Pereiti prie turinio

Velikaja (Pskovas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Velikaja
Upė Velikaja Pskove
Upė Velikaja Pskove
Ilgis 430 km
Baseino plotas 25 200 km²
Vidutinis debitas 134 m³/s
Ištakos Bežanicų aukštuma
Žiotys Pskovo ežeras
Šalys Rusija Rusija (Pskovo sritis)
Vikiteka Velikaja

Velikaja (rus. Великая) – upė Rusijoje, Pskovo srityje.

Prasideda Bežanicų aukštumoje, netoli Viazo gyvenvietės. Aukštupyje prateka virtinę ežerų (Didysis Viazas, Chodšo ež., Didieji Ostryjė, Chvojno ež.). Teka į vakarus. Upės plotis po pirmųjų 15 km siekia 7–10 m, teka daugiausia miškingomis vietovėmis. Toliau prateka nemažą Verjato ežerą. Velikaja išplatėja iki 15–20 m. Teka pušų giraitėmis, prateka dar grupę ežerų (Bystrojė, Jaskojė, Zverino, Jozeriščė). Toliau upės vaga darosi slenkstėta. Ties Idricos gyvenviete Velikaja pasuka į šiaurę (upės plotis 30–40 m). Krantai jau nebe tokie miškingi, palei upę daugėja gyvenviečių. Žemiau Opočkos upės greitis sulėtėja. Už santakos su Zilupe, Velikajos plotis jau siekia 60–70 m. Iki Ostrovo upėje dar yra vienas slenkstėtas ruožas, kuriame upėje yra daug rėvų ir salų. Už Ostrovo į Velikają 5 km ruože įteka net 3 dideli intakai. Upė išsiplečia iki 100 m, greitis dar labiau sulėtėja. Krantai tankiai gyvenami, nemiškingi. Galiausiai prateka Pskovą ir 15 km žemiau šio miesto skaidosi į deltą ir įteka į Pskovo ežerą.

Didžiausi intakai: Alolė, Kudka, Sorotė, Čeriocha, Pskova (dešinieji), Idrica, Isa, Siniaja (latv. Zilupė), Utroja (latv. Rītupe), Kuchva, Viada (kairieji).

Velikaja laivuojama 40 km nuo žiočių. Prie Velikajos įsikūrę Opočkos, Ostrovo ir Pskovo miestai.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Географический энциклопедический словарь, гл. редактор А. Ф. Трёшников. – Москва, Советская энциклопедия, 1983. // psl. 83