Turkanos berniukas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
„Turkanos berniuko“ skeletas

Turkanos berniukas − priešistorinio žmogaus skeletas, 1984 m. rastas prie Nariokotomės upės, į vakarus nuo Turkanos ežero Kenijoje.

Skeletą, kartais dar vadinamą „Nariokotomės berniuku“, atrado paleontologas Kamoja Kimeu. Skeletas buvo rastas vietovėje, kuri praeityje tikriausiai buvo upės užliejamos pievos, atskirai nuo pagrindinės homininų archeologinės vietovės į rytus nuo Turkanos ežero. Neaišku, dėl kokių priežasčių jis žuvo. Jo kūnas nukrito stovinčiame vandenyje ir nebuvo pastebėtas plėšrūnų. Manoma, kad nuosėdos greitai padengė jo kūną ir leido skeletui taip gerai išsilaikyti.

Skeletas priklausė 8−10 metų amžiaus berniukui, kuris buvo 1,6 m ūgio. Jo smegenų tūris turėjo būti apie 880 cm³ ir jis, labai tikėtina, jau nebeturėjo kūno plaukuotumo, būdingo ankstesniems hominidams. Jo kūnas buvo aukštas, liesas, prisitaikęs gyventi savanoje. Manoma, kad suaugusio jo ūgis būtų siekęs 1,85 m. Buvo rasta beveik 90 % viso skeleto ir tai yra geriausiai išsilaikęs rastas ankstyvojo žmogaus skeletas. Manoma, kad „Turkanos berniukas“ gyveno prieš 1,6 mln. metų ir priklausė Homo ergaster rūšiai. Skeletas priklauso Kenijos nacionaliniam muziejui (inv. nr. KNM-WT 15000).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]