Vikipedija:Pavyzdiniai straipsniai/Kandidatai

Puslapis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Pavyzdiniai straipsniai
Kandidatai į Pavyzdinius straipsnius
Pavyzdiniai straipsniai
Visi prisiregistravę naudotojai kviečiami balsuoti.


Kandidatai[redaguoti vikitekstą]

Žemiau pateikiami straipsniai yra kandidatai į pavyzdinius. Straipsnis bus priskiriamas ar atmetamas remiantis pavyzdinių straipsnių reikalavimais bei pasisakiusiųjų nuomone. Straipsnis bus skelbiamas pavyzdiniu, jei už – prieš ≥ 5. Be to, esate kviečiami papildyti ir pakoreguoti kandidatuojančių straipsnių turinį. Taip prisidėsite prie reprezentacinių Vikipedijos straipsnių kūrimo ir kartu įdėsite reikšmingą indėlį, gerindami visos enciklopedijos kokybę. Juk ateityje, kuriant naujus, bus lygiuojamasi būtent į šiuos atitinkamų kategorijų straipsnius.

 • Prašome siūlyti.

Lyvių pakrantė (5:2)[redaguoti vikitekstą]

 1. --Vaidila (aptarimas) 16:35, 28 birželio 2020 (EEST)
 2. --Petriukas (aptarimas) 08:23, 29 birželio 2020 (EEST)
 3. Būtų neblogai dar suvienodinti dešimtmečius (4-ame, ketvirtajame ir pan.) --Obivan Kenobi (aptarimas) 08:13, 30 birželio 2020 (EEST)
 4. Man pasirodė iššūkiu skaityti „vertikaliuoju raštu“ (stulpeliuose po 1 žodį) pristatytą Lyvių žymių žmonių sąrašą:) --Vilensija (aptarimas) 10:17, 30 birželio 2020 (EEST)
 5. Ed1974LT (aptarimas) 17:16, 30 birželio 2020 (EEST)
Prieš
 1. --Tekstui priekaištų neturėčiau, tačiau manau, kad straipsno turinys ne visai atitinka pavadinimą. Jis užvadintas kaip "Lyvių pakrantė", tačiau didžioji dalis teksto yra apie lyvius, būtų žymiai prasmingiau, kad jis būtų straipsnyje lyviai, kuris yra skurdokas. Dabar, tiesa pasakius, net nelabai aišku kas yra "Lyvių pakrantė" - ką reiškia "speciali pajūrio teritorija"? Būtų galima spėti, kad lyg tam tikras lyvių kultūros rezervatas, bet čia pat rašoma, kad teritorija apima ir iki 5,5 km jūros. Tai reiškia, kad tai visgi kažkokia administracinė teritorija, nes lyvių paveldo 5 km nuo pakrantės matyt tikrai nėra? - atsakymo tekste neradau. Visa istorijos dalis yra apie lyvius, net neaišku kada atsiranda pati "Lyvių pakrantės" sąvoka - tekste apie tai nerašoma, galima spėti, kad gal XX a. pradžioje? Jei taip, tai istorijos dalis apie viduramžius ir anksčiau tinka čia dar mažiau, nes painiojamos modernios ir senosios sąvokos, lyg rašytume, kad "XIV a. pro Elektrėnus į Vilnių žygiavo Teutonų kariuomenė". Taip pat straipsniui lyviai mano galva žymiai labiau tiktų dalis "kultūra ir gyvensena". Taigi, manau, kad šis straipsnis turėtų būti apie tą santykinai naują darinį atsiradusį XX a. pabaigoje su nedidele priešistore, o dalis apie istoriją, kalbą, kultūra žymiai labiau tiktų straipsniui apie lyvius, netgi sakyčiau su papildymu iš čia Lyviai galėtų tapti pavyzdiniu straipsniu.--Dirgela (aptarimas) 20:49, 2 liepos 2020 (EEST)
 2. Palaikau Dirgėlos argumentus. Hugo.arg (aptarimas) 22:47, 2 liepos 2020 (EEST)

Komentarai

Kada atsirado Lyvių pakrantės sąvoka, yra rašoma - ji įteisinta 1991 m. vasario 4 d. Nematau prieštaravimo, kad rašant apie vietovę, kurioje dabar yra Elektrėnai, būtų minimi seniausi laikai, viduramžiai ir kiti laikotarpiai, retrospektyviai tą vietovę vadinant Elektrėnais, vengiant kaskart rašyti griozdišką junginį „teritorija, kurioje dabar yra Elektrėnai“. Apie ką daugiau str. Lyvių pakrantė galėtų būti rašoma nei apie to krašto autochtoninių gyventojų istoriją, gyvenseną ir lankytinus objektus?--Ed1974LT (aptarimas) 00:02, 3 liepos 2020 (EEST)

Bet šiaip ar taip, kultūrinė-istorinė dalis praktiškai dubliuoja tai, kas galėtų būti straipsnyje „lyviai“. Čia panašiai, kaip apie dzūkų kultūrą rašyti ne straipsnyje dzūkai, o Dzūkijos nacionalinis parkas. Hugo.arg (aptarimas) 00:11, 3 liepos 2020 (EEST)
Ne visai taip. Ši kultūrinė-istorinė dalis yra būtent apie Lyvių pakrantės teritoriją, nes kitos lyvių dalies, gyvenusios Vidžemėje, istorija būtų visai kitokia (ten jau reikėtų kalbėti apie jų kunigaikščius Dabrelį ir Aką, visokias politines sąjungas, būtų kiti istoriniai faktai, kitos lankytinos vietos ir pan.). Manau, kad būtų prasminga turėti str. ir apie Vidžemės lyvius (būtų du lyvių regionai, panašiai kaip mūsų Aukštaitija ir Žemaitija). Sakyti, kad str. Lyvių pakrantė dubliuoja str. Lyviai yra tas pats, kas teigti, jog str. Aukštaitija galėtų būti perkeltas į str. Lietuviai.--Ed1974LT (aptarimas) 00:51, 3 liepos 2020 (EEST)
Gal artimesnė analogija būtų kuršininkai. Ten esantis tekstas, ypač jei būtų gerokai išplėstas, labiausiai ten ir tiktų, bet būtų negerai, jei plačiai apie kuršininkus, jų kalbą ir kultūrą rašytume straipsnyje Neringos nacionalinis parkas, o straipsnelis kuršininkai būtų kelių sakinių. Dėl Vidžemės lyvių tai bėdos nebūtų, chronologiškai Kuršo lyviai su Vidžemės lyviai beveik nepersipina, netgi rašote, kad Kuršo lyvių kilmė nėra visai aiški, galbūt tai tie patys Vidžemės lyviai.--Dirgela (aptarimas) 19:22, 3 liepos 2020 (EEST)
Analogija su kuršininkais ir Neringos nacionaliniu parku nelabai vykusi: šis parkas nebuvo įsteigtas kuršininkų kultūriniam-istoriniam paveldui, tapatybei išsaugoti. Kad ir kaip buvo apgyvendintas Kuršas, Vidžemės ir Lyvių pakrantės istorija skiriasi, tai du sausuma nesusisiekiantys regionai, skirtingais laikotarpiais priklausę skirtingiems politiniams dariniams, čia lyviai turėjo savo istoriją ir, matyt, būta kultūrinių skirtumų. Vien tarmė gerokai skiriasi, todėl analogija su Aukštaitija ir Žemaitija teisingesnė. Be to, jei ir palaikytume hipotezę, kad Kuršą apgyvendino lyviai iš Vidžemės, ar galėtume teigti, kad Britanijos ir JAV istorija ir kultūra ta pati, nes JAV pradžioje apgyvendino britų kolonistai?.. Juolab kad Vidžemės lyvių apsigyvenimas Kurše yra tik hipotetinis--Ed1974LT (aptarimas) 20:38, 3 liepos 2020 (EEST)

Patarimai balsuojant[redaguoti vikitekstą]

Pateikiama keletas patarimų dėl balsavimo:

 1. Prašome balsuoti tik atidžiai perskaičius visą straipsnį.
 2. Įsivaizduokite, kad skaitoma tema jums nauja. Ar informacija straipsnyje aiški ir išsami?
 3. Palyginkite su kitomis kalbomis. Straipsnis savo kokybe turėtų išsiskirti iš kitų lietuviškų (tos temos) Vikipedijos straipsnių bei lygiuotis su kitų kalbų Vikipedijų straipsniais.
 4. Nebalsuokite dėl subjektyvių priežasčių (pagrindiniai straipsnio redaguotojai draugai ar priešai; jūs blogos nuotaikos ar geros ir kt.).
 5. Pažiūrėkite ar prie kiekvieno abejotino sakinio, ar bent jau straipsnio pabaigoje, pateikti šaltiniai/išnašos.

Išbraukimas iš sąrašo[redaguoti vikitekstą]

Pasikeitus pavyzdinių straipsnių reikalavimams, straipsnis gali būti siūlomas paskelbti vertingu. Atradus esminių netikslumų, klaidų, ir negalinti jų pataisyti – apskritai išbraukiamas iš pavyzdinių straipsnių sąrašo. Balsavimo procedūra analogiška kaip ir renkant straipsnį pavyzdiniu.

Kandidatai išbraukti iš sąrašo:

Jei pavyzdiniame straipsnyje radote klaidų, įvairių netobulumų, jei galite, pataisykite ir patobulinite straipsnį. Jei tai neįmanoma, atkreipkite Vikipedijos Bendruomenės dėmesį, pasiūlydami pavyzdinį straipsnį paskelbti vertingu arba apskritai išbraukti iš sąrašo

Taip pat skaitykite[redaguoti vikitekstą]

Balsavimo istorija