Vežimas (kortų žaidimas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Čirvų tūzas – aukščiausias čirvų koziris
Čirvų devynakė – mažiausias čirvų koziris

Vežimas – kortų žaidimas, žaidžiamas klasikinėmis lošimo kortomis. Vežimą žaisti gali 2, 3 arba 4 žaidėjai. Žaidžiama su 24 kortomis.

Taisyklės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sėda ratu, kortos išdalinamos visos po lygiai, nesvarbu, koks būtų žaidėjų skaičius. Jei tradiciškai vežimą žaidžia 4 žaidėjai, kiekvienam išdalinama po 6 kortas. Pradedant naują žaidimą, duodama kortas nukelti žaidėjui, kuris sėdi dešinėje ir laikrodžio rodyklės eiga išdalinamos kortos ne daugiau kaip po tris. Kozerius išsirenka patys žaidėjai.

Žaidžiama ilgai, kol lieka 2 žaidėjai ir pervertinėja kortą, o jei gerai išdalinamos kortos, žaidimas tęsiasi nebūtinai kelias minutes, ypač, jei prie stalo susėda tikri šio žaidimo mokovai. Žaidime nėra laimėtojo – nustatomas pralaimėjusysis, padėjęs į kaladę paskurtinę kortą. Jokių „uodegų“, kuomet paskutinysis kortą žaidėjas turi kuo atsikirsti, tačiau jis liko paskutiniu, negali būti.

Žaidžiant keturiese[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sėdint ratu koziriai seka taip: kryžiai – pikai – čirvai – būgnai. Kertant savais koziriais priešpriešais esantis žaidėjas gali atkirsti tavuoju koziriu, tik aukštesniu, arba dėti savąjį kozirį ir ant viršaus užmesti kitą kortą. Jei užvažiuoja tavuoju koziriu, pvz., kryžium, tu atsikerti aukštesniu kryžiumi. Kai kuris nors žaidėjas išeina (išsimeta kortas) jo koziriai, pvz., kryžiai tampa laisva korta. Būtinas kozirių metimas. Pvz., tavo koziriai kryžiai, tau po ranka sėdi pikai, o tu sėdi po būgno ranka, būgnas išmeta vyną ir tada kryžius turi dėti kozirį, o jei neturi kryžius savojo kozirio – ima visas ant stalo esančias kortas (paima kortas į savo namus, tai yra namo). Taip lošiama tol, kol visi išsimes kortas, pas ką lieka visa kaladė, tas pralošia vežimą ir dalina visiems kortas. Kai žaidėjas paima namo kortas, kitas žaidėjas ant stalo paprastai išmeta viena kortą, o šiaip, kai ant stalo jau duoda atsimušti, tada su viena korta atsimuši ir kitam varžovui užmeti kortą, su kuria reikalauji kozirio, siunti namo arba duodi laisvai eiti.

Žaidimo tikslas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išsimesti kuo greičiau visas savo kortas, kad priešininkas eitų vežimą traukti ir priešininką nusiųsti namo, kad jis susirinktų visą kaladę ir taip praloštų.

Siekiant žaidimą padaryti įdomesnį, sugalvota, kad laimėti kertant vynų valetu reiškia pažeminimą, nes ši korta praminta gaidžiu. Arba tarp 2 pasilikusių žaidėjų paskutinį kirtį užmesti devynake, kaip pačia žemiausia kaladės korta.