Vladimiras Romanovas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Vladimiras Romanovas
Vladimir Romanov by Augustas Didzgalvis.jpg
Gimė 1947 m. birželio 15 d. (72 metai)
Tverė
Sutuoktinis (-ė) Svetlana
Vaikai Romanas
Partija Lietuvos žmonių partija
Išsilavinimas aukštasis
Alma mater Murmansko aukštoji jūrininkų mokykla

Vladimiras Romanovas, (g. 1947 m. birželio 15 d. Vedernikovo k. Tverės srityje) – rusų kilmės Lietuvos verslininkas, finansininkas, Lietuvos žmonių partijos steigėjas.[1] Sukaupęs apie 550 mln. litų turto 2011 m. buvo 8-as turtingiausias Lietuvos verslininkas. [2]

Vedęs, turi žmoną Svetlaną ir sūnų Romaną. Šiandien Vladimiras Romanovas yra UAB „Ūkio banko investicinė grupė“ (ŪBIG) prezidentas ir pagrindinis bankrutavusio AB Ūkio banko akcininkas. 2014 m. Rusijoje jam suteiktas prieglobstis.[3]

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

19541965 m. mokėsi Kauno 10-ojoje vidurinėje mokykloje, 19661969 m. tarnavo Tarybų Sąjungos laivyno povandieniniame laive K-19. 19701972 m. studijavo Murmansko aukštojoje jūrininkų mokykloje.[4]

Visuomeninė veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Romanovų šeima yra Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikamsmecenatas.

2000 ir 2006 metais Rusijos patriarchas Aleksijus II apdovanojo V. Romanovą už labdaringą veiklą. 2001 metais jis buvo pripažintas dosniausiu Kauno verslininku ir jam buvo įteiktas Šv. Mykolo apdovanojimas.

Ūkio Banko Investicinė Grupė pirmą kartą į Vilnių atvežė Maskvos Didžiojo Teatro baleto trupę.[5]

Veiklos pradžia[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pinigus, uždirbtus 1965–1970 m. tarnaujant Murmansko jūrų laivyno povandeniniame laive bei dirbant taksistu, investavo į namudinį verslą Kaune. 1972 m. pasinaudojo įstatymu, leidžiančiu karo veteranams (ir kitiems TSRS privilegijuotiems piliečiams) užsiimti tokia veikla – nusipirko 11 mezgimo mašinų, organizavo megztinių gamybą[reikalingas šaltinis]. 1991–1993 m. jis sėkmingai privatizavo AB „Kauno Tiekimas“ ir AB „Pramprojektas“. Tuo pačiu metu V. Romanovas su partneriais įkūrė pirmą privataus kapitalo Lietuvos banką – Ūkio Banką. V. Romanovas taip pat supirko įvairių pramonės įmonių akcijas – „Kotono“, „Silvos“, Lietuvos pramonės giganto „Dirbtinio pluošto“ (DP) gamyklos, bei investavo į įvairius projektus. 1996 m. buvo investuota į nekilnojamo turto projektą Sretenka Maskvoje.

Ūkio Banko Investicinė grupė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1998 m. augant naujų investicijų ir projektinių vadybos paslaugų poreikiui buvo įkurta Ūkio Banko Investicinė Grupė (ŪBIG), kuri pradėjo įgyvendinti įvairius investicinius projektus nekilnojamajame turte ir prekyboje. Pagrindinė „ŪBIG“ veikla – investicijos į nekilnojamąjį turtą, bankininkystę, pramonę ir sportą. 1998 m. ŪBIG išplėtė savo veiklą į Balkanų regioną, kuriame įkūrė finansinių kompanijų grupę – Balkan Investment Bank AD ir Balkan Investment Management AD. Šių kompanijų įkūrimas leido aktyviau skverbtis į Bosnijos ir Hercegovinos verslą. ŪBIG dalyvavo „Birač“ molžemio gamyklos privatizacijos konkurse, kuri laimėjusi tapo pagrindine gamyklos akcininke. ŪBIG taip pat valdo didžiausios Bosnijos ir Hercegovinos boksitų kasyklas – „Boksit” AD, Milici ir „Srebrenica” AD, Srebrenica. ŪBIG Veiklos geografija – Lietuva, Balkanų regionas, Škotija, Rusija, Baltarusija ir kitos NVS bei ES šalys.

Bendradarbiavimas su Baltarusija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2009 metais Vladimiras Romanovas išrinktas naujai įsteigtos Ekonominio ir prekybinio bendradarbiavimo su Baltarusija asociacijos prezidentu. Asociacijos tarybos nariais tapo Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ prezidentas Algimantas Kondrusevičius, UAB „Lodvila“ generalinis direktorius Kęstutis Mizaras, bendrovės „Klasco“ generalinis direktorius Audrius Pauža, UAB „Senukai“ prezidentas Augustinas Rakauskas.

Kita didelė ŪBIG investicija nukreiptą į Minską, kur ketinama statyti Minsko sporto ir laisvalaikio centrą (MSLC – Minsk Sports and Leisure Centre). Investicijos į MSLC projektą sudarys apie 250 milijonų eurų. Tai pirma tokio masto Lietuvos investicija Baltarusijoje. MSLC bus patrauklus skirtingų poreikių visuomenei, nes apims verslo centrą, sporto ir sveikatingumo centrą, šeimos laisvalaikio centrą.

Futbolas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

V. Romanovas aktyviai domisi futbolu. Jo vadovaujamam koncernui ŪBIG tiesiogiai priklauso Škotijos sostinės Edinburgo „Heart of Midlothian“ klubas, be to koncernas remia Lietuvos čempionus Kauno FBK, Baltarusijos Minsko MTZ-RIPO klubą.

Įsigijęs „Hearts“ V. Romanovas Škotijoje išgarsėjo kaip „Škotijos Abramovičius“ (pagal Romaną Abramovičių, „Chelsea“ klubo savininką) ir sulaukė didžiulio spaudos dėmesio. Jo sprendimai atleisti trenerius ir žaidėjus dažnai susilaukia audringos sirgalių ir žiniasklaidos kritikos. Pats Romanovas sako, kad jis pats yra didžiausias savo klubo sirgalius ir jį kritikuojantys nėra tikri „Hearts“ fanai.

A lygos varžybas organizavusios Nacionalinės futbolo klubų asociacijos valdybos pirmininkas yra ir Ūkio banko valdybos pirmininko pavaduotojas Gintaras Ugianskis[6]. Už savo veiklą Lietuvos futbole V. Romanovas susilaukia nemažai kritikos[reikalingas šaltinis]. Ypač juos kritikuoja buvęs bendražygis ir Futbolo federacijos atstovas spaudai žurnalistas Andrius Tapinas.

V. Romanovo koncernas ŪBIG taip pat vysto keletą su futbolu susijusių verslo projektų. Minske ir Edinburge yra plečiami stadionai ir vystomos aplinkinės teritorijos. ŪBIG priklauso ir Vilniaus Žalgirio stadionas, Vilniaus koncertų ir sporto rūmai bei teritorija aplink stadioną, tačiau statybas stabdo įtarimai, jog po Sporto rūmais yra buvusios žydų kapinės.

Krepšinis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2009 metų gegužės mėnesį Vladimiras Romanovas įsigijo 75 proc. „Žalgirio“ akcijų ir nusprendė padėti finansinių sunkumų turinčiam klubui[7]. ŪBIG – vienintelė Kauno arenos valdymo koncesijos konkurse. Ūkio Banko Investicinė Grupė valdanti Kauno „Žalgirį“ įsipareigoja investuoti 51 mln. litų [8] Šios, finansinį stabilumą garantuojančios, permainos didelės įtakos padarė tam, kad Kauno „Žalgiriui“ birželio mėnesį buvo patvirtinta ilgalaikė Eurolygos A licencija. 2011 m. sezoną „Žalgiris“ iškovojo tris titulus – Lietuvos krepšinio federacijos taurę, Baltijos krepšinio lygos trofėjų ir LKL čempionų žiedus.

Politika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vladimiro Romanovo inicijuota Lietuvos žmonių partija įsteigta 2012 metų vasario 12 dieną. Steigiamajame suvažiavime užregistruoti 1393 nariai. Lietuvos žmonių partijos regima Lietuvos vizija – laisvas, aktyvus, išsilavinęs, saugus žmogus, gyvenantis aktyvioje ekonominėje ir kultūrinėje bendruomenėje. Lietuvos žmonių partija per 2012 m. Seimo rinkimus, surinko 0,25 proc. rinkėjų balsų.

Turtas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2012 m. Vyriausiosios rinkimų komijos duomenimis, V. Romanovas deklaravo turįs privalomo registruoti turto už kiek daugiau nei 1,9 mln. Lt. Didžiausia bankininko turto dalis – vertybiniai popieriai, meno kūriniai ir juvelyrika. Šį savo turtą V. Romanovas įvertino net 176,4 mln. Lt suma. Piniginėmis lėšomis deklaravo turįs 2,35 mln. Lt sumą. Iš viso – 180,66 mln. Lt.[9]

Baudžiamoji byla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žlugusio Ūkio banko savininkas įtariamas didelės vertės turto iššvaistymu. Jis yra slapta išvykęs į Rusiją, kur slapstosi nuo Lietuvos teisėsaugos. 2013 m. liepos 4-ąją buvo paskelbta jo tarptautinė paieška. Verslininkas tapo įtariamuoju baudžiamojoje byloje.[10]

2014 m. balandžio 7 d. V. Romanovą Rusijos sostinėje sulaikė Maskvos baudžiamųjų nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai. Tačiau bėglys neišbuvo sulaikytas nė paros ir buvo paleistas.[11]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikicitatos