Tryliktasis karys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Tryliktasis karys
13thwarriorposter.jpg
Pavadinimas The 13th Warrior
Kilmės šalis JAV
Režisierius John McTiernan
Prodiuseris (-iai) Michael Crichton
John McTiernan
Andrew G. Vajna
Scenaristas (-ai) Michael Crichton
John McTiernan
William Wisher Jr.
Warren Lewis
Vaidina Antonio Banderas
Omar Sharif
Dennis Storhøi
Metai 1999
Žanras veiksmo, istorinis
Trukmė 102 min.
Kalba anglų, lotynų, norvegų,
graikų, arabų
Platintojas Touchstone Pictures
Biudžetas 85 mln. dol.
IMDb įrašas

Tryliktasis karys (angl. The 13th Warrior) – 1999 m. veiksmo filmas, sukurtas pagal Michael Crichton romaną „Negyvėlių ėdikai“ (Eaters of the Dead). Filmo siužetas remiasi istorija apie XI a. arabų rašytoją Ahmadą ibn Fadlaną, keliavusį Volgos upe, anglosaksų epu „Beovulfas“, taip pat elementais iš pasakojimų rinkinio „Tūkstantis ir viena naktis“.

Viduramžiškai atmosferai sukurti filme naudojama arabų, lotynų, norvegų kalbos.

Siužetas[taisyti | redaguoti kodą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Filmo veiksmas sukasi apie arabų didiką iš Bagdado Ahmadą ibn Fadlaną. Šis kalifo išsiųstas į šiaurę ryšiams su šiaurės tautomis užmegzti. Ibn Fadlanas keliauja su tėvo draugu, vertėju Melčisideku. Jis sutinka vikingų plėšikus, kurių jaunasis karalius ką tik žuvo. Bendravimą trukdo kalbų barjeras, tačiau Melčisidekas susikalba su vikingų skaldu Hergeriu lotyniškai. Kuomet Beovulfas tampa nauju valdovu, jis gauna pagalbos šauksmą iš vieno nuošalaus vikingų kaimo, kuris yra nuolat gąsdinamas keistų senovinių jėgų. Orakulas nusprendžia, kad į misiją turi vykti 13 vyrų, tačiau vienas jų turi būti ne skandinavas, tad Ahmadui tenka prisijungti prie žygio. Arabui greitai pavyksta perprasti vikingų kalbą, kovos meną ir tapti jų draugu.

Kaimą terorizuojantis priešas – vendolai. Tai pusiau žmonės, pusiau lokiai naktimis ugnies gyvate nusileidžiantys iš kalnų ir puolantys žmones. Beovolfas nusprendžia, kad reikia keliauti į vendolų irštvą ir juos sunaikinti ten. Kariai paslapčia patenka pas vendolus, Beovolfas nužudo Vendolų Motiną, bet jos apnuodijamas. Vendolai priverčia kovotojus trauktis ir šie vandens urvu ištrūkę ir irštvos grįžta į kaimą, kur ruošiasi paskutiniam mūšiui. Jo metu Beovulfas nugali vendolų vadą, bet netrukus miršta nuo nuodų. Vendolai nugalėti, o kaimui grąžinta ramybė. Ahmadas keliauja atgal į savo šalį, dėkingas vikingams, kurie jį padarė naudingu Dievo tarnu.

Aktoriai[taisyti | redaguoti kodą]

Aktorius – vaidmuo

  • Asbjørn 'Bear' Riis – Halga
  • Richard Bremmer – Skeld
  • Tony Curran – Weath
  • Albie Woodington – Hyglak
  • Omar Sharif – Melchisidek
  • Erick Avari – karavano vadas