Vaidotas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Vaidotas
Lietuvos kunigaikštis
Vaidotas-Lithuanian Duke.jpg
Gediminaičiai
Visas vardas: Vaidotas Kęstutaitis
Mirė: po 1401 m.
Kauno pilis
Tėvas: Kęstutis
Vaikai:

Jurgis,
Aleksandras,
Jonas

Paminklinis akmuo prie Kauno pilies kunigaikščiui Vaidotui atminti

Vaidotas (g. XIV a. – m. po 1401 m.) – LDK kunigaikščio Kęstučio sūnus, žuvęs Kauno pilies gynime. Žinių apie jį maža, tačiau jis minimas metraščiuose bei Istorijos chrestomatijoje, kaip ir pats pilies gynimas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kauno pilis turėjo svarbią strateginę padėtį, kadangi užtvėrė kelią kryžiuočių veržimuisi į Lietuvos gilumą, taip pat ir į sostinę Vilnių. Dėl šios priežasties pilis buvo pulta kryžiuočių keletą kartų. Vygandas Marburgietis, kryžiuočių ordino diplomatas Prūsijoje, kronikoje rašė, kad Kauno pilis buvo mūrinė, turėjo aukštas sienas, stiprius bokštus išorinėje gynybinėje sienoje ir buvo apsupta pylimų ir griovių. Kauno pilį gynė didelė ir gerai ginkluota lietuvių įgula, kuriai vadovavo kunigaikščio Kęstučio sūnus Vaidotas. Pilį kryžiuočiai užėmė tik po ilgų, beveik mėnesį trukusių įnirtingų kautynių. [1]

Kunigaikščio brolio Vytauto Didžiojo 1401 m. dokumente minima, jog jis buvo patikėjęs valdyti lygiomis dalimis Naugarduką abiem savo broliams – Vaidotui ir Tautvilui Kęstutaičiui.

Atminimo įamžinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kunigaikščio Vaidoto logistikos bataliono emblema

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Vytautas Spečiūnas Vaidotas. Lietuvos valdovai (XIII-XVIII a.), enciklopedinis žinynas. Vilnius: 2004 m., Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 76 psl. ISBN 5-420-01535-8.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]