Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto studentų korporacija „RePublica“

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Edit-delete-not encyclopedic2.svg  Yra kilę abejonių dėl šio straipsnio objekto reikšmingumo ir tinkamumo enciklopedijai.
Galima paieškoti straipsnio objekto aprašymų nepriklausomuose nuo jo patikimuose antriniuose šaltiniuose ir pasiremti jais straipsnyje.
 KWrite icon.svg  Šio puslapio ar jo dalies stilius neatitinka Vikipedijos kalbos standartų.
Jei galite, pakoreguokite stilių, kad tiktų enciklopedijai. Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
 Ambox scales.svg  Šio straipsnio neutralumas yra ginčytinas.
Prašome žiūrėti diskusiją (papildomos informacijos gali būti istorijoje).
Corp! RePublica

Corp! RePublica herbas

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto studentų korporacija „RePublica“
ŠūkisPro Publico Bono!
Įkurta2001 m. rugsėjo 2 diena
TipasStudentų korporacija
VietaVilnius, Lietuva
Tinklalapishttps://www.republica.lt/

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto studentų korporacija „RePublica“ (Corp! RePublica) yra studentų organizacija, jungianti Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) studentus ir alumnus. Įkurta 2001 m. rugsėjo 2 dieną. Šiandien organizacija skaičiuoja virš 200 narių.

Korporacija tęsia lietuviškojo korporatyvizmo tradicijas. 2006 m. Corp! RePublica buvo pripažinta tarpukariu gyvavusios korporacijos „Romuva“ tradicijų tęsėja[1].

Simbolika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Korporacijos simbolikos pagrindą sudaro trys spalvos: auksinė, juoda ir raudona. Šios spalvos simbolizuoja tris svarbiausias korporantų puoselėjamas vertybes, skelbiamas šūkiu: „Ištikimybė! Mokslas! Kilnumas!“. Korporantai savo veikloje vadovaujasi devizu „Pro Publico Bono!“, t.y. visada siekia veikti „Bendram labui!“. Devizas yra kilęs iš Adomo Mickevičiaus poemos „Ponas Tadas“.

Pagrindinis Korporacijos simbolis yra vėliava. Ji 2006 m. rugsėjo 2 d. buvo iškilmingai inauguruota VU TSPMI būstinėje bei kun. Ričardo Doveikos pašventinta Vilniaus Arkikatedros Bazilikoje, Šv. Kazimiero koplyčioje. Vėliavą pagal heraldiko Rolando Rimkūno eskizą pasiuvo tautodailininkė Irena Vabalienė.

Corp! RePublica cirkelis

Korporantų atributiką taip pat sudaro korporantiškos juostos ir kepurėlės, kurios išreiškia priklausymą korporacijai. Korporacija turi visoms korporantiškoms organizacijoms būdingą kaligrafinį ženklą – monogramą, vadinamą cirkeliu. Šis žodis yra kilęs iš lotyniško žodžio circulus (liet. apskritimas, ratas, lankas, suktis). Cirkelyje yra užkoduotos devizo „Pro Publico Bono!“ pirmosios žodžių raidės. Cirkelį sukūrė žymus Lietuvos kaligrafas Jokūbas Zovė.

Veiklos principai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Korporacijos veiklą koordinuoja Senjorų Taryba, o didžiausią indėlį į Korporacijos veiklą turi įnešti kiekvienas korporantas asmeniškai. Filisterių Taryba rūpinasi filisterių reikalais bei veikia kaip patariamasis organas įvariems korporacijos klausimams spręsti.

Svarbiausi korporacijos veiklos barai yra trys:

 • Lietuva, nes tai yra kiekvieną korporantą kaip asmenybę ugdanti terpė, kuriai jaučiamas ypatingas įsipareigojimas;
 • Vilniaus universitetas ir Institutas kaip neatsiejama universiteto dalis, nes šiose vietose įgyti profesiniai įgūdžiai ir patirtis leidžia mums dirbti Lietuvos labui;
 • Korporacija, nes tai yra draugija, kuri prisiima pareigą ginti ir skleisti kiekvienam korporantui svarbias vertybes bei principus.

Į Korporacijos vidų nukreiptos veiklos tikslas – stiprinti korporantų tarpusavio ryšį ir bičiulystę. Tam organizuojami kasmetiniai korporantiški renginiai: Alutis, maistinbalis, Finis Semestri šventė, ir kt.).

Narystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Korporacijos kūnas (lot. corpus) sąlygiškai dalijamas į tris tarpusavyje susijusias dalis – juniorus, senjorus ir filisterius. Juniorai yra jauniausieji Korporacijos nariai, studijuojantys VU TSPMI dieniniame skyriuje. Jų užduotis yra per vienerius arba dvejus studijų metus susipažinti su Korporacijos vertybėmis, tikslais ir tradicijomis. Senjorai – tai pilnateisiai Korporacijos nariai, turintys teisę nešioti spalvas. Senjorai, baigę studijas VU TSPMI, įsilieja į filisterių gretas.

Kiekvieno iš trijų Korporacijos sluoksnių viduje egzistuoja pamatinė ir nesugriaunama lygybė: nė vienas junioras nėra viršesnis už kitą juniorą, kaip ir nė vienas senjoras nėra viršesnis už kitą senjorą ar filisteris už kitą filisterį.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2002-2018 metais[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Akcija „Mes kartu! Laisvi ir nepriklausomi!”, 2007 m.

Nemaža dalis korporacijos vykdytų ir vykdomų veiklų yra nukreiptos į išorę. 2007 m. korporacijos inicijuota ir koordituota akcija „Mes kartu! Laisvi ir nepriklausomi!“, skirta Estijai paremti po Taline kilusių neramumų dėl miesto centre stovėjusio tarybinės armijos kariui skirto paminklo demontavimo[2].

Korporacija „RePublica“ 2009-2017 m. organizavo Lietuvos-Lenkijos Akademiją[3] – VU TSPMI ir Krokuvos nevyriausybinės organizacijos Jogailaičių klubo (len. Klub Jagielloński) mainų programą. Projektu siekta skatinti lenkų ir lietuvių akademinio jaunimo bendravimą, gilinti jų žinias apie abiejų šalių kultūrą, istoriją, ekonominius ir socialinius santykius.

2013 m. RePublica“ pristatė knygą „Lietuvių studentų korporacijos tarpukariu“[4]. Publikacijoje buvo pristatytos tarpukario Lietuvos studentų korporacijos, jų ištakos, kasdienė veikla, indėlis į universiteto, visuomenės ir politinį gyvenimą tarpukario Lietuvoje.

Laikraštis „Post Scriptum“[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2002-2016 m. vykusi VU TSPMI studentų laikraščio „Post Scriptum“ leidyba[5]. „Post Scriptum“ – tai teminis, nekomercinis, nepriklausomas, nemokamai platinamas studentų laikraštis, nuo 2002 m. leistas du kartus per metus. Jame siekta analizuoti aktualius visuomeninius reiškinius, ieškota sąlyčio taškų tarp skirtingų akademinių disciplinų formuojamo požiūrio į pamatines valstybės, pilietinės visuomenės, religijos, meno sąveikos problemas.

Dabartinė veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kasmet korporantų organizuojamos Jaunųjų politologų mokyklos[6][7] tikslas – skatinti moksleivių susidomėjimą politikos mokslais ir suteikti tam reikalingų žinių pagrindus. Sesijos vyksta keturis kartus per metus, kuomet moksleiviai porą dienų svečiuojasi VU TSPMI. Pirmosios dvi sesijos vyksta rudens-žiemos semestro metu, likusios dvi – pavasario semestre.

Kovo 11-osios proga kiekvienais metais organizuojamas orientacinis intelektualinis žaidimas „Paskui Nepriklausomybę”[8], kuriame gali dalyvauti visi susidomėję. Žaidimas vyksta Vilniuje ir keliuose kituose Lietuvos miestuose.

2022 m. su kitomis Lietuvos korporacijomis organizuotas edukacinių paskaitų ir praktinių mokymų ciklas „Išmok ginti Tėvynę“, skirtas plačiajai Lietuvos visuomenei. Projektu reaguota į Rusijos pradėtą karą Ukrainoje.

Professoris optimi (PO!)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

PO! diplomo įteikimas doc. dr. Mažvydui Jastramskiui, 2020 m.

Korporacijos „RePublica“ 2000 m. įsteigtas Professoris optimi (PO!)[9] titulas teikiamas iki šiol. Tai  – geriausio politikos mokslų dėstytojo pagerbimo ceremonija, kas kelerius metus vykstanti gegužės 3-iąją, Abiejų Tautų Respublikos konstitucijos priėmimo dieną. Jos metu korporantų išrinktas dėstytojas skaito viešą paskaitą pasirinkta tema ir jam įteikiamas PO! diplomas.

PO! titulą gavę asmenys:

Draugystės sutartys su kitomis korporacijomis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Draugystės sutarties su Corp! Revelia pasirašymas Vilniaus universitete, 2015 m.

Korporacija „RePublica“ palaiko ryšius su Corp! Romuva. 2003 m. korporantų iniciatyva imta susirašinėti su Corp! Romuva filisteriu Jurgiu Žalkausku, kuris dalijosi korporantiška patirtimi bei patarimais. 2005 m. gruodžio 6 d. įvyko istorinis Corp! RePublica susitikimas su Corp! Romuva.

2015 m. estiška studentų organizacija Corp! Revelia pasirašė draugystės sutartį su Corp! RePublica. Vilniuje sutartis buvo pasirašyta vasario 14 d. Vilniaus universiteto Mažojoje auloje.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Oficialus korporacijos puslapis: https://www.republica.lt/
 2. „Akcija „MES KARTU! LAISVI IR NEPRIKLAUSOMI!" jau šiandien!“. DELFI. Nuoroda tikrinta 2022-08-03. 
 3. „Lenkijos-Lietuvos akademija | VU naujienos“. naujienos.vu.lt. Nuoroda tikrinta 2022-08-03. 
 4. https://www.bernardinai.lt/2013-05-28-korporacija-republica-pristato-knyga-lietuviu-studentu-korporacijos-tarpukariu/
 5. „Post Scriptum“ laikraščio archyvas: „Post Scriptum“. Post Scriptum. Nuoroda tikrinta 2022-08-03. 
 6. „Politologų mokykla“. www.lmnsc.lt. Nuoroda tikrinta 2022-08-03. 
 7. „Jaunųjų politologų mokykla“. TSPMI. Nuoroda tikrinta 2022-08-03. 
 8. „„Paskui Nepriklausomybę" Vilniuje!“. Orientacinės LT (anglų). 2022-03-12. Nuoroda tikrinta 2022-08-03. 
 9. „Professoris Optimi | VU naujienos“. naujienos.vu.lt. Nuoroda tikrinta 2022-08-03.