1996). Buffett: The Making of an American Capitalist. p. 43. ISBN 0-385-48491-7.
 14. „"Person to Person": Warren Buffett“. CBS News. Suarchyvuota iš originalo lapkričio 20 d., 2013 m. Nuoroda tikrinta balandžio 17 d., 2020 m.. {{cite news}}: Patikrinkite date reikšmes: |access-date= ir |archive-date= (pagalba)
 15. Schroeder, Alice (2008). The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life. Bantam Dell. p. 169. ISBN 978-0-553-80509-3.
 16. Schudel, Matt (2004). „Susan T. Buffett, 72, Dies; Wife of Billionaire Investor“. The Washington Post. p. B06. Suarchyvuota iš originalo lapkričio 7 d., 2012 m. Nuoroda tikrinta liepos 13 d., 2009 m. {{cite news}}: Patikrinkite date reikšmes: |accessdate= ir |archive-date= (pagalba)
 17. „Billionaire Houses“. Suarchyvuota iš originalo spalio 17 d., 2016 m. Nuoroda tikrinta spalio 20 d., 2016 m. {{cite web}}: Patikrinkite date reikšmes: |access-date= ir |archive-date= (pagalba)
 18. Poppick, Susie (2016). „This Is How Much It Costs to Live Next Door to Warren Buffett“. Time. Suarchyvuota iš originalo rugsėjo 22 d., 2016 m. Nuoroda tikrinta spalio 1 d., 2016 m. {{cite web}}: Patikrinkite date reikšmes: |access-date= ir |archive-date= (pagalba)
 19. „Buffett Partnership Letter Series - 1960 (Part 2)“. NASDAQ (amerikiečių anglų). 2012. Suarchyvuota iš originalo lapkričio 7 d., 2017 m. Nuoroda tikrinta lapkričio 5 d., 2017 m. {{cite web}}: Patikrinkite date reikšmes: |access-date= ir |archive-date= (pagalba)
 20. Lowenstein, Roger (1995). Buffett: The Making of an American Capitalist (2008 Trade Paperback leid.). New York: Random House Trade Paperbacks. pp. 65–66. ISBN 9780804150606.
 21. „Buffett's Worst Trade“. CNBC. 2010-10-18.

Vikicitatos

Wikiquote logo
Wikiquote logo