Vadovavimo laivas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
USS „Mount Whitney“ — JAV 6-ojo laivyni vadovavimo laivas

Vadovavimo laivas (angl. command ship; rus. корабль управления) – specialiai įrengtas karo laivas, kurį kaip flagmaną naudoja laivyno vadas. Laivas turi geras ryšių sistemas, patalpas štabo biurams, gyvenamąją erdvę laivyno vadui ir jo štabui. Iš tokio laivo vadovaujama laivyno veiklai.

JAV[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

JAV kariniame jūrų laivyne anksčiau egzistavo dar viena panaši laivų klasė desantinis vadovavimo laivas (angl. Amphibious Command Ship)[1]. Paskutiniai du šios klasės laivai perklasifikuoti į tipą vadovavimo laivai.

Šiuo metu JAV karinis jūrų laivynas turi du Blue Ridge klasės vadovavimo laivus USS „Blue Ridge“ (LCC-19) ir USS „Mount Whitney“ (LCC-20). Abu jie yra tikslinės statybos vadovavimo laivai (anksčiau buvę desantiniai vadovavimo laivai).

Iš JAV laivyno sąrašų išbraukti vadovavimo laivai:

  • USS „LaSalle“ (AGF-3) – 2005 m. kovo mėn. Vadovavimo laivu tapo 1972 m., iki tol buvo desantinis laivas dokas
  • USS „Coronado“ (AGF-11) – 2006 m. rugsėjo 30 d. Vadovavimo laivu tapo 1980 m., iki tol buvo desantinis laivas dokas.

TSRS[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ukrainos vadovavimo laivas „Slavutič“.

Tarybų Sąjungoje į vadovavimo laivus buvo perdaryti du lengvieji kreiseriai (projektas 68 bis) „Ždanov“ (Juodosios jūros laivynas) ir „Admiral Seniavin“ (Ramiojo vandenyno laivynas).[2] Šie laivai vadinti valdymo kreiseriais (rus. крейсер управления). 1989–1990 m. abu valdymo kreiseriai buvo išbraukti iš laivyno sąrašų.[2]

1998 m. pagal 12884 projektą imtas statyti vadovavimo laivas buvo baigtas statyti ir įtrauktas į Ukrainos karinio jūrų laivyno sąrašus kaip „Slavutič“.

Danija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2003-2005 m. Danijoje buvo pastatyti du Absalon klasės vadovavimo ir paramos laivai: „Absalon“ (L16) ir „Esbern Snare“ (L17).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Žodyne „NATO terminų aiškinamasis žodynas = NATO glossary of terms and definitions (English and French)“ (3-iasis patais. leid., 2006) šis terminas išverstas kaip jūrų desanto operacijų vadovavimo laivas
  2. 2,0 2,1 „Крейсеры управления типа «Свердлов»“. Атрина. Suarchyvuotas originalas 2012-12-25. Nuoroda tikrinta 2011-11-23.