Venesuelos herbas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Venesuelos herbas
Versijos
Coat of arms of Venezuela (1954-2006).svg
Herbas, naudotas 1954–2006 m.
Informacija
Naudojamasnuo 2006 m. kovo 12 d.
(dabartinė versija)

Venesuelos herbas buvo patvirtintas šalies kongreso 1836 m. balandžio 18 d. Nuo tada herbas buvo keistas kelis kartus, o dabartinė jo versija galioja nuo 2006 m. kovo 12 d.

Herbas buvo įteisintas specialiame Venesuelos nacionalinės vėliavos, herbo ir himno įstatyme (isp. Ley de Bandera, Escudo e Himno Nacionales) ir galutinai priimtas tuometinio karo viršininko 1954 m. vasario 17 d.

Herbo skydas padalintas į tris spalvas, kaip ir nacionalinėje vėliavoje. Viršutinėje kairėje skydo dalyje, raudoname fone, yra vaizduojama 20 surištų kviečių, kurie reprezentuoja Venesuelos valstijas, o kartu ir visos tautos gerovę. Kitos skydo dalies dešiniajame krašte, geltoname fone, yra ginklai (kalavijas, kardas bei dvi ietys) ir dvi valstybės vėliavos, surištos lauro šakele, o tai simbolizuoja šalies triumfą karuose. Apatinėje vėliavos dalyje, mėlyname fone, vaizduojamas į kairę pusę šuoliuojantis baltas laukinis arklys (manoma, kad simbolizuojantis vieno ryškiausių Pietų Amerikos istorinių asmenybių, žymaus karvedžio ir politiko Simono Bolivaro žirgą Palomo) – laisvės ir nepriklausomybės simbolis.

Virš skydo yra dvi besikertančios kornukopijos (Gausybės ragai) – gerovės ir turto simbolis. Prie kairiojo skydo šono yra alyvmedžio, o prie dešiniojo – palmės šakelės, kurios abi kartu susipina skydo apačioje, ir yra surištos ilga juosta, simbolizuojančia trispalvę valstybės vėliavą. Geltona spalva reiškia tautos didybę, mėlyna – vandenyną, skiriantį šalį nuo Ispanijos, o raudona spalva simbolizuoja drąsių žmonių kraują, pralietą kovose už šalį. Ant mėlyno juostos ruožo auksinėmis raidėmis yra parašyta:

19 de Abril de 1810 (1810 m. balandžio 19 d.) 20 de Febrero de 1859 (1859 m. vasario 20 d.)
Independencia (Nepriklausomybė) Federación (Federacija)
República Bolivariana de Venezuela (Venesuelos Bolivaro Respublika)

2006 m. kovo mėnesį Nacionalinė Venesuelos Asamblėja patvirtino herbo ir vėliavos pakeitimus, kurie įsigaliojo tų pačių metų kovo 12 d., oficialią šalies Vėliavos dieną. Iki 2006 m. herbe baltas laukinis arklys buvo vaizduojamas bėgantis į dešinę ir atsukęs galvą į priešingą pusę. Venesuelos prezidentas Hugas Čavesas liepė pakeisti herbą po to, kai jo duktė pasakė, kad herbe arklys žiūri ne į priekį, o gręžiasi atgal. Heraldikoje įprasta, kad herbuose yra vaizduojami gyvūnai, žvelgiantys į dešinę; tokia pozicija yra laikoma natūralia ir garbinga.

Po pakeitimo daugelis kritikų pradėjo teigti, kad arklys, dabar jau šuoliuojantis į kairę pusę, yra prezidento politinis pareiškimas, kadangi jis priklausąs kairiųjų partijai. Taip pat pastebėta, kad heraldikoje pusės dažniausiai nustatomos ne pagal tai, kaip yra matomos stebėtojo, o pagal skydą, t. y. atvirkščiai. Tai reiškia, kad arklys iš tiesų šuoliuoja į dešinę pusę, o ne į kairę, kaip gali pasirodyti žiūrinčiajam į herbą. Politiniai oponentai taip pat teigė, kad be politinių motyvų, šie pokyčiai reikalavo daug bereikalingų išlaidų. Nors iš pradžių jie sakėsi nenaudosią naujojo herbo, tačiau po kelerių metų pokyčiai šalies heraldikoje buvo visuotinai pripažinti.