The Tall Ships' Races

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Burlaivis "Amerigo Vespucci" Niujorko uoste 1976 m.
"The Tall Ships' Races Baltic 2009" didžiųjų burlaivių regatos logotipas.

The Tall Ships' Races - didžiausia tarptautinė regata, skirta populiarinti buriavimo sportą. Didžiosios burlaivių regatos Klaipėdą aplankė du kartus: 2009 ir 2011 m. vasarą. Šią regatą organizuoja tarptautinė organizacija Sail Training International (STI), propaguojanti jaunimo ugdymą, įtraukiant jį į didžiųjų burlaivių įgulas. "The Tall Ships' Races" galioja taisyklė, kad daugiau kaip pusė kiekvieno burlaivio įgulos turi būti jaunimas nuo 15 iki 25 m. amžiaus.

Regatą paprastai sudaro du etapai, kurių metu aplankomi 4 skirtingų šalių uostai. Nuo 1973 m. iki 2003 m. burlaivių varžybos vadinosi The Cutty Sark Tall Ships' Races vardu. Nuo 2004 m. pagrindinis regatos rėmėjas - Antverpenas (Belgija). Pagrindinis regatos prizas, dėl kurio kovoja kiekvieno laivo įgula, yra sidabrinis burlaivio „Cutty Sark“ modelis, kuris simbolizuoja regatos tikslą – bendradarbiavimą ir draugystę tarp laivų įgulose esančių žmonių.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Cutty Sark“ laikai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1872 metais į savo pirmąjį reisą išplaukė legendinis anglų tristiebis burlaivis „Cutty Sark“, tituluojamas greičiausiu XIX a. pabaigos – XX a. pradžios burlaiviu: jo pasiektas greičio rekordas – iš Australijos į Angliją – per 69 dienas. Burlaivis, kurio korpuso ilgis 85,34 m, plotis 10,97 m, keliamoji galia 2133 tonos, vežiojo arbatąKinijos, vilnąAustralijos, džiutąFilipinų ir kitus krovinius.

Savotiškos burlaivio „Cutty Sark“ ir jo konkurento „Termophylae“ varžybos prasidėjo būtent „arbatos ir vilnos keliuose“, kuomet „Cutty Sark“ nuolat lenkdavo savo konkurentą. Kapitonų, laivų savininkų bei paprastų piliečių susidomėjimas burlaivių lenktynėmis tuo metu Anglijoje buvo didžiulis – žmonės net lažindavosi, kuris burlaivis krovinius į uostą atgabens greičiausiai.

Atgimimas XX a.[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1938 m. Stokholme buvo surengtas pirmasis mokomųjų burlaivių sąskrydis ir įsteigta Šiaurės Europos mokomųjų burlaivių sąjunga, tačiau jos veikla buvo užgožta karo, ir tik 10 metų po karo darbą atgaivino britų Admiralitetas: buvo įkurta Mokomųjų burlaivių asociacija „Sail Training Association“ (STA), kurią 2002 metais pakeitė nauja organizacija „Sail Training International“ (STI).

Teisininko Bernardo Morgano iniciatyva „Sail Training Association“ 1956 metais surengė 750 mylių regatą iš Torkvėjaus Pietų Anglijoje į Lisaboną Portugalijoje, kurioje dalyvavo praktiškai visi tuo metu pasaulyje išlikę didieji burlaiviai – iš viso 22 burlaiviai iš 11 šalių. Regata sulaukė didžiulio susidomėjimo, ir jos organizatoriai nusprendė renginį paversti tradicine vasaros švente, vykstančia kas antri metai. 1958 m. lenktynėse iš Bresto (Prancūzija) iki La Korunijos (Ispanija) jau plaukė 17 laivų iš 12 šalių, o pastaraisiais metais „The Tall Ships Race’s“ dalyvauja šimtai laivų, ir praktiškai visi didžiausi tradiciniai pasaulio burlaiviai. Neseniai regata šventė savo veiklos 50-metį. 2007 metais The Tall Ships' Races buvo nominuota Nobelio taikos premijai.

Burlaiviai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Burlaivis "Christian Radich" 1956 m.

Regatoje dalyvauja bet kokio tipo ir amžiaus buriniai laivai (ilgesni nei 9,14 m), kurie skirstomi į kelias klases.

  • A klasė – visi laivai skersinėmis burėmis, didesni nei 40 metrų (pvz., barkentinos, brigai, brigantinos ir kt.);
  • B klasė – tradicinio apiburinimo laivai, trumpesni nei 40 m (paprastai su gafelinėmis burėmis);
  • C klasė – modernaus (bermudinio) burių tipo laivai, mažesni nei 40 m ir nenaudojantys spinakerių;
  • D klasė – modernaus apiburinimo laivai, naudojantys spinakerius.

Regatos maršrutai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

"The Tall Ships’ Races“ organizuoja kiekvienais metais vis kitose jūrose (dažniausiai šalia Europos krantų), tačiau jos visur vyksta trijose atkarpose tarp keturių skirtingų valstybių uostų. Tradiciškai pirmasis „The Tall Ships’ Races“ regatos etapas – lenktynės tarp dviejų uostų, antrasis – laisvas perplaukimas į kitą uostą, kurio metu laivai nelenktyniauja, keičiasi įgulų nariais, trečiasis etapas – varžybos į paskutinį uostą, kuriame vyksta iškilminga regatos finišo šventė.

The Tall Ships Races XXI amžiuje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Burlaivių regata Stokholme 2007 m.

"The Tall Ships' Races" šiame amžiuje buvo ar bus surengtos tarp šių uostų:

Lietuvos jachtos The Tall Ships' Races[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2009 m. Lietuvos pašto ženklas

Pirmą kartą pasaulinėje regatoje „The Tall Ships’ Races“ Lietuva pasirodė 1992 metais. Tuomet svečio teisėmis regatoje dalyvavo Klaipėdos miesto savivaldybės Sporto skyriui priklausanti D klasės burinė jachta „Lietuva“. Kaip lygiateisė varžovė, „The Tall Ships’ Races“ regatoje jachta „Lietuva“ startavo 2004 metais, ir bendroje įskaitoje liko 19 vietoje iš 74 šešiolikos valstybių burlaivių. O štai 2008-aisiais „The Tall Ships’ Races“, vykusiame maršrutu LiverpulisMalojaBergenasDen Helderis jachta pirmą kartą istorijoje, tapo absoliučia nugalėtoja D klasės jachtų tarpe.

2007 metais regatoje debiutavo ir Klaipėdos universitetui priklausanti škuna „Brabander". Kaip ir reikalauja „Sail Training Inernational“ taisyklės, 20042008 metais buvo organizuoti Lietuvos jaunimo plaukimai ne tik jachtoje „Lietuva“, bet ir su kitų šalių didžiaisiais burlaiviais: Rusijos „Mir“, Airijos „Lord Rank“ ir „Lord Nelson“.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]