Vikisritis:Astronomija

ASTRONOMIJOS VIKISRITIS


Astronomija – mokslas, apimantis reiškinių, esančių už Žemės ir jos atmosferos, stebėjimą ir aiškinimą. Astronomija tiria objektų, kuriuos galime stebėti danguje (ir kurie yra už Žemės ribų), kilmę, vystymąsi, fizikinės ir cheminės savybes. Žodis astronomija reiškia „žvaigždžių dėsningumus“ ir yra kilęs iš graikų αστρονομία, astronomija, sujungiant žodžius άστρον (astron, „žvaigždė“) ir νόμος (nomos, „pavadinimo dėsningumai“). Šioje vikisrityje siekiama atspindėti Vikipedijoje esančių straipsnių iš astronomijos srities struktūrą, išskirti geriausius straipsnius ir iliustracijas.

>Plačiau…

Rinktinis straipsnis taisyti

Rytinė Alfa Regio dalis

Venera – antroji pagal atstumą nuo Saulės planeta. Po Mėnulio, tai antrasis pagal šviesumą objektas naktiniame danguje (iki -4,6 ryškio), maksimumą pasiekiantis tuoj pat po saulėlydžio arba prieš pat saulėtekį.

Planetos vardas siejamas su romėnų grožio ir meilės deive, tapačia senovės graikų Afroditei. Lietuviai ją laikė Saulės dukromis Vakarine ir Aušrine.


Marso paviršius

Marsas (sen. lietuvių pavadinimas Žiezdrė) - ketvirtoji pagal atstumą nuo Saulės ir septinta pagal dydį Saulės sistemos planeta. Iš Žemės matomas plika akimi kaip ryški rausvos spalvos žvaigždė. Dėl rausvo atspalvio žvelgiant iš Žemės kartais vadinama "raudonąja planeta". Planetos pavadinimas kilęs nuo romėnų karo dievo Marso (graikų Arėjo atitikmuo). Atitinkamai pavadinti ir Marso palydovai Fobas ir Deimas, kurie graikų mitologijoje yra Arėjo sūnūs, lydintys jį mūšyje.

Ar žinote, kad… taisyti

Veneroje užregistruota aukščiausia temperatūra daugiau kaip +485° C

Saulės sistemoje didžiausia planeta yra Jupiteris

Didžioji Raudonoji Dėmė

…didžiausias asteroidų žiedas yra tarp Marso ir Jupiterio planetų

…tolimiausia nykštukinė planeta Saulės sistemoje yra Eridė

…artimiausia žvaigždė po Saulės yra Centauro Proxima, esanti už 4,3 šviesmečio

…iš Orto debesies ir Koiperio juostos atskrenda kometos

…didžiausias statinys kosmose, Žemės orbitoje, yra Tarptautinė Kosminė Stotis

…aplink Venerą sukasi asteroidas 2002 VE68

Plutonas yra šalčiausia nykštukinė planeta (-210 °C)

Saulės centre yra 15 000 000° C karštis

…artimiausia galaktika – Andromedos galaktika, kuri yra už 2 mln šviesmečių.

…stipriausi vėjai iki 200 km/h fiksuoti Neptūne.

Kaip galima prisidėti prie portalo kūrimo taisyti

Norėdami prisidėti prie astronomijos srities plėtojimo galite papildyti ar praplėsti esamus straipsnius arba parašyti straipsnius apie trūkstamus astronominius objektus ar mokslo sritis.


Susijusios vikisritys
Fizika Marsas Matematika