Pereiti prie turinio

Vanga (Indija)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Bengalijos istorinė valstybė:
Vanga
Šalis Bangladešas
Tautos bengalai

Vanga – istorinė valstybė, kurios politinis ir kultūrinis centras buvo Bengalijos regiono pietrytinėje dalyje, dabartiniame pietų Bangladeše. Ši valstybė yra viena svarbiausių Bengalijos istorijoje. Egzistavo iki vieningos Bengalijos sukūrimo VIII a., o vėliau tapo istoriniu regionu.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

IV a. pr. m. e. Vanga buvo minima kartu su kitomis kaimyninėmis valstybėmis Gauda, Pundra ir Kamarupa. III a. kinų šaltiniuose ji buvo vadinama Panyueh. Spėjama, kad graikų šaltiniuose minima Gangaridai gali būti tapatinama su Vanga. Šios valstybės gyventojai visur aprašomi kaip geri jūrininkai ir prekybininkai.

Nuo pirmųjų mūsų eros amžių Vangos teritorija greičiausiai augo, ir ji tapo viena iš didžiausių valstybių tuometinėje Bengalijoje, konkuravusi su Gauda. Gali būti, kad Šašanko laikais (VII a.) Vanga kontroliavo visą rytų Bengaliją. Maždaug apie tą laiką piečiausia, pajūrinė Vangos teritorija pradėta vadinti Vangala, iš ko, spėjama, kilo visos Bengalijos pavadinimas.

750 m. gretimoje Gaudoje prasidėjus Palų dinastijai, ji prijungė Vangą prie savo imperijos, suvienydama visą Bengaliją. Tai užbaigė Vangos valstybingumą.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]