Pereiti prie turinio

Višinata

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Višinata (rumun. vişinată, iš rumun. vişine 'vyšnia') - rumuniškas alkoholinis gėrimas (antpilas), gaminamas iš vyšnių, cukraus ir alkoholio. Tai aromatingas saldus gėrimas, paprastai daromas tik namuose, todėl nestandartizuotas.

Kiekviena šeima višinatą daro pagal savus receptus. Višinata lengvai daroma, nedideliais kiekiais (paprastai ne daugiau kaip keletas litrų).
Pusė indo pridedama vyšnių, įdedama tiek pat cukraus (pagal svorį), likusi indo dalis pripilama aukštos kokybės maistinio etanolio ir indas sandariai uždaromas. Indas laikomas apie 100 dienų tamsioje vietoje. Pirmoje šio laikotarpio pusėje indas retkarčiais pajudinamas ir papurtomas, kad turinys išsimaišytų. Pasibaigus šiam laikotarpiui vyšnių likučiai nukošiami, o gautas sirupiškas skystis ir yra višinata.

Višinatos skonis labai priklauso nuo vaisių kokybės, todėl patartina naudoti tik rankomis skintas, sveikas, puikiai prisirpusias, šviežias vyšnias. Neturi patekti kotelių, šakelių ar lapų. Mirkinimas etanolyje sustiprina visus gedimo skonius. Papuolusios šakelės ar lapai suteikia taninų prieskonį, kuris, laikui einant, švelnėja.

Vietoje cukraus gali būti naudojamas medus. Tačiau taip daroma retai, nes medus brangesnis, be to, medus stipriai keičia skonį (tai priklauso nuo medaus rūšies), ir tas pakitimas gali sugadinti gėrimą.
Dalis višinatos gamintojų, dėdami vyšnias į indą, jas sutraiško. Dar vienas variantas - iš vyšnių išima kauliukus, iš jų išima branduoliukus, o branduoliukus suberia į paruoštą mišinį. Branduoliukai suteikia gėrimui migdolišką skonį. Višinata iš traiškytų vyšnių sunkiau nukošiama.

Kartais višinatos gaminimui naudoja degtinę. Neretai darant višinatą naudoja ne gryną etanolį, o naminį viengubo ar dvigubo distiliavimo slyvų brendį. Tokia višinata netinka laikymui. Laikomos višinatos skonis gerėja, bet tai priklauso nuo naudoto alkoholio. Ką tik pagamintos višinatos skonis paprastai būna grubokas ir deginantis.

Po višinatos gamybos likę vyšnių likučiai naudojami kaip įdaras pyragaičiams ar pyragams, bet jie turi būti panaudoti netrukus po nukošimo, kitaip praranda kvapnumą.