Theatrum orbis terrarum

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Abrahamo Ortelijaus sukurtas pasaulio žemėlapis atlase Theatrum orbis terrarum.

Theatrum orbis terrarumAbrahamo Ortelijaus 1570 m. sukurtas atlasas. Laikomas pirmuoju moderniu atlasu su tokio paties dydžio žemėlapiais ir tuo metu atrastų pasaulio kraštų aptarimu. Prasideda viso pasaulio, o po jo atlasą sudaro visų žemynų (išskyrus tuo metu neatrastą Antarktidą) žemėlapiai.

Sandara[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Europos žemėlapis labai panašus į 1554 m. sukurtą G. Merkatoriaus. Tačiau daugėjant žinių apie Naująjį pasaulį pakeistas kitu. Pietų Amerikos vakarų pakrantės linija netiksli, o Ramiajame vandenyne išgalvotas netikras žemynas. Tačiau Šiaurės Amerika nubraižyta taip, kaip ir gerokai vėlesniuose žemėlapiuose. Florida, kitaip nei anksčiau, sudaro pusiasalį.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Theatrum orbis terrarum vos pasirodęs sulaukė komercinės sėkmės. Tai lėmė ne vien A. Ortelijaus apsukrumas, bet ir atlaso žemėlapių kokybė. Kartografas rėmėsi tik geriausiais žemėlapiais ir patikimais šaltiniais. Praėjus keliems metams nuo pasirodymo jau buvo išverstas į didžiąsias Europos kalbas. Iš viso atlasas perleistas 34 kartus, o 21 laida pasirodė dar autoriui esant gyvam. Kiekvienas leidimas buvo papildomas naujais žemėlapiais. 1612 m. Italijoje išleistoje laidoje buvo dvigubai daugiau žemėlapių, nei 1570-ųjų.

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Jeremy Harwood. Pasaulis žemėlapiuose. 100 žemėlapių, pakeitusių pasaulį. Vilnius: Mūsų knyga, 2008. 192 p., iliustr., žml. ISBN 978-9955-14-257-7.


Commons-logo.svg

Vikiteka