Višakio Rūdos Šaltinio koplyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 54°49′40″š. pl. 23°26′44″r. ilg. / 54.827665°š. pl. 23.445584°r. ilg. / 54.827665; 23.445584

Kazimiero-bazn-kryzius-64.png
Višakio Rūdos Šaltinio koplyčia
Višakio Rūda. Šaltinio koplyčia.jpg
Vyskupija Vilkaviškio
Dekanatas Marijampolės
Savivaldybė Kazlų Rūdos savivaldybė
Gyvenvietė Višakio Rūda
Adresas Šaltinėlio g. 30
Statybinė medžiaga medis
Pastatyta XIX a. pab.

Višakio Rūdos Šaltinio koplyčia – veikianti koplyčia Višakio Rūdoje, Kazlų Rūdos savivaldybėje, šalia šventu laikomo Višakio Rūdos šaltinėlio, miške. Pasiekiama iš kelio  2602  Kazlų RūdaVišakio RūdaBliuviškiai , kaimo centre pasukus į Šaltinėlio gatvę pagal kelio rodykles. Koplyčia priklauso Višakio Rūdos Šv. vyskupo Stanislovo parapijai.[1] Joje retsykiais vyksta pamaldos: per kasmetinius Šv. Baltramiejaus atlaidus aukojamos Šv. Mišios, taip pat būna gegužinės pamaldos.

Viduje

Koplyčia stovi miške, kalnelio šlaite, priekiniu fasadu orientuota į žemiau esančią šventvietę su šaltinėliu ir koplytėle, kurie pasiekiami žemyn vedančiais mediniais laiptais. Koplyčia medinė, stačiakampio plano, piramidiniu stogu, rombiniu raštu išdailintomis durimis. Suręsta iš stambių pjautų rąstų. Įrengta: yra altorius, tautodailininkų sukurtos šventųjų skulptūros, paveikslai. Prie įėjimo durų pakabinta lenta su šaltinėlio aprašu ir parapijos istorija. Priešais koplyčią pastatytas kraštiečio kunigo Igno Plioraičio kryžius (2009 m.). Nuo kaimo pusės link koplyčios vedančiame Šaltinėlio take stovi keturios drožinėto medžio skulptūros: „Jėzus – gamtos valdovas“, „Gyvenimo sankryža“, „Jėzus prikelia iš numirusiųjų“ ir „Piktųjų dvasių sutramdymas“.[2] Skulptūros sukurtos 2015 m. Višakio Rūdoje vykusio plenero metu. Už 200 m. paminkliniu akmeniu pažymėtos evangelikų liuteronų senosios kapinės (unik. kodas 22456).[3]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tarp miškų įsikūręs Višakio Rūdos kaimas nuo seno garsėja legendomis apipintu stebuklingu šaltinėliu. Pasakojama, kad prie jo buvo pasirodžiusi Švč. Mergelė Marija, o šiam įvykiui įamžinti buvo pastatyta koplyčia. Šaltinio koplyčia iškilo panaudojant dabartinės Višakio Rūdos bažnyčios vietoje buvusios senosios koplyčios rąstus.[4] Statant bažnyčią ir nugriovus buvusią koplyčią, iš rąstų likučių ant kalniuko, prieš Višakio Rūdos šaltinėlį, pastatė koplyčią.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka