Pereiti prie turinio

Usumasinta

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Usumasinta
Usumasinta Jaščilano apylinkėse
Usumasinta Jaščilano apylinkėse
Ilgis ~800[1] km
Baseino plotas 106 000[2] km²
Vidutinis debitas 1668[1] m³/s
Ištakos Čiapaso Siera Madrė (Pasjonas ir Salinasas)
Žiotys Meksikos įlanka/Grichalva
Šalys Gvatemalos vėliava Gvatemala
Meksikos vėliava Meksika
Vikiteka Usumasinta

Usumasinta (isp. Río Usumacinta) – upė Meksikoje ir Gvatemaloje. Susiformuoja susiliejus Pasjono ir Salinaso upėms, prasidedančioms Gvatemaloje, Čiapaso Siera Madrėje. Teka į šiaurės vakarus. Sudaro sieną tarp Gvatemalos ir Meksikos Čiapaso valstijos, vėliau teka Tabasko valstija. Žemupyje teka aliuvinėmis žemumomis, sudaro daug senvagių, suformuoja deltą. Pagrindinė, kairioji deltos šaka įteka į Grichalvos upę, vidurinė (vadinama San Pedru ir San Pablu) – tiesiai į Meksikos įlanką, dešinioji (Palisada) – į Terminoso lagūną (Kampečės valstija). Ilgis, kartu su Salinaso upe – apie 1000 km.[3]

Didžiausi intakai – Lakantunas (kairysis), San Pedras (dešinysis).[1]

400 km žemupio ruožas laivuojamas (svarbi eksporto arterija).[1][3] Metinis nuotėkis – 58 900 x 106 m³.[1] Pagrindiniai miestai prie upės: Frontera Korosalis, Tenosikė, Balankanas, Emiliano Sapata, Chonuta.

Majų civilizacijos laikotarpiu upė buvo svarbus prekybos kelias. Du iš didžiausių majų miestų – Jaščilanas ir Piedras Negrasas įsikūrė prie upės.

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 R. Ziesler and G.D. Ardizzone. LAS AGUAS CONTINENTALES DE AMERICA LATINA/THE INLAND WATERS OF LATIN AMERICA, Fishery Information, Data and Statistics Service. Fisheries Department FAO, Rome.
  2. «La cuenca media del río Usumacinta»
  3. 3,0 3,1 Usumacinta RiverEncyclopædia Britannica Online. – www.britannica.com.