Valstybės diena (Lietuva)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Valstybės dienaLietuvos valstybinė šventė, kuri yra švenčiama liepos 6 d. minint pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnaciją. Diena oficialiai yra švenčiama nuo 1991 m.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1990 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba – Atkuriamasis Seimas įstatymu „Dėl švenčių dienų“ liepos 6-ąją – Mindaugo karūnavimo dieną – paskelbė Valstybės švente.[1] Mindaugo karūnavimo, kaip Lietuvos valstybės europinio pripažinimo, diena jau buvo minima ir nepriklausomoje Lietuvoje prieš sovietinę okupaciją.[2] Mindaugo karūnavimo dieną švęsti liepos 6-ąją pasiūlė istorikas prof. E. Gudavičius 1989-aisiais, atsitiktinai pasirinkęs vieną iš 1253 m. liepos sekmadienių, kadangi laikė, kad karūnavimai galėjo vykti tik sekmadieniais.

Tradicijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kasmet liepos 6 d. 21 val. viso pasaulio lietuviai raginami vienybės vardan sugiedoti „Tautišką giesmę“. Ši tradicija gyvuoja nuo 2009-ųjų, kai himnas buvo giedamas minint Lietuvos vardo tūkstantmetį. Tyrimų duomenimis, 2015 m. Tautišką giesmę giedojo 46 proc. Lietuvos gyventojų.[3]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]