Viniakalis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Darbas su viniakaliu karkasinių konstrukcijų gamyboje

Viniakalisvinių kalimo įrankis statybinių medžiagų prikalimui prie medinių ir kitų konstrukcijų nenaudojant operatoriaus fizinės jėgos, pakeičiantis įprastą plaktuką. Vinies įkalimo mechanizme energijos šaltiniu dažniausiai tarnauja suspaustas oras.

Viniakalio savybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kalimui naudojamos didelės ir mažesnės vinys karkasinių namų, tvorų statybose, padėklų, taros, pakuočių karkasų, baldų gamyboje, dekoratyvinės vinutės – apdailos darbuose.

Viniakaliai skirstomi į pneumatinius, elektrinius ir dujinius. Pneumatiniai įrankiai paprastai būna lengvesni ir galingesni, tačiau jiems reikalingas suspausto oro šaltinis – kompresorius. Taip pat šie įrankiai skirstomi pagal tvirtinimui naudojamų detalių rūšį – vinių, kabių, smeigių.

Pneumatinio įrankio veikimo mechanizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pneumatiniame viniakalyje vinies išstūmimas suspaustu oru ir įsmeigimas į tvirtinamą medžiagą vyksta dviem etapais. Pirmoje fazėje suspaustas oras būna įrankio rankenoje ir prie instrumento galinio dangtelio. Jis slegia į vožtuvą dangtelyje ir oras nepatenka į instrumento kamerą. Šioje būsenoje oras gali laisvai išeiti pro deflektorių. Nuspaudus įrankio gaiduką, suspaustas oras nebepatenka į dangtelį. Jame esantis vožtuvas praleidžia orą į instrumento kamerą, ir spaudimo jėga stumia muštuką į priekį, įkaldama vinį. Atleidus gaiduką, oras grįžta į dangtelį ir uždaro vožtuvą. Stūmoklis grįžta atgal veikiamas jėgos oro, kurį suspaudė prieš save, įkaldamas vinį.

Visa suspausto oro energija perduodama instrumento muštukui vinies įkalimui. Kadangi pati vinis neįgauna kinetinės energijos, todėl sustoja tuo momentu, kai muštukas nustoja į ją veikęs. Dėl šios priežasties viniakaliai gali dirbti su įvairių storių medžiagomis, kiaurai jų neprakaldami.

Pneumatiniai įrankiai turi apsaugos mechanizmą nuo iššovimo į orą – prispaudžiamąją apkabą. Be įrankio įrėmimo į tvirtinamąją medžiagą, instrumentas nesuveiks ir iššauti vinies nepavyks.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]