Tvirtasis popierius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tvirtasis popierius
Kompanijos „Nordic Paper“ tvirtojo popieriaus fabrikas Greåker miestelyje (Norvegija)

Tvirtasis popierius, kraftpopieris[1] (angl. kraft paper) – popierius, gaminamas iš kraftplaušienos naudojant kraftinį gamybos procesą. Paprastai taip vadinamas popierius, pagamintas iš nebalintos spygliuočių plaušienos, pagamintos kraftiniu virinimo būdu. Toks popierius paprastai yra tvirtesnis už pagamintą iš tos pačios medienos plaušienos, gautos naudojant kitus žinomus virinimo būdus.[2]

Gamyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kraftplaušiena yra tvirtesnė už kitaip gaunamas plaušienos rūšis. Kituose cheminiuose plaušienos virimo būduose naudojamas sulfitinis procesas, kurio metu celiuliozės skaidulos degraduoja ir jų tvirtumas sumažėja. Mechaninėje plaušienos gamyboje dalis lignino lieka susijungęs su celiulioze. Kraftinis procesas pašalina didžiąją dalį medienos lignino. Mažas lignino kiekis didina kraftplaušienos tvirtumą, kadangi lignino hidrofobinės grupės silpnina vandenilinius ryšius tarp celiuliozės (ir hemiceliuliozės) skaidulų.[3]
Kraftplaušiena yra tamsesnė už kitas plaušienos rūšis, tačiau ją galima išbalinti ir taip gauti labai baltą plaušieną. Visiškai išbalintas kraftplaušiena yra naudojama gaminti aukštos kokybės baltą popierių, kuris turi būti tvirtas, baltas ir atsparus geltimui.

Kraftpopieris gaminamas popieriaus mašinomis su vidutiniu veikimo greičiu. Jo gamyboje naudojama plaušiena paprastai yra kraftiniu būdu pagaminta kraftplaušiena iš spygliuočių medienos. Norint gauti didžiausio įmanomo tvirtumo kraftplaušieną reikia palaikyti optimalų sulfidinių jonų kiekį.

Kraftiniame procese galima naudoti įvairesnę žaliavą negu kituose plaušienos gamybos procesuose. Tinka bet kokia mediena, įskaitant labai sakingų spygliuočių medieną[4]. Žaliava gali būti ir ne medžių kilmės žaliava, pvz., bambukai ir kanapinė kinrožė (lot. Hibiscus cannabinus).

Savybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Normalus kraftpopieris yra tvirtas ir palyginti grubokas. Jo tempiamasis stipris didelis. Jo gramatūra būna 40–135 g/m².
 • Maišinis tvirtasis popierius yra porėtas, pasižymi dideliu tamprumu ir dideliu atsparumu plėšimui, skirtas pakuoti produktus, kuriems reikia tvirtos ir patvarios pakuotės.
 • Šratinių medžioklinių šovinių popierinės tūtelės gaminamos iš kraftpopierio. Šis popierius turi turėti didelį tempiamąjį stiprį mašinine kryptimi[5], kuri sutampa su tūtelės išilginės ašies kryptimi. Skersine kryptimi[6] popierius turi gebėti pailgėti. Tūtelėms susukti naudojamas 80–120 g/m² gramatūros kraftpopieris, kurį po to apsuka sluoksniu 60–80 g/m² kraftpopierio, kuris būna spalvotas, su atspausdintomis žymėmis ar tekstu.

Naudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Tvirtasis popierius naudojamas popierinių parduotuvių maišelių, popierinių maišų (pvz., cemento), vokų ir kitų pakuočių gamyboje.
 • Tvirtuoju popieriumi dažnai padengiamos pigios drožlių plokštės.
 • Švitrinio popieriaus pagrindas paprastai būna storas tvirtasis popierius.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. LST EN 12481:2004. Lipniosios juostos. Terminija Archyvuota kopija 2016-03-13 iš Wayback Machine projekto.
 2. LST ISO 4046-4:2007. Popierius, kartonas, plaušiena ir su jais susiję terminai. Aiškinamasis žodynas. 4 dalis. Popieriaus ir kartono rūšys bei gaminiai Archyvuota kopija 2016-03-12 iš Wayback Machine projekto.
 3. Hubbe, M. A., and Lucia, L. A. (2007). The 'love-hate' relationship present in lignocellulosic materials. BioRes. 2(4), 534-535.
 4. „The Southern Pines“ (PDF). US Department of Agriculture. 1985. Suarchyvuotas originalas (PDF) 2007-07-09. Nuoroda tikrinta 2007-09-13. 
 5. Popierių ar kartoną (2) sudarančių plaušų padėtis, atitinkanti popieriaus ar kartono gaminimo mašinos tinklo judėjimo kryptį arba lygiagreti su ja.
 6. Kryptis, statmena mašininei popieriaus [kartono] krypčiai.