Tor (tinklas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Programos logotipas

Tor (trumpinys iš angl. The Onion Router, 'svogūninis maršrutizatorius')– technologija, veikianti sluoksninio maršruto parinktuvo principu, skirta informacijai anonimiškai siųsti ir gauti internetu. „Tor“ yra atvirojo kodo programa, pristatyta 2004 m. rugpjūčio 13 d. tryliktajame saugumo simpoziume USENIX. „Tor“ vartotojo akimis yra tiesiog modifikuota naršyklėMozilla Firefox“, veikianti operacinėse sistemose „Windows“, „Linux“, „Mac OS X“ ir kt.

Veikimo principas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Tor“ šifruoja internautų siunčiamus duomenis svogūno principu, juos suskirstydama į daugybę sluoksnių. Šie duomenys pasiekia kitus „Tor“ savanorių kompiuterius. Visi signalai tarp savanorių kompiuterių bei signalai į serverį (tinklalapį), kurį norima pasiekti, yra užkoduoti. Kiekvienas kompiuteris žino tik apie signalą, einantį į jo kompiuterį ir iš jo kompiuterio.

„Tor“ yra nemokamas proxy servisas, užtikrinantis aukštą anonimiškumo lygį, paprastumą ir patogumą. „Tor“ tinklo širdis yra vartotojų kompiuteriuose esantys proxy serveriai. Per „Tor“ tinklo dalyvio kompiuterį taip pat kažkas gali naršyti internetą, kur fiksuojamas IP adresas, tačiau atsekti tikrąjį IP „Tor“ tinkle yra praktiškai neįmanoma, nes šis tinklas yra labai dinamiškas, o jokie žurnalai nėra vedami.

Įvairių šalių specialiosios tarnybos bando apeiti „Tor“ saugumo sistemas ir gauti informaciją apie anonimais norinčius likti interneto vartotojus.[1] Lietuvos kriminalinės policijos biuras ir generalinė prokuratūra 2014 m. dalyvavo tarptautinėje operacijoje, nutaikytoje prieš anonominiame tinkle „Tor” nelegalias prekes ir paslaugas pardavinėjančias svetaines.[2]

Įdomūs faktai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • 2013 m. birželį Edvardas Snoudenas „Tor“ pagalba perdavė informaciją apie vartotojų visuotinę sekimo programą „PRISM“ laikraščiams „The Washington Post“ ir „The Guardian“.
  • 2013 m. viduryje savaitraštis „The New Yorker“ paleido informacinę sistemą „Strongbox“, skirtą kompromituojančiai medžiagai siųsti.
  • 2013 m. pabaigoje Italijos aktyvistai „Tor“ tinkle sukūrė svetainę „MafiaLeaks“, kurioje renkama informacija apie mafijos veiklą.
  • 2014 m. pradžioje visuose kontinentuose, išskyrus Antarktidą, iš viso suskaičiuota 4600 „Tor“ tinklo mazgų, o naudotojų buvo daugiau kaip 3 mln.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikiknygos

Wikibooks logo
Wikibooks logo