Tomaž Šalamun

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus – Neenciklopedinis stilius
Jei galite, sutvarkykite.
Tomažas Šalamunas
Tomažas Šalamunas
Gimė 1941 m. liepos 4 d.
Zagrebas, Kroatija
Tautybė slovėnas
Profesija poetas
Įtaka T.S. Eliot, Niko Grafenauer, Edvard Kocbek, Ezra Pound, Veno Taufer, Dane Zajc

Tomažas Šalamunas (slovėn. Tomaž Šalamun, 1941 m. liepos 4 d. Zagrebas, Kroatija) – slovėnų poetas.

Gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tomažas Šalamunas gimė Zagrebe, tačiau neilgai trukus su tėvais persikėlė į Liublianą. Ten pragyveno aštuonerius metus, po to antrąją klasę lankė jau Mostare. Tačiau vėliau sugrįžo į Slovėniją, į Koperį, kur lankė gimnaziją ir ją baigė 1960 metais. Šeimyninė aplinka, kuri buvo labai intelektuali ir meniška, pastūmėjo jį studijuoti į Liublianą. Studijų metu bendradarbiavo su menininkų grupe „OHO“, kurioje dirbo taip pat ir jo brolis, dailininkas Andražas Šalamunas.

Vėliau pasišventė poezijai ir tapo nepriklausomu menininku. 1963 metais pradėjo publikuoti savo eilėraščius leidinyje „Perspektyvos“, kuris buvo glaudžiai susijęs su darbu „OHO“. T. Šalamunas buvo jo vyriausiasis redaktorius. Tuometinė valdžia dėl pernelyg aršios politinės kritikos žurnale pasodino Šalamuną kelioms dienoms į kalėjimą. Baigė meno istoriją. 1969 metais įsidarbino stažuotoju Šiuolaikinėje galerijoje (Liublianoje), o 1971 metais meno istorijos asistentu Meno akademijoje Liublianoje. Septyniasdešimtaisiais metais ėmė keliauti. Šių kelionių metu gimė didžioji dalis jo eilėraščių rinktinių. 1970 metais iškeliauja trijų mėnesių magistrinio studijoms į Pizą, tačiau daugiausia keliavo po Vakarų Ameriką, kurioje kurį laiką gyveno ir buvo kultūros atašė. Amerikiečiai jį priėmė kaip savą, t. y. amerikiečių poetą, ir jį mini kartu su savo geriausiaisiais poetais. Paskutiniaisiais metais jis taip pat dėstė pavasario semestre kaip kviestinis profesorius. Į slovėnų klasikų gretas įsirašė 1993 metais su rinktiniais eilėraščiais garsiame rinkinyje „Kondor“. 2005 metais buvo išrinktas ypatinguoju Slovėnų mokslo ir meno akademijos nariu. Šiandien gyvena kaip nepriklausomas rašytojas Liublianoje ir vis dar daug keliauja. Vedė poetę Marušą Kresę ir kartu susilaukė Anos ir Davido, tačiau dabartinė jo gyvenimo bendrakeleivė yra Metka Krašovec.

Darbai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Poezija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tomažas Šalamunas yra išskirtinai kūrybingos energijos poetas ir vienas centrinių poetinių asmenybių. Išleido daugiau nei trisdešimt eilėraščių rinkinių ir todėl yra užtikrintai produktyviausias slovėnų poetas. Jau su pirma rinktine („Poker“) atvėrė duris į tokį poetinį pasaulį, koks iki tol nebuvo pažįstamas. Tai yra pasaulis neapkenčiamų aukų, pasaulis, kuris buvo nelaimingas dar prieš jam tampant tokiu. Šalamunas jį deklaruoja išskirtinai savo kalba. Žodžiais, kurie prieš tai eilėraščiuose laikytini tabu. Tačiau, supažindina tokiu būdu, kuris neišvengiamai tinka jo paties eilėraštyje. Taip pažymi poezijai taką į plačią laisvę. Niekada nerašo pirmuoju asmeniu. Lyrinis „aš“ Šalamuno kūryboje slepiasi kalboje ir paslėptame pasakotojuje, kuris kalba greitai besikeičiančiose asociacijose, paprastais, ironiškais ir pašaipiais žodžiais, taip, kad niekur nesusieja eilėraščio tiesiogiai su savimi, tačiau pasakoja žodžiais, garsais beveik paprasto poeto, kuris žaidžia velniškus žaidimus prieš skaitytojų akis. Įgyvendino moderniosios poezijos nuoseklųjį tipą, kurį turinio atžvilgiu jis įtraukė ne tik iš socialistinio realizmo tradicijos, bet taip pat iš simbolizmo ir egzistencializmo. Jo eilės, kurios formos atžvilgiu visiškai laisvos, yra absoliučiai neįtikėtinų abstrakčių jungčių, asociacijų ir daug neįprastų idėjų, tačiau be tos paslaptingos estetinės prasmės, kurią jaučiame Grafenauerio eilėraščiuose. Skaitomi kaip žaismingas, sąmojingas, kartais šokiruojantis, bet ir lakios vaizduotės keistuoliškas žaidimas. Savo darbus publikavo visų pirma „Perspektyvose“, rinkinyje „EVA“, „Pericarežeracirep“, „Katalog I“, „Katalog II“.

Eilėraščių rinkiniai:

Apsakymas

  • Hiša Markova (1992)

Vertimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išversta daugiau nei 30 jo knygų, kurios iki šiol yra išėjusios aštuoniolika kalbų: anglų, prancūzų, vokiečių, lenkų, ispanų, italų ir daug kitų. Kai kurios iš jų yra:


Redaguoti tekstai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pripažinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Straipsniai

  • Brejc, Tomaž. 1989. 'Beseda je meso postala': predgovor k drugi izdaji Pokra. V: Šalamun, Tomaž. Poker. Ljubljana : Cankarjeva založba
  • Hribar, Tine. 1984. Sodobna slovenska poezija. Maribor: Obzorja
  • Kermauner, Taras. 1991. Poezija slovenskega zahoda, 2. del. Maribor
  • Paternu, Boris. 1999. Od ekspresionizma do postmoderne
  • Zorn, Aleksander. 1993. 'Beseda je edini temelj sveta': spremna beseda. V: Šalamun, Tomaž. Glagoli sonca. Ljubljana : Mladinska knjiga.

Pripažinimas tėvynėje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kai Tomažas Šalamunas publikavo eilėraštį „Duma 64“, šis sukėlė labai daug triukšmo, nes tuo metu buvo komunistinio režimo valdžia, o eilėraštis estetiškai pristatė visuomeninę politinę provokaciją jai. Tai pasakytina ir apie eilėraščio publikavimą „Perspektyvose“ 1963 metais; po eilėraščių rinktinės „Poker“ pasirodymo, 1966 metais, nebeleido daugiau jokių darbų, nes buvo visuomenės išjuoktas ir nuvertintas perdėtais žodžiais „be minties ir turinio“. Tą kartą poetas gavo vieno svarbiausių serbų poetų moralinę paramą, taip pat dar prieš karą prancūzų siurrealisto, tuometinių grupių CK KPJ nario, Oskaro Davičo, kuris jam – kaip cituojama interviu – „per visą paskutinį laikraščio „Komunistas“ puslapį parašė teisingą panegiriką, kuri Slovėnijoje sukėlė daugybę painiavos“.

1967 metais žinomas slovėnų literatūros kritikas Borisas Paternas knygoje „Slovėnų literatūra“ Šalamuną įtraukė tarp kitų slovėnų literatų.

Pripažinimas užsienyje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tomažas Šalamunas apsilankė daugelyje pasaulio vietų – tarptautininiuose poetų festivalių renginiuose, skirtinguose literatūrinėse dirbtuvėse (pvz., International Writing Program), taip pat vietose, kur turėjo savo literatūros pristatymo turnė. Tolimiausias ir dažniausiai lankytas kraštas – Amerika: Vermonto koledže, Ajovos universitete, Sarah Lawrence koledže, Harvardo universitete, Kolumbijos universitete, Džordžijos valstijos universitete, Masačiusetso-Amersto universitete, Emorio universitete, Misisipės universitetas… Austrų literatūros žurnalo „Wespennest“ sudaryme minimas Šalamuno įnašas, su kuriuo pristatyti dar kiti keturiolika slovėnų poetų bei rašytojų. Nepriklausoma Berlyno meno programos „DAAD“ komisija 2002 metų gegužę metams pakvietė į Berlyną. Stipendijos buvo skirstomos literatūros kūrėjams visame pasaulyje.

2008 metais lapkričio 19-20 dienomis Tomažas Šalamunas lankėsi Vilniaus universiteto Filologijos fakultete tarptautiniame projekte „Slovėnija Baltijos regione“, kurio metu buvo galima pasiklausyti Šalamuno poezijos lietuvių kalba.

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]