Trapanis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Trapanis
it. Città di Trapani
Trapanis, matomas nuo Eričės.
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2)
Valstybė Italijos vėliava Italija
Regionas Sicilija Sicilija
Provincija Trapanio provincija
Meras Vito Damiano
Gyventojų (2011) 70 656
Plotas 271,72 km²
Tankumas (2011) 260 žm./km²
Altitudė 3 m
Pašto kodas 91100
Tel. kodas 0923
Tinklalapis www.comune.trapani.it
Vikiteka Trapanis
Miesto globėjas (-ai) Šv. Albertas Trapanietis

Trapanis (it. Trapani) – Italijos miestas Sicilijoje, Trapanio provincijos sostinė.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Trapanį įkūrė elymai kaip uostą Eričei, kuri yra ant San Džiulijano kalno. Iš pradžių miestas vadinosi Drépanon nuo graikų žodžio, reiškiančio pjautuvą, nes tokios formos yra uostas. Kartagina užėmė uostą 260 m. pr. m. e., bet perleido Romai 241 m. pr. m. e. po Egadijos salų mūšio per Pirmąjį Pūnų karą.

Viena legenda teigia, kad Trapanis atsirado iš Demetros pjautuvo, kurį ji pametė siekdama Persefonės, kurią pagrobė Hadas. Pasak antrą legendą, Saturnas nužudė tėvą Kroną su pjautuvu, kuris įkritęs į jūrą sukūrė miestą. Senovėje Saturnas buvo miesto globėjas. Dabar jo statula stovi miesto aikštėje.

Po romėnų miestą valdė vandalai, Bizantija ir arabai, kol jis atiteko Rodžerio I normanams. Jiems valdant miestas suklestėjo, turėjo didelį vaidmenį kryžiaus žygiuose kaip vienas didžiausių uostų Viduržemio jūroje. XVII a. Trapanis nusmuko dėl sukilimų, maro ir bado, bet kitą šimtmetį gyventojų skaičius išaugo nuo 16 iki 30 tūkst. gyventojų. Prekyba buvo tik vietinės reikšmės, bet kariniu požiūriu miestas buvo svarbus Neapolio karalystei.

Miestas buvo smarkiai sąjungininkų subombarduotas per Antrą Pasaulinį karą. Pokariu miestas išsiplėtė iki San Džiulijano kalno. Pastaruoju metu pagyvėjo turizmas, nes arti Eričė, Segesta ir Egadijos salos.

Miestai partneriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]