Valdomas smūgis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Priartėjimas
Smūgis
Vertikalūs dryžiai deformacijoms stebėti

Valdomas smūgis (Controlled Impact Demonstration, CID) – 1984 metais įvykdytas bendras NASA ir FAA projektas sudaužyti distanciniu būdu valdomą Boeing 720 keleivinį lėktuvą.

Dirbtinės katastrofos metu buvo surinkti duomenys apie įvykius katastrofą patiriančio lėktuvo viduje bei išbandyti nauji degalų priedai, kurie turėjo neleisti degalams užsidegti arba užtikrinti spartų liepsnos nuslopinimą. Didelės masės polimerų pagrindu sukurti priedai turėjo sudaryti nedegią plėvelę. Lėktuve buvo sumontuota speciali įranga, pašalinanti šiuos priedus iš degalų prieš pat jiems patenkant į variklius.

Pasirengimas ir bandymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1960 metais pagamintas Boeing 720 ilgai tarnavo mokuomoju lėktuvu, buvo jau atskraidęs daugiau kaip 20 000 valandų (54,000 skrydžių) ir galutinai susidėvėjęs. [1] 1981 metais lėktuvas buvo perduotas CID programai.[1] Rengiantis bandymui, prieš tai šiuo nuotoliniu būdu valdomu lėktuvu buvo atlikti 9 pakilimai, 13 nutūpimų ir apie 69 priartėjimų. Jų metu taip pat buvo tikrinama, kaip veikia degalų priedus šalinanti sistema.

Kad būtų lengviau stebėti deformacijas, lėktuvo šonai buvo nudažyti vertikalias dryžiais. Jo vidus buvo prisodintas keleivius imituojančių manekenų, įrengtos dideliu greičiu filmuojančios kameros.

Bandomasis lėktuvas pakilo nuo tako, apskrido ratą ir po devynių minučių buvo sudaužytas kitame, specialiai tam parengtame take. Sudužimui skirtame take buvo pristatyta betoninių polių ir kitų klūčių. Visi kuro bakai buvo pripildyti iki viršaus, ir visi varikliai veikė nuo pakilimo iki sudužimo. Lėktuvo šasi buvo įtraukta.

Rezultatai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal pradinį planą, lėktuvas turėjo susiliesti su žeme korpusu, tačiau jis pasviro ir atsitrenkė sparnu. Kilo didelis gaisras, kurį užgesinti pavyko tik po valandos. Taigi naujo kuro bandymus galima laikyti visiškai nepasisekusiais, tačiau įvairūs kiti surinkti duomenys laikomi reikšmingais.

Ekspertai nustatė, jog tokią avariją būtų išgyvenę maždaug ketvirtis lėktuve buvusių keleivių. Priekinės kabinos keleiviai evakuacijai turėjo 15, užpakalinės – 33 sekundes, nors dalį to laiko saloną buvo užpildę nepermatomi tiršti dūmai.

Vėlesni bandymai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2012 metais pažintines laidas kurianti firma Discovery channel Meksikos dykumoje panašiai sudaužė už 450 000 dolerių nusipirktą atitarnavusį Boeing 727. [2] Meksikos valdžia reikalavo, jog dalį kelio lėktuvą pilotuotų žmogus, nes jis pakilo iš įprastinio oro uosto ir kurį laiką skrido virš apgyvendintų vietų. Lėktuvą į orą pakėlęs pilotas bei keli jį lydintys keleiviai vėliau iššoko su parašiutais. Buvo nufilmuota daug leidėjui svarbių vaizdo įrašų. Filmavo tiek kameros lėktuvo viduje, tiek ir lydintys sraigtasparniai iš išorės. Šios avarijos metu būtų išlikę daugiau keleivių, saugiausios vietos būtų buvę lėktuvo gale.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]