Tutmozis IV

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tutmozis IV
Faraonas
Tutmozio IV skulptūrinė galva
Aštuonioliktoji Egipto dinastija
Mirė apie 1391 m. pr. m. e.
Tėvas Amenchotepas II
Motina Tii (Tija)
Faraonas
Valdė ~1401−1391 m. pr. m. e.
Pirmtakas Amenchotepas II
Įpėdinis Amenchotepas III
Vikiteka Tutmozis IV

Tutmozis IV (m. apie 1391 m. pr. m. e.) – aštuntasis aštuonioliktosios Egipto dinastijos faraonas. Valdė apie 1401−1391 m. pr. m. e. Jo valdymą aprašė egiptiečių istorikas Manetonas, kuris rašė, kad Tutmozis IV valdė 9 metus ir 8 mėnesius. 8 valdymo metus patvirtina rasti įrašai, kuriuose minimas sukilimas Nubijoje.

Tutmozis IV buvo Amenchotepo II ir Tii sūnus. Numalšino sukilimą Nubijoje savo 8-tais valdymo metais apie 1392 m. pr. m. e. Palaikė gerus santykius su Mitanijos karalyste, vedė mitaniečių princesę.

Kaip ir visi Tutmoziai, Tutmozis IV pasižymėjo didelio masto statybomis. Pabaigė statyti Tutmozio III obeliską Karnako šventykloje, kuris tapo aukščiausiu pastatytu Egipto obelisku visoje istorijoje. Restauravo garsųjį Gizos Sfinksą, todėl buvo labai šlovintas Svajonių steloje. Joje aprašyta istorija, kad dievas Horemachetas sapne Tutmoziui IV pažadėjo, kad jis taps faraonu, jei nuvalys smėlį nuo Sfinkso, gali rodyti, kad Tutmozis IV įžengė į sostą aršioje konkurencijoje su kitais broliais. Jis pastatė sieną aplink Sfinksą, kad daugiau prie jo nebesirinktų smėlis. Jo valdymo metu faraono asmuo pradėtas glaudžiai sieti su saulės dievo aspektais, kas vėliau persikėlė į Amenchotepo III ir Echnatono valdymą.

Tutmozis IV palaidotas Karalių slėnyje, KV43 kapavietėje, tačiau jo mumija buvo vėliau perkelta į KV35, kur ją 1898 m. surado Victor Loret. Ištyrus jo palaikus nustatyta, kad faraonas paskutinius gyvenimo mėnesius sunkiai sirgo.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]