Vikipedija:Kompetencija nėra nereikalinga

Puslapis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Tai yra Vikipedijos rašinys.
Čia pateikta vieno ar keleto naudotojų (o gal ir visos bendruomenės) nuomonė kai kuriais Vikipedijos tvarkos klausimais.

Vikipedijoje kompetencija nėra nereikalinga. Vien geranoriškumo ir noro padėti nepakanka.

Kokios kompetencijos reikia?[redaguoti vikitekstą]

Kalbinė kompetencija[redaguoti vikitekstą]

Visų pirma, norint aktyviai dalyvauti Lietuviškoje Vikipedijoje reikia pakankamai gerai mokėti lietuviškai. Pakankamas lygis priklauso nuo atliekamo darbo: atnaujinti paveikslėlius neretai galima ir visai nemokant lietuviškai, bet rašyti ar rimtai pildyti straipsnius galima tik gana gerai mokant lietuvių kalbą. Mokėjimas gerai rašyti ir skaityti lietuviškai taip pat padeda bendrauti ir bendradarbiauti su kitais naudotojais.

Taip pat gali prireikti mokėti ir kitas kalbas. Tai būtina bandant versti straipsnius iš kitos kalbos.

Dalykinė kompetencija[redaguoti vikitekstą]

Norint rašyti straipsnius kokia nors tema, reikia bent šiek tiek apie tą temą nusimanyti. Pastebėtina, kad straipsnių rašymas yra visai nebloga proga sužinoti kažką naujo, tad ši kompetencijos rūšis gana lengvai vystoma.

Socialinė kompetencija[redaguoti vikitekstą]

Vikipedija yra bendruomeninis projektas. Tai reiškia, kad kiekvienas naudotojas, bent kiek daugiau dirbantis Vikipedijoje, turi sugebėti bendradarbiauti su kitais naudotojais.

Itin svarbu, kad kiekvienas Vikipedijoje besidarbuojantis naudotojas sugebėtų tinkamai reaguoti į kritiką.

Techninė kompetencija[redaguoti vikitekstą]

Minimali techninė kompetencija reikalinga jau vien tam, kad būtų įmanoma savo tekstą pateikti Vikipedijoje. Daugeliu atvejų tokios kompetencijos visai pakanka. Bet rašant straipsnius reikia bent iš dalies sugebėti naudotis MediaWiki sintakse. Daugiau techninės kompetencijos reikia kuriant šablonus, botus ir pan.

Norintys patobulinti savo techninę kompetenciją gali pasinaudoti Pagalba:Turinys arba pasiklausti Vikipedija:Pagalbos biuras arba senbuvių.

Vikipedijos tvarkos išmanymas[redaguoti vikitekstą]

Norint sėkmingai darbuotis Vikipedijoje, reikia bent šiek tiek suprasti Vikipedijos tvarką. Daugeliu atvejų pakanka to, ką nesunkiai galima nuspėti remiantis sveiku protu (pavyzdžiui, tai, kad negerai nė iš šio nė iš to įžeidinėti kitus naudotojus). Tai nurodo ir Vikipedija:Saikingas dėmesys taisyklėms. Bet pasitaiko atvejų, kai reikia nusimanyti daugiau.

Vikipedijos tvarkos išmanymas yra itin reikalingas, kai naudotojas bando šią tvarką paaiškinti kitiems.

Norintys daugiau sužinoti apie Vikipedijos tvarką gali pasinaudoti Vikipedija:Taisyklės ir susitarimai, Kategorija:Vikipedijos sąvokos, Kategorija:Vikipedijos rašiniai, pasiklausti Vikipedija:Pagalbos biuras arba senbuvių.

Sugebėjimas mąstyti ir argumentuoti[redaguoti vikitekstą]

Dalyvaudami diskusijose Vikipedijos naudotojai taip pat turi rodyti sugebėjimą mąstyti ir argumentuoti. Priešingu atveju diskusijos netektų prasmės.

Sugebėjimas pasirinkti darbą pagal jėgas[redaguoti vikitekstą]

Su kitomis kompetencijos rūšimis susijęs ir sugebėjimas pasirinkti darbą pagal jėgas. Tai sumažina ar visai panaikina kitų rūšių nekompetencijos žalą.

Kai kompetencijos trūksta[redaguoti vikitekstą]

Kompetencijos pakaitalai[redaguoti vikitekstą]

Jei kompetencijos šiek tiek trūksta, iš dalies ją gali pakeisti kuklumas ir paklusnumas. Pavyzdžiui, naudotojas, kuris nenusimano apie Vikipedijos taisykles, gali visai neblogai tvarkytis, jei nuolat paklus daugiau nusimanančių nurodymams.

Netinkami kompetencijos pakaitalai[redaguoti vikitekstą]

Visų pirma pastebėtina, kad geranoriškumas nėra kompetencijos pakaitalas (jis reikalingas kartu su kompetencija, ne vietoj jos). Būtent dėl to ir yra galima taikyti geranoriškumo prezumpciją: kai galima rinktis iš prielaidos, kad naudotojas yra negeranoriškas, ir prielaidos, kad jis yra nekompetentingas, pasirinktina antroji. Toks pasirinkimas netrukdo naudotojo išprašyti iš Vikipedijos.

Darbštumas ar produktyvumas taip pat nėra kompetencijos pakaitalas. Priešingai, naudotojui, kuris daugiau dirba Vikipedijoje, ir kompetencijos reikia daugiau.

Ką daryti su pritrūkusiais kompetencijos?[redaguoti vikitekstą]

Kai kuriems naudotojams kompetencijos pritrūksta. Ką daryti tokiu atveju? Visų pirma reikia geranoriškai nurodyti pastebėtus trūkumus. Neretai to pakanka kompetencijai pakelti. Tačiau pasitaiko ir išimčių, ypač kai kompetencijos trūkumas yra pernelyg didelis. Pastaruoju atveju nekompetentingas naudotojas neretai žymiai pervertina savo kompetenciją ir nesiduoda pataisomas.

Jei stebimas rimtas naudotojo kompetencijos trūkumas, kurios sušvelninti įprastinėmis priemonėmis nesiseka, prisimintina, kad Vikipedija nėra mokymo, ugdymo ar gydymo įstaiga ir jos tikslas nėra naudotojų kompetencijos ugdymas bet kokia kaina. Tad tokiu atveju nekompetentingą naudotoją gali būti verta išprašyti iš Vikipedijos.

Taip pat skaitykite[redaguoti vikitekstą]