Vytautas Degutis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Biography note.svg  Šį biografinį straipsnį reikėtų sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, prašome sutvarkyti šį straipsnį. Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
Priežastys, dėl kurių straipsnis laikomas nesutvarkytu, aiškinamos straipsnyje Nesutvarkyti straipsniai.
Respublikos čempionai 1974 m.JPG
Čęmpionai 1976.JPG
LR vicečemp. 1980 m.JPG
Final.Vilniuje 1982 m.JPG
Vytautas Degutis.JPG

Vytautas Degutis (g. 1938 m. gruodžio 15 d. Pašlavantyje, Šilavoto valsčius) – Lietuvos pedagogas, kraštotyrininkas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1948-1956 m. mokėsi Maldabūdžio, Šilavoto, Kuišių ir Plutiškių mokyklose. 1958 m. baigė Kapsuko (dabartinę Marijampolės) pedagoginę mokyklą ir pradėjo dirbti Naujosios Ūtos septynmetėje mokykloje kūno kultūros, dailės, muzikos ir techninių darbų mokytoju. Dirbdamas šioje mokykloje 1965-1970 m. neakivaizdiniu būdu mokėsi Lietuvos valstybiniame kūno kultūros institute – įsigijo kūno kultūros trenerio specialybę.

Darbas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dirbdamas Naujosios Ūtos mokykloje vadovavo mokyklos sporto, turizmo, kraštotyros, internacionalistų, orientacininkų, jaunųjų fotografų būreliams, vaikų chorui.

Jo vadovaujami mokyklos sportininkai buvo nuolatiniais rajoninių rudens ir pavasario krosų, estafetinių bėgimų Prienų gatvėmis, spartakiadų, slidinėjimo, tinklinio, šachmatų varžybų prizininkais. Mokyklos šaškininkai bei lengvaatlečiai keletą kartų buvo pasiekę respublikinių varžybų finalus ir buvo pasipuošę Respublikos čempionų ir vicečempionų medaliais 1972 m. Kaune, 1976 m. Panevėžyje, 1980 m. Alytuje, 1982 m. Vilniuje (apie tai byloja virš 70 diplomų ir garbės raštų).

Nuo 1959 m. vadovavo mokyklos turistams ir kraštotyrininkams – organizuodavo ekspedicijas krašto istorinei medžiagai rinkti Šilavoto ir Naujosios Ūtos apylinkėse. Buvo įkūręs visuomeninį kraštotyros muziejų, kurį papildė Prienų rajono įmonių gaminamos produkcijos pavyzdžiais ir foto nuotraukomis. Jo vadovaujamas muziejus buvo paruoštas įgyti Prienų rajono muziejaus statusą. Buvo aktyvus respublikinių turizmo ir kraštotyros ekspedicijų dalyvis Ignalinoje, Kuktiškėse, Mosėdyje.

Visuomeninė veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Greta darbo mokykloje teko dirbti ir antraeilėse ir visuomeninėse pareigose Prienų pionierių namuose, Prienų antroje vidurinėje ir Kunigiškių ir Tartupio aštuonmetėse mokyklose, vadovauti sporto kolektyvams, turistų, fotografų būreliams.

Visus 33 darbo mokykloje metus mokytojas dirbo su Naujosios Ūtos ir aplinkinių kaimų jaunimo sporto entuziastais: tinklininkais, lengvaatlečiais, slidininkais, svarsčių kilnotojais, virvės traukėjais, stalo teniso, šaškių, šachmatų žaidėjais ir turistais. Tarybinio ūkio, o vėliau kolūkio sportininkai sėkmingai dalyvaudavo Prienų rajono sporto kolektyvų varžybose, iškovodami pereinamąsias taures ir medalius.

Nuo pirmųjų darbo mokykloje dienų įsijungė į jaunimo kultūrinį gyvenimą. Tuo metu Naujoje Ūtoje kultūros namų nebuvo, mokyklos patalpose organizuodavo vakaruškas (jose grojo akordeonu arba bajanu). Su pagalbininkais Justinu Urbonu ir Laimute Sakalauskaite subūrė dainininkų ansamblius, kurie dainuodavo išvykose į kitus rajonus.

Naujai įkurtuose kultūros namuose, kuriuose nuo 1967 m. pradėjo dirbti jo žmona Angelė Degutienė, vadovavo vyrų ir moterų vokaliniams ansamliams, dramos rateliui. Pasitelkę į pagalbą Kauno dramos teatrą (skolinosi perukus, grimą, drabužius), padedant tuo metu Lietuvos radijuje ir televizijoje dirbusiai Baliutavičiūtei (davė spektaklio garsinį įrašą), paruošė spektaklį „Tadas Blinda“.

Vytautas Degutis buvo nuolatiniu scenarijų, agitmeninių brigadų tekstų autoriumi ir pagalbininku, muzikantu, stendų, reklamų apipavidalintoju Naujosios Ūtos kolūkio, mokyklos renginiuose.

Aktyviai dalyvavo Prienų rajono švietimo darbuotojų gyvenime – respublikiniuose turistų sąskrydžiuose, rajono mokytojų chore.

Dabartis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo 1994 m. dirba pardavėju, savo dukros Dainos įkurtoje įmonėje. Laisvomis akimirkomis sistemina daiktinę ir dokumentinę kraštotyrinę medžiagą Naujosios Ūtos istorijai rašyti, aplinkos gyvenimą fiksuoja foto nuotraukose. Užsiima kūrybine veikla – kuria dainoms tekstus, muziką, iliustracijas, užsiima medžio drožyba, savais stogastulpiais puošia Naujosios Ūtos gyvenvietę, Skersabalio k. partizanų kapus, savo gimto kaimo Pašlavančio piliakalnį Šilavoto seniūnijoje.

Šeima[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žmona Angelė – kūno kultūros mokytoja Naujosios Ūtos pagrindinėje mokykloje, Naujosios Ūtos kaimo bendruomenės pirmininkė. Duktė Svajonė Degutytė-Pledienė – dailės mokytoja metodininkė Alytaus Volungės vid. mokykloje. Duktė Daina Degutytė-Kandrotienė - mokytoja, socialinė pedagogė Naujosios Ūtos pagrindinėje mokykloje, Naujosios Ūtos seniūnaitė.

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • V. Degutis. Čia mūsų pėdos. Utena: UAB „Utenos Indra“, 2017.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]