Pereiti prie turinio

Vašai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vašai
Vašų krepšių pynėja Dat So La Li (1900 m.)
Vašų krepšių pynėja Dat So La Li (1900 m.)
Gyventojų skaičius ~1500
Populiacija šalyse Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos
(Kalifornijos vėliava Kalifornija, Nevados vėliava Nevada)
Kalba (-os) anglų, vašų
Vėliava
Religijos Indėnų Bažnyčia, prigimtinė tikyba
Giminingos etninės grupės kiti pietvakarių indėnai – pomai, salinai, seriai, karukai ir kt.
Vikiteka: Vašai

Vašai (waashiw, wa·šiw) – indėnų tauta, gyvenanti pietvakarių Jungtinėse Amerikos Valstijose, aplink Tahou ežerą, Siera Nevados kalnuose, ties Kalifornijos ir Nevados valstijų sandūra. Populiacija apie 1500 žmonių. Vašų kalba (spėjama hokų šeima) dabar beveik išnykusi, kalbama angliškai. Religinėse apeigose dažnai taikomas pejotizmas.

Tradicinė vašų kultūra susijusi su Kalifonija ir Didžiuoju Baseinu, ties kurių sandūra yra etninės vašų žemės. Ryšiai su Kalifornija, manoma, senesnės kilmės. Tradiciniai verslai – medžioklė (elnių, kalnų avinų, triušių, šakiaragių), žvejyba, rankiojimas. Pagrindiniai ginklai – lankas, strėlės. Kalnuose ėjimui per sniegą naudojo sniegpadžius ir įvairias slides. Amatai: krepšių pynimas, akmeninių dirbinių, papuošalų gamyba. Dabartiniai vašai verčiasi žemės ūkiu, amatais, statybomis. Valdomi genties tarybos. Beveik pusė vašų gyvena 3 rezervacijose: Rino–Sparkso indėnų kolonijoje, Siuzanvilio indėnų rančerijoje, Nevados ir Kalifornijos Vašų Gentyje. Turi genties policiją, medicinos centrą, statybų bendrovę, amatų centrą, medžioklės ir žvejybos komisiją.

Tradicinis vašų rūbas – apklotas, susiųstas iš triušių kailių. Buvo paplitęs kūno dažymas ir tatuiravimas. Statydavosi nuolatinius kūginius namus, dengtus luobu, ir laikinus statinius iš nendrių bei šakalių.

Pagrindinis bendruomeninis vienetas – vietinė bendruomenė (nuo 2 iki 10 būstų). Jos šerdis – didžioji šeima, o jos narių skaičius nėra pastovus – nuolat galėdavo prisijungti nauji nariai arba išeiti buvę nariai. Keletas vietinių bendruomenių sudaro srities bendruomenę. Nuo seno gyvendami vienoje vietoje turėjo bendrą tautinę sąmonę.

Buvo paplitusi monogamija, retsykiais – poligamija (vadų statuso įtvirtinimui). Praktikuotas sororatas, leviratas. Naujavedžiai dažniausiai keldavosi į nuotakos šeimą, nors būta ir kitokių atvejų.

Vašai turėjo išplėtotą mitologiją, legendas. Pasaulėkūros mite pagrindinį vaidmenį atlieka Senolė anties pavidale ir dvi brolių poros – ilgauodegė ir trumpauodegė žebenkštys, taip pat vilkas ir kojotas. Buvo paplitęs šamanizmas.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Вашо,Энциклопедия «Народы и религии мира». Москва: Большая Российская Энциклопедия, 1999.