Tudhalijas II

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Tudhalijas II
Hetitų karalius
Hetitai
Visas vardas: Tašmi-Šarri
Tėvas: Arnuvandas I
Motina: Ašmu-Nikal
Sutuoktinis(-ė): Šatandu-Ḫepa
Tadu-Ḫepa
Vaikai:

Tudhalijas jaunesnysis
Supiluliumas I
Zida

Hetitų karalius
Valdė: 14001344 m. pr. m. e.
Pirmtakas: Hatušilis II (?) arba Arnuvandas I
Įpėdinis: Tudhalijas jaunesnysis

Tudhalijas II - hetitų karalius, valdė nuo 14001344 m. pr. m. e.. Tudhalijus II buvo Arnuvando I sūnus.

Jo valdymo metais hetitų valstybė patyrė didžiulį nuosmukį. Neatsakingos Tudhalijaus politikos dėka, šalis iš visų pusių buvo apsupta priešų. Iš šiaurės puolė kaškų gentys, iš vakarų – Arcavos armija, užėmusi net Tuvanuvą (dar vadinama Tiana)[1], iš šiaurės rytų – Hayasa-Azzi federacijos armijos, užėmė Samuchos miestą prie Kelkito upės, iš rytų – huritų armija iš Išuvo karalystės plėšė Tegaramos miestą, o Armatano šalies armija[2] pasiekė Kicuvatnos karalystės sienas. Hetitų karalystė prarado didžiąją dalį savo žemių, liko tik plotas ribojantis dabartinius miestus: TokatasAnkaraNigde (turk. Niğde) – Sivasas. Buvo užimta ir sugriauta hetitų sostinė – Hatušas (mieste išliko tik vienas pastatas – vieno hetitų didiko mauzoliejus)[3].

Tudhalijus nesugebėjo organizuoti šalies gynimo. Apie jo veiksmus rašoma, kad atėjus pranešimui apie kaškų genčių įsibrovimą, Tudhalijus surinko savo karo vadus ir paklausė, – kas nori eiti kariauti?

Šalies reikalai pagerėjo, kai princas Supiluliumas I ėmė vadovauti savo armijai. Šis talentingas karo vadas sugebėjo sugrąžinti Samuchą ir pavertė šį miestą savo gynybine baze kovai su Hayasa-Azzi ir kaškų gentis.

  • Kituose šaltiniuose Tudhalijaus III–jo valdymo metai yra nurodyti 1400 – 1385 m. pr. m. e.[4], 1392 – 1370 m. pr. m. e[5], 1385 – 1380 m. pr. m. e.[6] ir 1400 – 1380 m. pr. m. e.[7].

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Karališkieji titulai
Tudhalijas II
Hetitų Naujoji karalystė
Gimė: nežinoma
Anksčiau valdė
Hatušilis II (?) arba Arnuvandas I
Hetitų karalius
14001344 m. pr. m. e.
Vėliau valdė
Tudhalijas jaunesnysis