Tibeto himnas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Gyallu
Tibetananthemtibetan.gif
Tibeto himno eilės
Nacionalinis šios šalies himnasTibetas Tibetas
Žodžių autoriusTrijang Rinpoche, 1950
Kompozitoriusnežinomas
Himnas nuo1950

„Gyallu“Tibeto himnas nuo 1949 m. arba 1960 m. (pagal skirtingus šaltinius). Tai senos tradicinės tibetiečių šventosios muzikos ir Dalai Lamos jaunesniojo mokytojo Trijang Rinpoche eilių kompozicija. Trijang Rinpoche buvo paprašytas sukūrti eiles himnui, nes jis tuo metu buvo laikomas iškiliausiu klasikinio „snyen - ngag“ žanro (paremtu Sanskrito tradicija) poetu. Daugelį dainų, sukurtų XX a. 6-ame dešimtmetyje ir dainuotų Tibeto mokyklose bei Tibeto scenos meno institute, sukūrė būtent Trijang Rinpoche.

Klasikinė „snyen - ngag“ žanro poezija pasižymi giliais papročiais ir įmantriu kalbos stiliumi. Tačiau net ir įspraustas į griežtus „snyen - ngag“ stiliaus rėmus, Tibeto himnas klausytojams ir atlikėjams žadina jausmus, būdingus nacionaliniams valstybių himnams.

Tibetiečiai turėjo ir ankstesnį nacionalinį himną, datuojamą XVIII a. Jį sudarė vos kelios posmo eilės, tačiau jos puikiai atspindėjo Tibeto kraštą ir jo dvasią. Savo paprastamu ir eilėmis senasis Tibeto himnas kažkuo primena Japonijos himną „Kimi Gayo“. Senasis Tibeto himnas atliko visas įpastas nacionalinio himno funkcijas, taip pat buvo deklamuojamas valstybinių ceremonijų arba kasdieninių maldų vienuolynuose ir kt. religinių susiėjimų pabaigoje.

Kai Dalai Lama ir visa Tibeto valdžia panoro viską atnaujinti ir modernizuoti, to neišvengė ir nacionalinis himnas. Kiekviena revoliucija atsineša naujas dainas ir muziką.

„Naujasis“ himnas gyvuoja jau apie pusę amžiaus ir per tą laiką įgijo himno žanrui būtiną bruožą – sukelia jaudulį žmonių sielose.

Eilės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Transkripcija

sishe pende dogu junwi ter

tubten sampel norbu onang bar

tendro nordzin gyache kyongwi gon

trinle kyi rolsto gye

dorje khamsu tenpe

chokun chamtse kyong

namkho gawa gyaden u pang gungla beg

puntso deshi nga-thang gye

pojong cholkha sum gyi kyonla deoden sarpe khyap

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]