Triesto laisvoji teritorija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
it. Territorio libero di Trieste
slovėn. Svobodno tržaško ozemlje
kroat. Slobodni teritorij Trsta
Triesto laisvoji teritorija

1947-09-15 – 1954-10-26
 

Flag herbas
Triesto laisvosios teritorijos vėliava Triesto laisvosios teritorijos herbas
Location of Triesto laisvoji teritorija
Location of Triesto laisvoji teritorija
Teritorijos žemėlapis
Sostinė Triestas
Valdymo forma Respublika
karinis gubernatorius
 1947–1951 Terence Sydney Airey, Mirko Lenac
 1951–1954 Thomas Winterton, Miloš Stamatović
Era Naujausieji laikai

Triesto laisvoji teritorija – nepriklausoma teritorija, kuri buvo išsidėsčiusi Vidurio Europoje tarp šiaurės Italijos ir Jugoslavijos, turinti išėjimą į šiaurinę Adrijos jūros dalį. Už Triesto laisvąją teritoriją po Antrojo pasaulinio karo tiesiogiai atsakė Jungtinių Tautų Saugumo Taryba. Iš tiesų 7-erius metus ši teritorija gyvavo kaip laisvasis miestas.

Triesto laisvoji teritorija buvo sudaryta 1947 m. vasario 10 d. pagal taikos sutarties su Italija protokolą, siekiant tautiškai ir kultūriškai mišrią teritoriją išskirti į neutralų nepriklausomą valstybinį darinį. Taip pat norėta atvėsinti Italijos ir Jugoslavijos teritorines pretenzijas į šį strategiškai svarbų prekybai su Vidurio Europa regioną. Triesto laisvoji teritorija pradėjo funkcionuoti 1947 m. rugsėjo 15 d. Jos administracija buvo padalyta į dvi dalis: uostamiestį Triestą su siaura pakrantės juosta šiaurės vakaruose (A zona) ir nedidelę šiaurės vakarų Istrijos pusiasalio sritį (B zona).

1954 m. Triesto laisvoji teritorija buvo faktiškai panaikinta ir perduota dviem jos kaimynėms (Italijai ir Jugoslavijai). Oficialiai tai buvo įforminta žymiai vėliau, 1975 m. dvipuse Ozimo sutartimi, ratifikuota 1977 m.[1] Dabar Triesto laisvoji teritorija įeina į Slovėnijos, Italijos ir Kroatijos sudėtį.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Drašček, Nuša. „Slovenska zahodna meja po drugi svetovni vojni“, diplomsko delo, Univerza v Ljubljani, Ljubljana, 2005