Vilhelmas Keleris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Vilhelmas (Jonny) Keleris (vok. Wilhelm (Jonny) Koehler; 1916 m. birželio 14 d. Šilutėje) – Vokietijos buriuotojas, vienas iš buriavimo ledrogėmis sporto pradininkų Lietuvoje.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė klaipėdiškio molinių plytų gamybos specialisto šeimoje. Tėvas gavo darbą Šilutėje ir visa šeima persikraustė tenai, atgal į Klaipėdą Keleriai grįžo 1928 m. Vilhelmas Keleris pradinį išsilavinimą gavo Šilutėje, o naujojoje vietoje lankė mokyklą prie Mokytojų seminarijos. Pradėjo dirbti E. Domšaičio statybos įmonėje, vėliau – laborantu Klaipėdos superfosfato fabrike „Union“. 19371938 m. pašauktas atlikti būtinąją karinę tarnybą Lietuvos kariuomenėje, tarnavo Ketvirtajame pėstininkų Lietuvos Karaliaus Mindaugo pulke Pajuostyje. Antrojo pasaulinio karo metu paimtas į Vermachtą, tarnavo Klaipėdoje.

Pokaryje apsistojo vakarinėje Vokietijos dalyje: pradžioje Liutenzės miestelyje, po to – Liubeke. Paskutiniaisiais gyvenimo metais turėjo rimtų problemų su regėjimu, gyveno pensione. Apie savo vaikystės ir jaunystės metus išleido prisiminimų knygą.

Sportinė veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sportu susidomėjo mokykloje, ten įgijo ir pravardę Jonny, kuria buvo šaukiamas visą gyvenimą. Nors ir būdamas garbingo amžiaus, šiuo vardu pasirašydavo po savo straipsniais ir autorinės knygos viršelyje.

Dar vaikystėje V.Keleris tėvo darbovietėje Luizės priemiestyje veikusioje Engelkės plytinėje pastebėjo gaminamas ledroges. Šeimininko sūnus ne tik papasakojo apie statomą jachtą, bet ir vėliau leido paburiuoti Kuršių mariose, prie miesto Faneros fabriko. Nuo 1928 m. V.Keleris Kuršių burinių ledrogių klube Smeltėje buvo atsakingas už takelažą, jauniesiems nariams rengė teorinius užsiėmimus. Pasistatęs savo pirmąsias ledroges „Salemke“, 1938 m. buvo priimtas tikruoju nariu. V.Keleris garsėjo ir kaip irkluotojas. 1940 m. jis triskart tapo Rytprūsių čempionu įvairiose kanojų klasėse.

1947 m. jis pasigamino savo pirmąją jachtą Šlezvigo Holšteino žemėje, statė jas ir vėliau, jau gyvendamas Liubeke. Populiariausios buvo su 8 m² burėmis, nuo 1982 m. (jam tąkart sukako 65 m.) teko persėsti į mažesnę, su 5 m² bure. Jachtininko interesų vedamas V.Keleris buvo nuvykęs į JAV – sportinio buriavimo ledrogėmis tėvynę. Iš ten parsivežė brėžinius ir, pasigaminęs amerikietiško stiliaus ledroges „Ultimo“, kartu su bendraminčiais buriuodavo Šiaurės Europos vandenyse, taip propaguodamas šią sporto šaką. 2003 m. buvo atvykęs į gimtąją Klaipėdą ir dalyvavo vietinėje regatoje. Marinistines tradicijas puoselėjančiam klaipėdiečių klubui „Budys“ jis padovanojo tris burines ledroges.

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • (Jonny) Wilhelm Köhler. Verlorene Heimat! Wiedergefunden – ! (Erinnerungen eines Memeler Bowke und Heydekrüger Lausbub). – Lübeck: Selbstverlag, 1999

Įvertinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Vilhelmas (Jonny) Keleris išrinktas Šiaurės Vokietijos Buriuotojų Ledrogėmis Sąjungos (vok. NEU) garbės komandoru (vadovu)
  • Europos Buriavimo DN Jachtomis Sąjunga (angl. IDNIYRA Europe) kasmet pradeda sportinį sezoną regata Jonny Koehler Cup taurei laimėti. Lenktynės rengiamos lapkričio pabaigoje Suomijoje.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]