Pereiti prie turinio

Vest Indijos federacija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
West Indies Federation
Vest Indijos Federacija

1958 – 1962
Flag herbas
Vėliava herbas
Location of Vest Indijos Federacija
Location of Vest Indijos Federacija
Sostinė Čaguaramas
Valdymo forma Konstitucinė monarchija
Era Šaltasis karas
 - Įkūrimas 1958 m.
 - Suirimas 1962 m.
Prieš
Po
Britų Priešvėjinės salos
Antigva ir Barbuda
Barbadosas
Kaimanų salos
Dominika
Grenada
Jamaika
Montseratas
Sent Lusija
Sent Vinsentas ir Grenadinai
Trinidadas ir Tobagas
Terksas ir Kaikosas

Vest Indijos Federacija, Vakarų Indijų Federacija (Federation of the West Indies, West Indian Federation) trumpalaikė federacija Karibų jūros regione, gyvavusi nuo 1958 m. sausio 3 iki 1962 m. gegužės 31 d. Ją sudarė keletas Jungtinės Karalystės užjūrio teritorijų Karibų jūros regione. Federacijos įkūrimo tikslas buvo sudaryti politinį vienetą, kuris taptų nepriklausomas nuo Jungtinės Karalystės kaip vientisa valstybė. Tačiau prieš pasiekiant nepriklausomybę federacija žlugo dėl vidinių nesutarimų.

Federaciją sukūrė 5 Britų imperijos kolonijos Karibų jūros regione: Barbadosas, Jamaika, Trinidadas ir Tobagas, Britų Priešvėjinės salos ir Britų Pavėjinės salos. Kitos istoriškai Britų Vakarų Indijoms priklausiusios salos – Bahamos, Belizas, Didžiosios Britanijos Mergelių salos ir Gajana nusprendė nesijungti prie federacijos, nes savo ateitį matė atitinkamai sąjungose su Šiaurės Amerika, Centrine Amerika, JAV Mergelių salomis bei Pietų Amerika.

Karibų istorija
Aravakai, Karibai
Ispanijos Vakarų Indijos
Indijų vicekaralystė > Santo Domingo audiencija
Kitų šalių Vakarų Indijos:
Prancūzijos, Nyderlandų, Danijos, Švedijos, Kuršo, Britų, Portugalijos, Moskitų Krantas, Britų Hondūras, Prancūzų Gviana, Britų Gajana, Nyderlandų Gajana
Dabartiniai politiniai junginiai:
CARICOM, Kuba, Dominikos Respublika, Gvadelupė, Martinika, BES salos, Aruba, Kiurasao, Sint Martenas, Puerto Rikas, JAV Mergelių salos

Vakarų Indijos federaciją sudarė šios provincijos:

Teisinis statusas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Federacija buvo savivaldi teritorija, sudaryta iš dešimties provincijų, kurios visos buvo Jungtinės Karalystės kolonijos. Jungtinė Karalystė skelbė, kad ši federacija netrukus turi tapti nepriklausoma valstybe, tačiau dėl vidinės kovos tarp provincijų federacija nagavo suverenumo, nei tapo Britų Sandraugos nare.

Kaip ir visose tuometinėse kolonijose, Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II buvo valstybės galva. Jos atstovas Patrick Buchan-Hepburn, 1st Baron Hailes turėjo generalinio gubernatoriaus titulą, skirtingai nuo įprastinio kolonijoms guberatoriaus titulo. Tai greičiausiai buvo susiję su Vest Indijos federacine santvarka arba tikėjimusi, kad netrukus šis teritorinis junginys taps nepriklausoma valstybe. Generalgubernatorius turėjo visas karalienės suteiktas teises vetuoti federacijos leidžiamus įstatymus.

Federacijos parlamentas buvo dviejų rūmų, Senato nariai buvo skiriami, o Bendruomenių Rūmų nariai – renkami visuotiniu balsavimu.