Tomas Milian

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tomas Milian
Tikras vardas Tomás Quintín Rodríguez
Gimė 1933 m. kovo 3 d.
Havana, Kuba
Mirė 2017 m. kovo 22 d. (84 metai)
Majamis, JAV
Šalis Kuba
JAV
Italija
Žymesni vaidmenys
Manuelis Sančesas / Kučilijo
(„Bėk, žmogau, bėk“, 1966 m.)

Tomas Milianas (angl. Tomás Milián , 1933 m. kovo 3 d. – 2017 m. kovo 22 d.) – kubiečių kilmės amerikiečių aktorius, populiarumo sulaukęs Italijoje kurtuose filmuose septintame – devintame praėjusio amžiaus dešimtmečiuose.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tomas gimė Havanoje, armijos generolo šeimoje. Diktatoriui Fulgencio Batista užgrobus valdžią, 1933 m. tėvas buvo suimtas ir vėliau nusižudė.

1956 m. Milianas emigravo į JAV. Besimokydamas universitete Majamyje, jis gavo vaidmenį studentiškame spektaklyje ir nusprendė tapti aktoriumi. Metęs mokslus jis išvyko į Niujorką, tačiau dėl patirties trūkumo nepavyko įstoti į aktorinę studiją. Jis dirbo įvairius laikinus darbus ir stojo tarnauti į armiją, tačiau dėl sveikatos problemų po pusės metų buvo demobilizuotas. Grįžęs į Niujorką, jis savarankiškai ruošėsi egzaminams, kol galiausiai įstojo į aktorinę studiją.

Baigęs mokslus ir atlikęs keletą nedidelių vaidmenų televizijoje, 1958 m. Milianas atvyko į Italiją dalyvauti Spoleto teatrų festivalyje ir nusprendė pasilikti šioje šalyje. Po metų jis pasirodė filme „La notte brava“ ir penkerius metus filmavosi draminiuose bei autoriniuose filmuose pas tokius režisierius kaip Mauro Bolognini ir Luchino Visconti.[1]

Ilgainiui jam pabodo intelektualūs vaidmenys ir Milianas ėmė svarstyti apie grįžimą į JAV. Neturėdamas tam pakankamai pinigų, jis sutiko su pasiūlymu suvaidinti banditą „spageti“ vesterne „El precio de un hombre“. Juostos populiarumas ir netikėti atrastas naujas amplua paskatino Milianą atsisakyti sprendimo išvykti iš Italijos. Jis ėmė vaidinti Meksikos banditus arba revoliucionierius, įvairius nusikaltėlius ir netrukus tapo vesternų žvaigžde.[2] Po to, kai šio žanro populiarumas nuslūgo, Milianas daugiausia filmavosi giallo, kriminaliniuose ir veiksmo filmuose, vaidindamas tiek teigiamus, tiek neigiamus personažus, taip pa sukūrė keletą vaidmenų komedijose. Greta pramoginio kino, jis kūrė ir rimtus vaidmenis (Bernardo Bertolucci „La Luna“, Michelangelo Antonioni „Identificazione di una donna“).

Praleidęs Italijoje daugiau kaip 25 metus, 1985 m. Milianas grįžo į JAV, tačiau čia jo beveik niekas nežinojo ir režisieriai siūlė tik antraeilius vaidmenis: „JFK“, „Havana“, „Amistadas“, „Traffic“ ir „The Lost City“. Didesnį pripažinimą jam atnešė tik keletas vaidmenų teatre.

Asmeninis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo 1964 m. Milianas buvo vedęs Rita Valletti, su kuria susilaukė sūnaus Tomaso Miliano jaunesniojo.

Grįžęs į JAV, aktorius gyveno Floridoje. Nuo 1969 m. jis turėjo ne tik JAV, bet ir Italijos pilietybę.

Mirė 2017 m.

Dalinė filmografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • „Italian National Syndicate of Film Journalists“ – geriausias antrojo plano aktorius (filmas „La luna“)

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]