Thomas Dempster

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Thomas Dempster
Gimė: 1579 m. rugpjūčio 23 d.
Aberdynšyras
Mirė: 1625 m. rugsėjo 6 d. (46 metai)
Bolonija
Tautybė: škotas
Religija: Katalikybė
Veikla: mokslininkas
Sritis: istorija
Organizacijos: Bolonijos universitetas
Alma mater: Paryžiaus universitetas
Žymūs studentai: Samuel Bochart
Žinomas už: Etruskologijos pradininkas
Commons-logo.svg Vikiteka: Thomas DempsterVikiteka

Tomas Dempsteris (Thomas Dempster, 1579 m. rugpjūčio 23 d. Cliftbog, Aberdinšyre – 1625 m. rugsėjo 6 d. Bolonijoje) – škotų filologas, istorikas ir poetas.

Jo 1619 m. parašytas veikalas „Apie karališkąją Etrūriją“ laikomas etruskologijos pradžia.[1]

Gimė katalikiškoje škotų aristokratų šeimoje Aberdinšyre, mokytis buvo išsiųstas į užsienį. Dempsteriai buvo katalikai šalyje, kurioje vyravo protestantizmas, ir turėjo skandalistų reputaciją. Tomo brolis Džeimsas, pabėgęs nuo tėvo išpuolių, keletą metų buvo piratu šiaurinėse salose, stojo į karinę tarnybą, bet buvo demobilizuotas dėl subordinacijos nepaisymo. Tomo tėvas prarado šeimos turtą ir buvo nukirsdintas dėl klastojimo. Nuo 1589 iki 1598 m. Tomas Dempsteris studijavo senųjų kalbų filologiją ir filosofiją Kembridžo, Paryžiaus, Lioveno, Romos ir Lilio universitetuose. Savo svarbiausiu mokytoju laikė Justą Lipsijų.

Dėl šių, o taip pat dėl politinių ir religinių priežasčių Elžbietos savivalės laikais, toms negalėjo grįžti į tėvynę ir čia pasirodydavo tik su retais vizitais. Savo intelektualinį potencialą jis galėjo pademonstruoti tik būdamas profesoriumi Prancūzijoje ir Italijoje, keldamasis iš vietos į vietą su įvairiais spalvingais incidentais. Tomą Dempsterį globojo Etrūrijos didysis kunigaikštis Kozimas II, kuris jį įgaliojo parašyti darbą apie etruskus. Po trijų metų Tomas jam įteikė savo magnus opus, rankraštinį De Etruria Regali Libri Septem, „Septynios knygos apie karališkąją Etrūriją“ lotynų kalba. Tai buvo pirmasis detalus kiekvieno etruskų civilizacijos aspekto tyrimas, laikomas puikiu darbu šia tema. 1723 m. Thomas Coke pabandė išleisti pagerintą šio veikalo leidimą. Rankraščio originalas laikomas Coke bibliotekoje Holkhamo mieste.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Janas Burianas, Bohumila Mouchova. Paslaptingieji etruskai. Vilnius, Mokslas, 1983. P.16.