Pereiti prie turinio

Vertikalaus kilimo ir tūpimo lėktuvas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio VTOL)
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Vienintelis šiuo metu naudojamas vertikalaus kilimo ir tūpimo reaktyvinis lėktuvas AV-8B Harrier II.
Jak-38.

Vertikalaus kilimo ir tūpimo (angl. Vertical Take-Off and Landing arba VTOL) lėktuvai – tokie lėktuvai, kurie gali vertikaliai pakilti ir nutūpti. VTOL tipo orlaiviais nelaikomi malūnsparniai, oro balionai, dirižabliai. Kai kurie lėktuvai gali veikti VTOL režimu kartu su kitais, tokiais kaip standartinio kilimo ir tūpimo (CTOL) ir/ar trumpo kilimo ir tūpimo (STOL). Kiti gali dirbti tik VTOL režimu, nes neturi važiuoklės, pritaikytos horizontaliam judėjimui.

1928 m. Nikola Tesla pateikė patentą transportavimo oru aparatui patentuoti, kurį pavadino „Flivver“.

Antrojo pasaulinio karo pabaigoje vokiečių konstruktoriai svarstė galimybę sukonstruoti vertikalaus kilimo ir tūpimo orlaivį, pavadintą „Heinkel Lerche“, tačiau sumanymas taip ir liko tik brėžiniuose.

Pirmasis žingsnis link VTOL buvo 1953 m. Rolls-Royce sukonstruotas orlaivis Thrust Measuring Rig su vertikaliu turboreaktyviniu varikliu. Dėl savo konstrukcijos (neturėjo nei sparnų, nei uodegos) buvo pramintas „skraidančia lova“. 1957 m. Jungtinėje Karalystėje buvo pastatytas pirmasis vertikalaus kilimo ir tūpimo lėktuvas Short SC.1, kuris vertikaliam kilimui naudojo 4 variklius ir 1 horizontaliam skrydžiui.

Vėliau buvo iškelta idėja naudoti tą patį variklį horizontaliam ir vertikaliam skrydžiui. Rolls-Royce sukūrė turboventiliatorinį variklį Bristol Siddeley Pegasus, kuris naudojo besisukančius vamzdžius varomosios jėgos kampui keisti. Šis variklis buvo panaudotas eksperimentiniam lėktuvui Hawker P.1127, pirmą skrydį atlikusiam 1960 m. Vėliau jo pagrindu buvo pastatytas Hawker Siddeley Kestrel FGA.1 ir pradėta vertikalaus kilimo ir tūpimo lėktuvų programa Hawker Siddeley Harrier. Viršgarsinio VKT lėktuvo Hawker Siddeley P.1154 kūrimas buvo nutrauktas 1965 m.

Harrier lėktuvai dažniausiai skraido Trumpo kilimo ir vertikalaus tūpimo režimu (STOVL), kuris įgalina gabenti didesnes kuro bei ginklų atsargas duotais atstumais (Sea Harrier modelis).

V-22 Osprey su kraipomais turbosraigtiniais varikliais.

1971 m. bandomąjį skrydį atliko pirmasis ir vienintelis Tarybų Sąjungos vertikalaus kilimo ir tūpimo lėktuvas Jak-38, išvystytas iš eksperimentinio Jak-36. Iki sugriūnant Sovietų Sąjungai buvo kuriamas Jak-38 įpėdinis – Jak-141. Atlikus kelis bandomuosius prototipo skrydžius, 1991 m. programa buvo nutraukta dėl sumažėjusio finansavimo.

Taip pat buvo kuriami ir eksperimentiniai lėktuvai su kraipomais turbosraigtiniais varikliais, kurie buvo naudojami vertikaliam kilimui ir horizontaliam skrydžiui. Pirmuosius eksperimentinius modelius sukūrė JAV kompanija Bell Helicopter Textron. Pirmasis, Bell XV-3, buvo pastatytas 1953 m. ir pirmą skrydį atliko 1966 m. O 1972 m. buvo pradėtas konstruoti Bell XV-15, pirmąjį skrydį atlikęs 1977 m.

Šiuo metu naudojamas vienintelis tokio tipo lėktuvas – V-22 Osprey, kurį savo karinėse oro pajėgose turi JAV.