Veržlė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Šešiakampės veržlės

Veržlė yra tvirtinimo elementas su sriegta kiauryme. Veržlės dažniausiai yra naudojamos su varžtais sujungti keletą (dvi ar daugiau) detalių. Varžtą ir veržlę kartu laiko sriegių tarpe esanti trinties jėga bei tamprumo jėgos kylančios iš to, kad ištempiamas varžtas ir suspaudžiamos tarpe esančios detalės.

Situacijose, kuriose sujungimą gali išlaisvinti sukimo ar vibracijos jėgos, naudojami įvairūs fiksavimo mechanizmai: spyruoklinės ar fiksacinės poveržlės, papildomos (fiksacinės) veržlės, specialiai tam skirti klijai, vielokaiščiai ar viela fiksavimui (įprastai su karūnuotomis veržlėmis), plastikiniai indėklai arba ovalo formos kiaurymės deformacija.

Dažniausiai pasitaikanti veržlių forma yra šešiakampis.

Veržlių įvairovė yra didelė. Kai kurios jos skirtos naudoti namų ūkiuose, kitos specialiai sukurtos, kad atitiktų įvairių pramonės standartų reikalavimus. Tvirtinimo elementai naudojami automobilių, mašinų gamyboje, pramonėje ir statyboje turi būti suveržiami atitinkamu sukimo momentu – tam dažnai naudojami dinamometriniai raktai. Veržlės, kaip ir varžtai, yra žymimos pagal jų tvirtumo klasę: pavyzdžiui, veržlės metriniu sriegiu, atitinkančios 10-tą ISO tvirtumo klasę, gali nesugadindamos sriegio išlaikyti varžtų, atitinkančių 10.9 ISO tvirtumo klasę, apkrovą. Panašiai ir veržlės coliniu sriegiu, atitinkančios 5-ktą SAE klasę, gali būti tvirtinamos su 5-ktos SAE klasės varžtais.