Vikipedija:Kas motyvuoja rašyti?
![]() |
Tai yra Vikipedijos rašinys. Čia pateikta vieno ar keleto naudotojų (o gal ir visos bendruomenės) nuomonė kai kuriais Vikipedijos tvarkos klausimais. |
Nors Vikipedija yra viena skaitomiausių svetainių, nepaisant to, kad šią enciklopediją gali redaguoti bet kas, patys savo noru joje kažką nuveikti imasi tik labai nedidelė dalis žmonių. Tad kas žmones motyvuoja prisidėti?
Visų pirma, ganėtinai didelė dalis naujokų apskritai registruojasi toli gražu ne savo noru, o gavę nurodymą iš aukščiau (pareklamuoti įmonę, liepus dėstytojui, kai kada pasitaiko bibliotekų, vertimų iniciatyvos), tokiems paprastai terūpi atlikti užduotį. Net jei tai pavyksta gerai, dažniausiai tokie naudotojai Vikipedijoje neužsibūna.
Kiti nori sukurti straipsnį apie save, savo įmonę, organizaciją. Tokiems kažkas daugiau paprastai irgi nebūna įdomu, be to, kuriami projektui visiškai netinkami straipsniai.
Yra žmonių, kurie Vikipedijoje nori propaguoti kažkokias idėjas – religines, ideologines, pseudomokslines ir pan. Pasitaiko ir kovotojų su vėjo malūnais. Toks indėlis Vikipedijoje nepageidautinas.
Nedidelė dalis žmonių rašo dėl to, kad jiems patiems įdomu. Visgi kai kurių žmonių interesai apsiriboja viso labo vienu straipsniu, o polėkio sukurti kažką daugiau tiesiog nėra. Rašyti Vikipedijoje paskatina pomėgiai, dėl to daugiau kuriančių tokiomis temomis, kaip sportas, muzikos albumai, filmai ir pan. Norima aprašyti tai, kas artima ir širdžiai miela, tai, ką pats esi nufotografavęs. Pvz., apie mėgėjų futbolo klubą bus prirašyta daugiau, nei apie tokį grandą, kaip Real Madrid CF. Neretai puolama aprašyti svarbias aktualijas, kaip antai karinius konfliktus, pandemiją ir pan. Visgi entuziazmas turi savybę išblėsti ir paskui straipsniai stovi su skydeliu "atnaujinti" (tarp jų COVID-19 pandemija, 2022 m. Rusijos invazija į Ukrainą) ar toliau nebepildomi (2023 m. Vagnerio grupuotės maištas).
Kai kurios temos daugiau kam įkandamos (pvz., geografija), dėl to geriau išplėtotos. Na, o rašančių sunkesnėmis temomis, pvz., fizikos, matematikos, medicinos, atsiranda itin nedaug. Gana prastai išplėtoti straipsniai gali iš esmės nepakitę prastovėti keliolika metų. Net jei norinčių atsiranda, sukuriama nebūtinai kažkas gero. Natūralu, kad žmonių gabumai skiriasi: žmogus gali būti gabus matematikas, gerai išmanantis savo sritį, o štai rišliai rašyti vis nesiseka, vertimo įgūdžiai prasti. Kai kurie žmonės laisvu laiku visai nenori užsiimti tuo, ką profesionaliai išmano, pvz., gydytojas, laisvalaikiu mėgstantis žvejoti, Vikipedijoje rašė apie vandens telkinius.
Daug straipsnių kuriama "stub" apimties (tokiems reikia mažiau pastangų ir sugebėjimų, be to, sukurti kuo daugiau straipsnių kartais motyvuoja siekis pa(si)gerinti statistinius rodiklius). Sukurti išsamų straipsnį, ypač sunkesne tema, gali būti ne vienos dienos darbas, kuriam reikia skirti daug laiko, kantrybės ir energijos. Retas kas tiek turi.