Jundeliškių dvaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Ustronės dvaras)
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 54°34′52″ š. pl. 24°7′13″ r. ilg. / 54.58111°š. pl. 24.12028°r. ilg. / 54.58111; 24.12028

Jundeliškių dvaras
Dvaro gyvenamasis namas
Dvaro gyvenamasis namas
Vieta Jundeliškės, Birštono savivaldybė
Įkurtas XVI a.
Rūmų stilius Klasicizmo bruožai
Bajorų giminės Eperješas
Ragožaitė–Kačanauskienė
Semaškos
Moravskiai
Parkas Liepų alėja, pavieniai želdynai
Pastatų būklė Apnykę dvaro rūmai

Jundeliškių dvaras (arba Ustronės dvaras) yra Birštono savivaldybėje. Išliko XVIII a. pabaigos Semaškų gyvenamasis namas (klasicizmo bruožai, 4 kolonų portikas, trikampis frontonas), dvaro ūkiniai pastatai, parkas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XVI a. įsikūrė Eperješas. Abiejų Tautų Respublikos (ATR) padalijimo išvakarėse Ustronę valdė Kristina Ragožaitė – Kačanauskienė. Vėliau teisės perėjo Semaškoms. Apie 1800 m. Marijana Semaškaitė ištekėjo už Apolinaro Moravskio ir Moravskiai kraičio gavo Ustronės dvarelį. Nuo tada iki 1838 m. Ustronės dvare gyveno Apolinaras Moravskis, po jo mirties dvarą paveldėjo jo vienturtis sūnus gydytojas, memuaristas, etnografas, teisininkas ir keliautojas Stanislovas Moravskis, kuris čia ir mirė 1853 m. (palaidotas Nemajūnų koplyčioje). Po jo mirties dvaras atiteko jo giminaičiui Apolinarui Moravskiui, vėliau jo sūnui Zigmui Moravskiui, kuris valdė šį dvarą iki XX a. pirmos pusės.

Valdant A. ir St. Moravskiams dvaras didžiavosi gausia paveikslų, iškamšų kolekcija. Turėjo nemenką biblioteką. Jame buvo puoselėjamas parkas. Kaip savo atsiminimuose apie dvaro interjerą rašo St. Moravskis: Išvysi čia ir Peškos, ir Oleškevičiaus teptuką. Čia ir Kanevskis, ir didysis Suchodolskis. <...> Orlovskio eskizai. <...> Čia Rustemas, Joteika, Januševičius, Glovackis, Gladyšius, Moračinskis. <...> Albani ir Rafaelis. <...> Abiejų Lampi kūrinius rasi.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Vyšniauskas M. Galia ir turtai: karalių ir didikų kolekcijos http://kamane.lt/Kamanes-tekstai/Istorija/Galia-ir-turtai-karaliu-ir-didiku-kolekcijos-II-dalis#_ftn21(II dalis)

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Moravskis St. Nuo Merkinės iki Kauno. Atsiskyrėlio Gavenda, parengė: Griškaitė R., Vilnius, 2009 m.
  • Vyšniauskas M., "Auksinis berniukas" Stanislovas Moravskis // Nemunas, nr. 8, 2014 m. vasario 27 - kovo 5, 14 p.
  • Stanislovas Moravskis, "Keleri mano jaunystės metai Vilniuje: atsiskyrėlio atsiminimai", iš lenkų kalbos vertė Reda Griškaitė, Mintis, Vilnius, 1994 m.