Vladas Drakula

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Vladas Drakula
Valakijos princas
Vlad Tepes 002.jpg
Vladas III Drakula
Gimė: 1431 m. lapkričio 14 d.
Transilvanija, Sigišoara
Mirė: 1476 m. gruodžio mėn. (~45 metai)
Rumunija, Valakija, Bukareštas
Tėvas: Vladas II Drakula
Motina: Pricesė Cneajna
Valakija
Valakija
Valakijos princas
Valdė: 1448, 14561462 ir 1476 m.
Commons-logo.svg Vikiteka: Vladas DrakulaVikiteka

Vladas III Drakula (žinomas kaip Drakula, g. 1431 m. lapkričio 14 d. – m. 1476 m. gruodžio mėn.) – Valakijos, kalnuotos vietovės šalia Transilvanijos, princas, gyvenęs XV a.

Rumunų istorijoje Vladas vadinamas Cepešu (Țepeș), ši jo pravardė kilo iš turkų naudotos pravardės „Kazıklı Bey“ (kuolų princas), dėl didelio Drakulos pomėgio sodinti visus nusikaltusius ant baslio. Ši jo pravardė pirmą kartą buvo paminėta 1550 m. Valakijos kronikoje.

Ankstyvieji gyvenimo metai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nedaug žinoma ir apie Vlado vaikystę. Gimė Sigišoaros mieste, jo motina buvo Moldavų karališkosios šeimos atstovė. Drakula buvo antras iš trijų sūnų, kiti du jo broliai buvo Mirčė ir Radu. Tėvo politinės intrigos su turkais ir noras garantuoti Valakijai neutralitetą, paskatino atiduoti du savo sūnus Vladą ir Radu į turkų sultonų nelaisvę kaip garantiją, kad jis bus aktyvi parama. Berniukai praleido šešerius metus Turkijoje. Taip pat yra žinoma, jog Radu patraukė jauno būsimo sultono dėmesį ir įgavo aukštą vietą ir galių sultono rūmuose, tuo tarpu Vladas nei jų „viešnage“ Turkijoje, nei Radu parsidavimu neliko patenkintas. Jokios fizinės žalos abu nepatyrė, tačiau emocinę žalą jaunajam Vladui sunku apibūdinti, manoma, kad savo garsųjį bausmės būdą pirmą kartą pamatęs būtent čia.

Valdymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1448 metais po tėvo ir vyresniojo brolio žmogžudysčių Vladas Drakula, sugrįžo į Valakiją, tačiau po dviejų mėnesių pabėgo į krikščionių vienuolyną. Kai didžioji krikščionybės sostinė Konstantinopolis 1453 m. atiteko turkams, 1456 metais Vladas sugrįžo į savo paveldėta sostą ir pradėjo valdyti. Jo valdymo laikotarpis trunka tris skirtingus laiko periodus, iš viso septynerius metus. Pirmasis laikotarpis buvo trumpas ir nežymus, ir Vladas aštuonerius metus planavo grįžimą į sostą. 1456 jam pasisekė ir valdymas truko šešerius metus, šis periodas ir yra pats žymiausias. Po didelių mūšių su turkais jis pabėgo į Transilvaniją ir buvo įkalintas Vengrijos karaliaus Matijaus iki 1470 metų. Trečias sosto atgavimas 1475 metais buvo trumpas, nes Drakulą nužudė mūšyje sekančią žiemą.

Ar Drakula buvo paprasčiausias sadistas, o gal nuožmūs kankinimai turėjo politinį tikslą? Greičiausiai tai yra Drakulos neva neįtikėtinai žiaurių bausmių efektas to meto tamsiai visuomenei bei jo priešų neigiamos propagandos padarinys. Štai vienas tariamų jo žiaurybių pavyzdžių. Kai turkų dvaro pasiuntiniai išdrįso jo akivaizdoje dėvėti turbanus, jis įsakė jų galvos apdangalus prikalti jiems prie kaukolės – tai, žinoma, buvo begėdiškas nepriklausomumo poelgis. Savo barbariškais, bausmės metodais ir šalies valdymo pavyzdžiu jis pelnė šlovę visoje Europoje, kaip ir tada, kai dar kartą užgrobė tvirtovę, esančią prie Dunojaus upės, ir nuvedė savo kariuomenę beveik iki Juodosios jūros.

Vladas Cepešas ir turkų pasiuntiniai

Kita vertus, kai karinės pajėgos jau suko atgal, Drakulos žmonės suklastojo laiškus, peršančius mintį, kad jis galįs pereiti į turkų pusę, ir be ilgų svarstymų Vengrijos karalius Matijas Drakulą įkalino dvylikai metų. Tikriausiai Valakijos gyventojai kamavosi matydami stulbinančią princo bausmių įvairovę – nepaklusniesiems nudirdavo odą, gyvus išvirdavo, sudegindavo ir suluošindavo.

Gyvenimo pabaiga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įkalinimo metu Drakula ne tik sugebėjo atgauti karaliaus malonę, bet ir vesti jo giminaitę. Atrodo, kad vengrų karalius ir Vladas buvo sudarę sandėrį dėl sosto atgavimo, o sustiprinti ryšiams Drakulai buvo pasiūlyta karališko kraujo nuotaka.

Paleistas 1475 m., Vladas Drakula po dvejų metų jau trečią kartą reikalavo Valakijos sosto, tačiau būdamas keturiasdešimt penkerių buvo nužudytas po dviejų mėnesių dar viename mūšyje su turkais. Manoma, kad jo galva nusiųsta sultonui Mehmedui II kaip įrodymas, kad jo didysis priešas Drakula tikrai miręs. Nors oficiali Vlado III Drakulos laidojimo vieta yra Snagovo vienuolynas, tačiau gerai žinoma, jog jo kūnas ilsisi nežinomam kape.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vladas Drakula
Gimė: 1431 m. lapkričio 14 d. Mirė: 1476 m. gruodžio mėn.
Karališkieji titulai
Anksčiau valdė
Vladislavas II
Valakija
Valakija
Valakijos princas

1448
Vėliau valdė
Vladislavas II
Anksčiau valdė
Vladislavas II
Valakija
Valakija
Valakijos princas

14561462
Vėliau valdė
Radu cel Frumos
Anksčiau valdė
Basarab Laiotă cel Bătrân
Valakija
Valakija
Valakijos princas

14751476
Vėliau valdė
Basarab Laiotă cel Bătrân