Pereiti prie turinio

Theatrum orbis terrarum

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Theatrum Orbis Terrarum
Tipas 70 žemėlapių 53 lapuose
Mastelis įvairus
Geografinė aprėptis Pasaulis
Abrahamo Ortelijaus sukurtas pasaulio žemėlapis atlase „Theatrum orbis terrarum“
Leidybos metai 1570 m.
Leidybos šalis Nyderlandai

Theatrum orbis terrarum – atlasas, kurį sudarė Abraham Ortelius 1570 m. iš 70 žemėlapių, atspausdintų 53 lapuose.[1] Atlasas išleistas Antverpene ir laikomas pirmuoju moderniu atlasu su tokio paties dydžio žemėlapiais ir tuo metu atrastų pasaulio kraštų aptarimu.

„Theatrum orbis terrarum“ vos pasirodęs sulaukė komercinės sėkmės. Tai lėmė ne vien A. Ortelijaus apsukrumas, bet ir atlaso žemėlapių kokybė. Kartografas rėmėsi tik geriausiais žemėlapiais ir patikimais šaltiniais. Praėjus keleriems metams nuo pasirodymo jau buvo išverstas į didžiąsias Europos kalbas. Iš viso atlasas perleistas 34 kartus, tarp jų 21 laida pasirodė dar autoriui esant gyvam. Kiekvienas leidimas buvo papildomas naujais žemėlapiais. 1612 m. Italijoje išleistoje laidoje buvo dvigubai daugiau žemėlapių pirmojoje 1570 m. versijoje.

A. Ortelijaus atlase Lenkijos ir Lietuvos žemėlapio autorius – Vaclavas Grodeckis
A. Ortelijaus atlase Livonijos žemėlapio autorius – Johannes Portantius

Visi atlaso žemėlapiai yra sudaryti kitų kartografų. Atlasas prasideda viso pasaulio, o po jo atlasą sudaro visų žemynų (išskyrus tuo metu neatrastą Antarktidą) žemėlapiai. Europos žemėlapis labai panašus į 1554 m. sukurtą G. Merkatoriaus. Tačiau daugėjant žinių apie Naująjį pasaulį pakeistas kitu. Pietų Amerikos vakarų pakrantės linija netiksli, o Ramiajame vandenyne išgalvotas netikras žemynas. Tačiau Šiaurės Amerika nubraižyta taip, kaip ir gerokai vėlesniuose žemėlapiuose. Florida, kitaip nei anksčiau, sudaro pusiasalį.

Atlase pavaizduota ir ATR teritorija – čia Lenkijos ir Lietuvos žemėlapis pateiktas pagal V. Grodeckį.[2]

  1. Abraham Ortelius. YourDictionary.com (tikrinta 2021-11-20).
  2. Wacław Grodecki (1570). „Poloniae finitimarumque locorum descriptio auctore Wenceslao Godreccio Polono“ // (žemėlapio vaizdas) (Map). 1 : 2 342 000. – Antverpenas, Abraham Ortelius išleistas atlasas „Theatrum orbis terrarum“, 1570.{{cite map}}: CS1 priežiūra: location (link)
  • Jeremy Harwood. Pasaulis žemėlapiuose. 100 žemėlapių, pakeitusių pasaulį. Vilnius: Mūsų knyga, 2008. 192 p., iliustr., žml. ISBN 978-9955-14-257-7.